Wystawa “Szlakiem geologii. On the Geology Trail” podbija Polskę, zaciekawia świat

Do 13 czerwca 2022 r. przy Skwerze ks. Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać plenerową ekspozycję pod tytułem „Szlakiem geologii. On the Geology Trail”. Wystawa, przygotowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, zabiera widzów w niezwykłą podróż po atrakcyjnych pod względem turystycznym i geologicznym miejscach w Polsce.

Wystawa Szlakiem geologii

Wystawa "Szlakiem geologii. On the Geology Trail"

Wystawę "Szlakiem geologii" prezentowana była w ciągu minionych dwóch lat między innymi na ogrodzeniu głównej siedziby PIG-PIB i na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Duże zainteresowanie ekspozycją skłoniło nas do przygotowania jej dwujęzycznej wersji. Umieszczając na planszach angielskie tłumaczenia opisów nadaliśmy wystawie bardziej międzynarodowy charakter, a obcokrajowcom daliśmy szansę na zapoznanie się z 22 miejscami w Polsce, które warto odwiedzić.

„Szlakiem geologii. On the Geology Trail”

Wystawę „Szlakiem geologii. On the Geology Trail” można obejrzeć przy Skwerze ks. Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Oglądając wystawę wyruszamy w wędrówkę po niezwykłych miejscach rozsianych po całej Polsce. Piękne zdjęcia uzupełnione są krótkimi komentarzami i stanowią wartościowe źródło wiedzy o genezie prezentowanych miejsc, a także inspirują do ich dalszego poznawania. 

Wystawa Szlakiem geologii przy Skwerze ks. Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Zapraszamy do oglądania wystawy!

Wystawa „Szlakiem geologii. On the Geology Trail” pokazuje malownicze tereny polskiego wybrzeża, Pojezierza Kaszubskiego i Pojezierza Suwalskiego. Odwiedzamy Wyżynę Lubelską, Góry Świętokrzyskie, Tatry i Sudety. Zaglądamy na najwyższy klif na polskim wybrzeżu oraz w wiele innych ciekawych miejsc.

Prezentowane na wystawie góry, doliny, jeziora, nadmorskie klify czy jaskinie i ostańce skalne – mimo, że tak różne, łączy jedno – wszystkie są wynikiem procesów geologicznych, które zachodziły w minionych epokach i które trwają do dziś. Korzystając z coraz ładniejszej pogody, przejdźmy przez Skwer Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu i uzupełnijmy naszą bazę pomysłów na nadchodzące letnie wycieczki.

szlakiem geologii plansza

Jedna z plansz wystawy "Szlakiem geologii. On the Geology Trail”

Po zakończeniu ekspozycji w Warszawie wystawa będzie prezentowana na Rynku Kwiatowym w Katowicach, w okresie od 18 do 31 lipca 2022 r. Następnie zostanie ustawiona w Karkonoskim Parku Narodowym i Parku Narodowym Gór Stołowych.

Efektem objęcia wystawy patronatem przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest jej promowanie przez polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wystawa została także objęta honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wśród wspierających instytucji znalazła się także Polska Organizacja Turystyczna.

Tekst: Paweł Jaskóła

Zobacz: pdf Wystawa "Szlakiem geologii. On the Geology Trail” (14.19 MB)

logotyp nfosigw

Wystawa została opracowana i jest rozpowszechniana w ramach projektu „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2021–2023”. Ekspozycja została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.