Zapraszamy na wystawę plenerową „Historie spisane w skałach”

Geologiczne atrakcje województwa śląskiego i wybranych obiektów zlokalizowanych na pograniczu z województwem małopolskim są głównym tematem plenerowej wystawy fotograficznej przygotowanej z okazji 100-lecia Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB. Ekspozycję można obejrzeć do 15 sierpnia 2021 r. przy Alei Zwycięstwa w Sosnowcu. Patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

 Wystawa plenerowa „Historie spisane w skałach”

Wystawa plenerowa w Sosnowcu pt. „Historie spisane w skałach”. Fot. Tomasz Chmura

Piękno i unikatowość prezentowanych formacji geologicznych najlepiej oddaje motto wystawy:

„Fenomenalny, zapierający dech w piersiach wygląd wielu obiektów trudno przypisać tylko ludzkiej wyobraźni i ludzkim zdolnościom. Mistrzostwo w tej dziedzinie niejednokrotnie należy się twórcy obdarzonemu największym talentem i wielkiemu architektowi w jednej osobie jakim de facto jest natura. Niezaprzeczalne piękno przyrody zaskakuje nas praktycznie na każdym kroku. Miejsca znane i nieznane, zapomniane kamieniołomy, wapienniki, kopalnie, odsłonięcia i odkrywki – to właśnie w nich spisane są warstwami skał pasjonujące historie. Musimy tylko nauczyć się je odczytywać.”

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji, a następnie odwiedzenia zaprezentowanych miejsc i poznania pasjonujących historii spisanych w skałach!

Wystawa plenerowa „Historie spisane w skałach”

Jedna z plansz wystawy. Fot. Paweł Jaskóła

Po 15 sierpnia 2021 r. plansze wystawy będą dostępne w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrowni Czeladź, ul. Dehnelów 45.

Zobacz:   pdf Wystawa pt. „Historie spisane w skałach” (27.61 MB)

 

Wystawa została przygotowana przez Pawła Woźniaka z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu we współpracy z Januszem Jureczką, Katarzyną Strzemińską i Michałem Zielińskim. Projekt graficzny i skład wykonała Monika Cyrklewicz. 

Wystawa plenerowa „Historie spisane w skałach”

Wystawa plenerowa w Sosnowcu została przygotowana z okazji 100-lecia Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB. Fot. Katarzyna Strzemińska

logotyp nfosigwEkspozycja została opracowana w ramach zadania: Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2021–2023 i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.