Obrazek Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych na okres od 01.04.2024 r. do 30.06.2024 r. Popularny

313 pobrań

Pobierz (pdf, 10.13 MB)

Prognoza hydrogeologiczna PSG nr 3_2024.pdf

Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych  na okres od 01.04.2024 r. do 30.06.2024 r.

Prognoza oddziaływania zmian położenia zwierciadła, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach w okresie 1.04-30.06.2024 r.

W kwietniu 2024 r. na ternie Polski nie prognozuje się wystąpienia niżówki hydrogeologicznej. W sytuacji zaistnienia niekorzystnych warunków meteorologicznych zjawisko może rozwinąć się w maju i czerwcu 2024 r., głównie w województwach: zachodniopomorskim, śląskim i małopolskim.

W maju i w czerwcu na obszarach objętych niżówką mogą pojawić się utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.

Prognozowana sytuacja hydrogeologiczna określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych użytkujących głębsze poziomy wodonośne.

 PROGNOZA ZMIAN POŁOŻENIA ZWIERCIADŁA WÓD PODZIEMNYCH

W kwietniu 2024 r. zwierciadło płytkich wód podziemnych układać się będzie poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) jedynie lokalnie. W kolejnych dwóch miesiącach, w sytuacji deficytu opadów atmosferycznych, lokalnie występujące niskie stany wód podziemnych, w szczególności w obrębie województw: zachodniopomorskiego oraz śląskiego i małopolskiego, mogą rozwijać się i zmieniać charakter rozprzestrzenienia z lokalnego na regionalny.

Lokalizację punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, dla których wykonano symulacje rozwoju sytuacji hydrogeologicznej przedstawia rycina 1.

 Mapa przedstawiająca lokalizację punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, dla których wykonano symulacje rozwoju sytuacji hydrogeologicznej.

 Ryc. 1. Lokalizacja punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, dla których wykonano symulacje rozwoju sytuacji hydrogeologicznej.

 

PROGNOZA ZMIAN ZASOBÓW WÓD PODZIEMNYCH

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w nadchodzącym miesiącu stan rezerw zasobów zmiennych na przeważającym obszarze kraju kształtować się będzie na bezpiecznym poziomie (wskaźnik Rz większy niż 1). Tym niemniej, w północnej części Polski, stan rezerw może być lokalnie niższy, a nawet obniżyć się do zera. W szczególności przewiduje się, że brak zasobów zmiennych, w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych, może mieć miejsce na niewielkim obszarze w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego (Ryc. 2a-c).

 

Mapa przedstawiająca prognozę poziomu rezerw wód podziemnych w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG) w kwietniu 2024 r. według scenariusza B

Ryc. 2a. Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG) na kwiecień 2024 r. według scenariusza B.

Mapa przedstawiająca prognozę poziomu rezerw wód podziemnych w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG) w maju 2024 r. według scenariusza B

 Ryc. 2b. Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG) na maj 2024 r. według scenariusza B.

Mapa przedstawiająca prognozę poziomu rezerw wód podziemnych w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG) w czerwcu 2024 r. według scenariusza B

Ryc. 2c. Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG) na czerwiec 2024 r. według scenariusza B.

 

PROGNOZA ZAGROŻENIA WÓD PODZIEMNYCH

Zgodnie z wariantem B prognozy, w maju i czerwcu 2024 r., zjawisko niżówki hydrogeologicznej może rozwinąć się na niewielkich obszarach w województwach: zachodniopomorskim (we wschodniej części województwa), śląskim (w południowo-wschodniej części województwa) i małopolskim (w zachodniej i południowej części województwa). Ponadto spodziewane są lokalne obniżenia zwierciadła płytkich wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) w różnych częściach kraju, w tym głownie w województwie pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim (Ryc. 3b-c).

Nie prognozuje się wystąpienia zagrożenia hydrogeologicznego związanego z niżówką hydrogeologiczną w kwietniu 2024 r. (Ryc. 3a.) 

Aktualizacja prognozy nastąpi w przeciągu trzech miesięcy i będzie dostosowana do wyników bieżącej analizy sytuacji hydrogeologicznej na obszarze kraju.


 Mapa przedstawiająca prognozę zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w kwietniu 2024 r. według scenariusza B

 Ryc. 3a. Prognoza zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w kwietniu 2024 r. według scenariusza B.

 

Mapa przedstawiająca prognozę zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w maju 2024 r. według scenariusza B

  Ryc. 3b. Prognoza zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w maju 2024 r. według scenariusza B.

Mapa przedstawiająca prognozę zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w czerwcu 2024 r. według scenariusza B

 Ryc. 3c. Prognoza zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w czerwcu 2024 r. według scenariusza B.