Nowy numer "Przeglądu Geologicznego" (2024/8 Tom 72) jest już bezpłatnie dostępny online. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas przygotowano już 856 numerów.
"Przegląd Geologiczny" jest miesięcznikiem skierowanym do środowiska geologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin nauk o Ziemi. Zamieszczane są w nim recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydawane są także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi.
Od stycznia 2023 r. Przegląd Geologiczny ukazuje się wyłącznie w formie cyfrowej.
Aktualny numer "Przeglądu Geologicznego" zawiera artykuły informacyjne i naukowe z zakresu ochrony dziedzictwa geologicznego, ochrony środowiska i historii geologii.
W stałej rubryce „Mente et Malleo Głównego Geologa Kraju" pełniący tę funkcje prof. dr hab. Krzysztof Galos rzuca „Spojrzenie na proces zmian w polskiej geologii po pół roku od objęcia stanowiska Głównego Geologa Kraju”. Dzieli się m.in. informacjami o postępach prac zespołów powołanych w ramach powołanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Rady Gospodarowania Zasobami Ziemi, szczególnie w zakresie nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze, zmian w dokumencie Polityka Surowcowa Państwa czy propozycjach w zakresie edukacji geologicznej.
W artykule "Potencjał geoturystyczny wybranych stanowisk Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i jego otoczenia" Maciej Dzięgiel przedstawił i porównał 13 wybranych obiektów położonych na terenie Bielańskiego i Tynieckiego Parku Krajobrazowego oraz jego okolic na obszarze Bramy Krakowskiej, które są przykładem istotnego i znaczącego potencjału geoturystycznego. Jednak w ramach ich promocji należy je przede wszystkim odpowiednio przygotować dla turystów, wyposażając w odpowiednią infrastrukturę turystyczną oraz informacje. Dzięki takim działaniom skałki i naturalne odsłonięcia skalne oraz fragmenty kamieniołomów mogą przeistoczyć się w najważniejsze atrakcje geoturystyczne opisywanego obszaru – konkluduje autor.
Polecamy także artykuły:
- "Podstawy metodyczne i formalno-prawne rozpoznania stanu chemicznego osadów wodnych w Polsce i na świecie" - Irena Agnieszka Wysocka, Paulina Kostrz-Sikora, Łukasz Wojcieszak
- "Geostatystyka dla niematematyków. Przewodnik praktyczny – część II" - Wojciech Naworyta
- "Wkład profesora Henryka Jurkiewicza w poznanie budowy geologicznej regionu świętokrzyskiego i Ponidzia" - Paweł H. Karnkowski
- "Z profesorem Andrzejem Paulo – wybitnym znawcą geologii złóż i podróżnikiem – rozmawia jego uczeń i przyjaciel Andrzej Gałaś" - Andrzej Paulo, Andrzej Gałaś