IV seminarium z cyklu „Chłodno o hydrogeologii" oraz zawody w narciarstwie o Puchar Głównego Geologa Kraju

W dniach 4-5 marca 2013 r. w Bukowinie Tatrzańskiej odbyło się IV seminarium z cyklu „Chłodno o hydrogeologii" oraz towarzysząca mu część sportowa - IV otwarte zawody geologów w narciarstwie o Puchar Głównego Geologa Kraju.


W seminarium wzięło udział 129 osób. Byli to przedstawiciele firm geologicznych, ośrodków i instytucji naukowych, administracji odpowiedzialnej za gospodarkę wodną (KZGW, RZGW) oraz Ministerstwa Środowiska. Seminarium było objęte honorowym patronatem Głównego Geologa Kraju, Piotra Woźniaka, który otworzył obrady i zachęcał do merytorycznej dyskusji na tematy istotne dla gospodarki kraju.


Wiodącymi tematami spotkania były możliwości wykorzystania i implementacji dokumentacji hydrogeologicznych przez ograny odpowiedzialne za prowadzenie gospodarki wodnej w kraju i terenową administrację geologiczną oraz gromadzenie i udostępnianie informacji geologicznej w świetle dyrektywy INSPIRE oraz ustaw krajowych.


Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego poruszono temat dokumentacji hydrogeologicznych ustanawiających obszary ochronne Głównych Zbiorników Wód Podziemnych jako narzędzi w procesie ochrony strategicznych rezerw zasobów wód podziemnych w kraju. Skupiono się na formalnych uwarunkowaniach ustanawiania obszarów ochronnych GZWP i oczekiwaniach względem dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej owe obszary ochronne i formy ich skutecznej ochrony.

 

dyrektor psh

Moderatorem pierwszego panelu dyskusyjnego był dyrektor państwowej służby hydrogeologicznej Lesław Skrzypczyk. Fot. A. Piasecka


Tematem drugiego panelu były formalne uwarunkowania ustanawiania zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych i możliwości wykorzystania dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby dyspozycyjne wód podziemnych w procesie przeprowadzania bilansu wodnogospodarczego oraz sporządzania programu wodnośrodowiskowego kraju i warunków korzystania z wód regionu wodnego i zlewni. Szeroko dyskutowano na temat oczekiwań RZGW i terenowej administracji geologicznej względem dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby dyspozycyjne wód podziemnych.


W trzecim panelu dyskusyjnym zajęto się problematyką gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej w świetle dyrektywy INSPIRE oraz ustaw krajowych. Omówiono uwarunkowania formalno-prawne dostępu do informacji geologicznej, danych hydrogeologicznych i innych gromadzonych i przetwarzanych przez PSH i PSG. Dużo uwagi poświęcono technicznym możliwościom pozyskiwania informacji geologicznej i hydrogeologicznej oraz przedstawiono usługi SOA jako podstawowe narzędzie prezentacji danych. Na zakończenie dr Michał Fic przedstawił krótką relację ze swojej wyprawy w 2010 roku na Kilimandżaro.


Podobnie jak w latach poprzednich dyskusja była bardzo ożywiona, co wskazuje na potrzebę spotkań stanowiących platformę wymiany poglądów na zagadnienia istotne dla gospodarki wodnej. Po zakończeniu obrad, drugiego dnia w Białce Tatrzańskiej odbyły się IV otwarte zawody geologów w narciarstwie o Puchar Głównego Geologa Kraju. W bieżącym roku o miejsca na podium walczyły 53 osoby, w tym 16 pań i 37 panów. Rywalizacja wzbudzała dużo emocji, zwłaszcza że zarówno zainteresowanie zawodami, jak i poziom uczestników były bardzo wysokie.


W zawodach kobiet zwyciężyły: Agnieszka Traczyk (Ministerstwo Środowiska) – I miejsce, Anna Kuczyńska (PIG-PIB) – II miejsce i Justyna Pacuła (PIG-PIB) – III miejsce.
Zawody mężczyzn wygrali: Jacek Kapuściński (Polgeol) – I miejsce, Robert Widz (Intergraph) – II miejsce i Jacek Gurwin (Uniwersytet Wrocławski) – III miejsce.
W rywalizacji drużynowej w tym roku I miejsce zajęła drużyna Ministerstwa Środowiska, w składzie: Antoni Fałkowski, Agnieszka Traczyk oraz Marcin Jastrzębski. II miejsce zajęła drużyna Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego, w składzie: Anna Kuczyńska, Marcin Zembal oraz Michał Jaros. III miejsce wywalczyła drużyna firmy Hydroconsult, w składzie: Magdalena Woźniak, Beata Janiszewska i Łukasz Sopel.


Honorowy patronat nad zawodami objął Główny Geolog Kraju – Piotr Woźniak. Organizatorami części sportowej, tak jak w latach poprzednich, byli Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy oraz Przedsiębiorstwo Geologiczne POLGEOL S.A. Zawody zostały zorganizowane na koszt uczestników zawodów oraz sponsora, którym było po raz kolejny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Fantastyczna zabawa wskazuje na możliwość kontynuacji rywalizacji w przyszłym roku. Serdecznie zapraszamy!


Tekst: Dorota Olędzka

Galeria zdjęć z IV seminarium z cyklu Chłodno o hydrogeologii >>
Galeria zdjęć z IV zawodów narciarskich geologów >>