II Spotkanie na Wulkanie

W dniach 29-30.05.2011. na Górze Świętej Anny odbył się drugi już piknik geologiczny pod nazwą „Spotkanie na Wulkanie - annogórska majówka geologiczna” zorganizowany przez Stowarzyszenie Kraina św. Anny i Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. Oddział Górnośląski PIG-PIB, tak jak w zeszłym roku, włączył się w organizację tego przedsięwzięcia. Impreza odbyła się w Domu Pielgrzyma, który położony jest pod szczytem Góry św. Anny. Piknikowi towarzyszył minikiermasz geologiczny oraz III Jarmark Lokalnych Grup Działania Województwa Opolskiego, na którym prezentowane były regionalne stroje oraz wyroby ludowe.

 

Podczas imprezy odbyły się wykłady, na których zwiedzający mogli się dowiedzieć, co działo się w okolicach Góry św. Anny miliony lat temu, np.:

  • „Geologiczny fundament Góry św. Anny” R. Sikora
  • „Geopark Krajowy Góra św. Anny” P. Woźniak
  • „Od białego złota do politycznych pomników historii, czyli o wapieniu z Góry św. Anny” R. Niedźwiecki
  • „Podróż w Głąb Ziemi - czyli co leży pod Górą św. Anny” J. Szulc
  • „Dlaczego wulkany wybuchają” A. Jurkowska


Ważnymi punktami pikniku były wycieczki naukowe po Górze św. Anny, podczas których zwiedzający oglądali skały i minerały magmowe (bazalty, nefelinity i jaspisy) oraz osadowe (wapienie) dokumentujące wulkanizm Góry św. Anny. Zainteresowani mieli też okazję poznać metody pracy geologa i sprawdzić, jak się wierci sondą ręczną


W stoisku Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, poza wystawą minerałów, skał, rdzeni wiertniczych i skamieniałości, pod mikroskopem optycznym można było zobaczyć próbki skał i minerałów występujących w tym regionie. Wyświetlana była też prezentacja na temat tworzenia Geoparku Góra św. Anny. Pokazano także wszystkie tablice informacyjne, które w niedalekiej przyszłości będą ustawione wzdłuż ścieżki dydaktycznej Geoparku. Atrakcją stoiska była makieta wulkanu, który co jakiś czas wybuchał, wzbudzając zachwyt zwiedzających.

 

Do binokularu oraz mikroskopu z dużą ciekawością zaglądali nawet najmłodsi

 

Dla najmłodszych były konkursy, testy, kolorowanki oraz sklejanki (np. możliwość sklejenia własnego wulkanu). Dzieci podczas zabawy mogły się dowiedzieć więcej o paleontologii, procesach kształtujących powierzchnię terenu, zjawiskach krasowych oraz zdobyć ogólną wiedzę z geologii i geografii regionu. Duże zainteresowanie wzbudzała kolorowa tablica stratygraficzna dla najmłodszych zaprojektowana przez pracowników PIG-PIB.

 

 

Niezwykłe emocje towarzyszyły konkursowi Młodego Myśliwego, w którym dzieci miały za zadanie rozpoznać cienie zwierząt stworzone na podstawie naskalnych rysunków prehistorycznych łowców

 

Wielką radość sprawiały nagrody: minerały i skamieniałości, kolorowe broszury informacyjne, pocztówki oraz smycze PIG-PIB. 


Kolejną atrakcją był model studni, w której każdy zwiedzający, za pomocą świstawki, mógł sprawdzić głębokość lustra wody. W stoisku prezentowane były również sposoby pomiaru pH i przewodności elektrolitycznej wody, a także makieta warstw wodonośnych oraz głównych źródeł zanieczyszczeń wód podziemnych. 


Koło Geologów Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowało w oryginalny sposób prezentacje: „Kropla drąży skałę”, „Geologiczna skala czasu” oraz „Dynamiczna planeta Ziemia”. Przed Domem Pielgrzyma ekipa z Uniwersytetu Jagiellońskiego organizowała pokazy wybuchów wulkanu. Całości dopełniały stoiska gastronomiczne, giełda skamieniałości i minerałów, wesołe miasteczko oraz pracownia tradycyjnego czerpania papieru.

 

 

Tekst Anita Grędysa, Anna Stachura,
Rafał Sikora, Paweł Woźniak, Michał Żaba
Zdjęcia Michał Żaba