pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.06.2020 do 30.06.2020 Popularny

180 pobrań

Pobierz (pdf)

Komunikat 7a_2020 (1).pdf

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.06.2020 do 30.06.2020
Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia charakterystykę systemów wód podziemnych na obszarze kraju w okresie od 1 do 30 czerwca 2020 r., opracowaną na podstawie interpretacji wyników obserwacji prowadzonych w ramach funkcjonowania sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB.
 

Zmiany położenia zwierciadła wody podziemnej w pierwszym poziomie wodonośnym o zwierciadle swobodnym

W czerwcu 2020 r. niższe położenie zwierciadła wód podziemnych w odniesieniu do stanu z poprzedniego miesiąca odnotowano w przypadku ponad 46% analizowanych punktów obserwacyjnych. Miesiąc wcześniej punkty takie stanowiły około 83% wszystkich analizowanych punktów ujmujących pierwszy poziom wodonośny. W czerwcu br. obniżenie zwierciadła wód podziemnych rejestrowane było przede wszystkim na obszarze północnej, zachodniej i centralnej części kraju. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych stwierdzono w czerwcu w ponad 49% punktów obserwacyjnych), głównie na obszarach południowej i wschodniej części kraju (w maju punkty takie stanowiły około 12% analizowanych punktów obserwacyjnych. W przypadku ponad 4% analizowanych punktów obserwacyjnych średni poziom wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego nie uległ zmianie w porównaniu ze stanem odnotowanym w maju bieżącego roku.

 

 
7a-2020-ryc1

 

 Ryc. 1 Mapa zmian położenia zwierciadła wody podziemnej i wydajności źródeł w wybranych reprezentatywnych punktach monitoringu wód podziemnych w czerwcu 2020 r.

 

Zmiany zasobów wód podziemnych

W czerwcu br. stan rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych utrzymywał się na podobnym poziomie jak w poprzednim miesiącu. W większości analizowanych punktów obserwacyjnych (90% tj. o 3% więcej niż w maju br.) stan rezerw zasobów zmiennych przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia (NNG). Oznacza to, że wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W 10% punktów objętych analizą poziom rezerw był niższy niż 20% w odniesieniu do NNG, z czego w ponad 3% punktów zarejestrowany średni miesięczny poziom wód podziemnych wskazywał na brak rezerw zasobów zmiennych w odniesieniu do stanu NNG. Sytuacja taka została odnotowana w punktach obserwacyjnych zlokalizowanych w miejscowościach: Rogóźno (woj. kujawsko-pomorskie), Płock (woj. mazowieckie), Aleksandria (woj. śląskie), oraz Koło i Sarbicko (woj. wielkopolskie).

 
komunikat 7a 2020 ryc2

  Ryc. 2 Mapa wybranych punktów reprezentatywnych sieci monitoringu wód podziemnych prezentująca poziom rezerw zasobów wód podziemnych w czerwiec 2020 r.

 

Występowanie zagrożeń dla wód podziemnych

W czerwcu br. na znacznym obszarze kraju nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO), przy czym obszar objęty zjawiskiem niżówki hydrogeologicznej zmniejszył się nieco w stosunku do średniego stanu z poprzedniego miesiąca. Redukcja obszaru objętego niżówką w czerwcu br. została potwierdzona głównie na obszarze województw kujawsko-pomorskiego i lubelskiego oraz w mniejszym stopniu również w granicach województw mazowieckiego i śląskiego. Zwiększenie rozprzestrzenienia niżówki stwierdzono w tym czasie na niewielkim obszarze w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego.

Występowanie niżówki hydrogeologicznej w czerwcu br. zostało odnotowane w 29 punktach obserwacyjnych, co stanowi ponad 18% wszystkich analizowanych punktów (w maju br. punkty takie stanowiły 23% analizowanych punktów obserwacyjnych). W 43 punktach obserwacyjnych (około 27%) średni poziom zwierciadła wód podziemnych w maju utrzymywał się w strefie między granicami stanów SNO i SNG, co oznacza, że w rejonach tych punktów w przypadku utrzymywania się niekorzystnych warunków meteorologicznych, w tym przede wszystkim przy braku lub niewielkich opadach atmosferycznych, również może pojawić się niżówka hydrogeologiczna. W przypadku 88 punktów obserwacyjnych, co stanowi 55% wszystkich analizowanych punktów (w maju br. punkty takie stanowiły około 51%), swobodne zwierciadło wody podziemnej układało się w bezpiecznej strefie tj. powyżej wartości średniej z najniższych rocznych głębokości zwierciadła wody podziemnej dla okresu wielolecia, co oznacza, że w rejonach tych punktów nie wystąpiła niżówka hydrogeologiczna.

 

komunikat 7a-2020-ryc3

 Ryc. 3. Mapa wybranych reprezentatywnych punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych przedstawiająca wskaźnik zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w czerwcu 2020 r.