Nowy numer "Przeglądu Geologicznego" (2024/10 Tom 72) jest już bezpłatnie dostępny online. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas przygotowano już 858 numerów.
W stałej rubryce „Mente et Malleo Głównego Geologa Kraju" pełniący tę funkcję prof. dr hab. Krzysztof Galos opisuje intensywne prace nad implementacją Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego tzw. Critical Raw Materials Act (CRMA) o ustanowieniu ram na potrzeby zapewnienia bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych.
Artykuł pt. "Późnoplejstoceńskie osady niwalne w zachodniej części Polesia" to dokonana przez jego autorów prezentacja badań przeprowadzonych na pograniczu polsko-białorusko-ukraińskim. Leszek Marks, Katarzyna Pochocka-Szwarc, Marcin Żarski, Anna Hrynowiecka i Anna Orłowska dokonali kartowania i badania kilku stanowisk, co umożliwiło zrewidowanie pochodzenia i wieku pokrycia złoża na przedmiotowym obszarze.
Hubert Schwarc, Magdalena Walczak i Zbigniew Kasztelewicz w swoim artykule udzielają odpowiedzi na pytanie - czy w nadzwyczajnych warunkach, jakie wystąpiły w wyniku powodzi, możliwe jest wydobycie kopalin bez wymaganych prawem: decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża?
Przedstawiono także obszerną relację z konferencji „Klimat inwestycyjny dla rozwoju sektora mineralnego w Polsce”. Podczas wydarzenia dokonano oceny aktualnej sytuacji sektora mineralnego w Polsce i wskazano propozycje zmian, które miałyby usprawnić i poprawić klimat inwestycyjny w tej dziedzinie gospodarki. Artykuł przygotowali: Artur Baranowski i Anna Bagińska.
Oprócz tego bieżący „Przegląd Geologiczny” przynosi inne interesujące artykuły:
- "80 lat Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Część 1 – historia rozpoznania złóż i ich eksploatacja" Dagmary Frydrychowicz, Ewy Galantkiewicz, Zbigniewa Kasztelewicza i Marka Widery,
- Wspomnienie o profesorze PIG-PIB dr. hab. Stefanie Cwojdzińskim autorstwa Zbigniewa Cymermana,
- Spektakularny wkład prof. Stefana Zbigniewa Różyckiego w rozwój polskich badań polarnych przypominają: Jan Dzierżek i Tomasz Zarzycki,
- W rubryce „Moje hobby” tym razem można przeczytać rozmowę profesora Grzegorza Nowaka z profesorem Michałem Sachanbińskim o jego pozazawodowych pasjach i zainteresowaniach, w tym o wspólnych wyprawach speleologicznych z koleżanką ze studiów, ikoną polskiej piosenki – Anną German.
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Przeglądu Geologicznego”.