Lwóweckie Lato Agatowe

Lwóweckie Lato Agatowe (LLA) to impreza plenerowa, której głównym punktem jest międzynarodowa giełda minerałów i wyrobów jubilerskich, uważana za największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tegoroczna jubileuszowa XV edycja odbyła się w dniach 13-15 lipca 2012, jak zwykle w Lwówku Śląskim.

 

Podczas Lwóweckiego Lata Agatowego zorganizowano ponad 200 stoisk, w tym ponad 60 prezentujących minerały takie jak: agaty, malachity, kwarce, ametysty, turmaliny czy granaty. Na rozstawionych kramach można było również obejrzeć i zakupić skamieniałości, pośród których wyróżniały się różnego rodzaju i wielkości amonity. Poza ogromną rzeszą wystawców z Polski swoje oferty przedstawiali goście z zagranicy, m.in. Czech, Francji, Niemiec, Rosji i RPA. Imprezę tą odwiedza corocznie około 50 000 osób z kraju i zagranicy.

 

lwowek1

Oficjalnemu otwarciu Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich towarzyszył hejnał lwówecki z wieży ratusza

 

lwowek2

Parada poszukiwaczy skarbów podczas otwarcia XV Lwóweckiego Lata Agatowego

 

Główną wystawę LLA poświęconą bursztynom zaprezentowano w największej sali ratusza – Mieszczańskiej. Wystawę Bursztyn – złoto północy stanowiła kolekcja kilkuset imponujących okazów „złotej żywicy" oraz wyroby z bursztynu bałtyckiego należące do znanego na całym świecie sopockiego bursztynnika Lucjana Myrty, Jolanty i Jacka Szczerbów oraz Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Pokazane zostały unikalnej wielkości, kształtu i koloru bryły naturalnego bursztynu o wadze od kilkuset gram do kilku kilogramów. Wśród okazów znalazły się także liczne inkluzje, np. wielkiej ważki, patyczaka oraz termita z kasty żołnierzy.

 

W ratuszu odbyła się również druga z wystaw tematycznych, zatytułowana Czeskie granaty. Ekspozycja, na której zaprezentowane zostały surowe okazy oraz wyroby jubilerskie, pochodzi z Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie. Ponadto w holu lwóweckiego ratusza przedstawiono wystawę fotografii, pamiątek i dokumentów podsumowującą 15 lat Lwóweckiego Lata Agatowego.

 

W salach ratusza zaprezentowane zostały także wystawy kolekcjonerskie, m.in. Agaty w Polsce Andrzeja Bezkorowajnego; Agaty Maroka Witolda Bogacza; Życie zaklęte w krzemieniu Przemysława Budzyńskiego; Kwarce z Krzywiny i okolic Janusza Hanczela; Skamieniały świat roślin Anny i Tadeusza Jurkowskich; Granaty Rosji i krajów byłego ZSRR Waldemara Gali i Włodzimierza Kalinejko; Minerały świata Andrzeja Korzekwy; 200 wybranych minerałów z kolekcji Krzysztofa Lecha; Agaty z Płóczek Górnych Piotra Łużnego; Kalcyt z kopalni „Lubin” Dariusza Majchera oraz Minerały Rumunii Erica Arnaud Nieuwenhuisa.

 

Tuż przy ratuszu usytuowano agatowe centrum z osadą Walończyków. Obok chaty walońskiej zaaranżowano wyrobisko agatowe cieszące się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszej części publiczności oraz stanowisko do pokazów cięcia i szlifowania agatów.

 

Państwowy Instytut Geologiczny wziął udział w tym międzynarodowym święcie poszukiwaczy skarbów ziemi po raz pierwszy. Pracownicy Instytutu z Warszawy przedstawili ofertę z zakresu geoturystyki oraz ochrony georóżnorodności. Publikacje popularnonaukowe Instytutu - książkowe przewodniki i mapy geoturystyczne - znalazły wielu nabywców.

 

Ze względu na tematykę głównych wystaw LLA także ekspozycja przygotowana przez PIG–PIB koncentrowała się na wulkanizmie i bursztynie. W stoisku Instytutu można było nauczyć się rozpoznawania skał magmowych wylewnych i głębinowych, m.in. andezytów, bazaltów, granitów, melafirów i porfirów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się foldery edukacyjne wydane przez Państwowy Instytut Geologiczny, a zwłaszcza te o dolnośląskich wulkanach i bursztynie bałtyckim. Pracownicy Instytutu pomagali identyfikować skały i skamieniałości przyniesione przez odwiedzających giełdę. Stoisko PIG cieszyło się ogromnym powodzeniem, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Zaszczycili je swoją obecnością p. Ludwik Kaziów – burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, p. prof. dr hab. Barbara Kosmowska-Ceranowicz – światowej sławy ekspert w dziedzinie bursztynów oraz znany kolekcjoner agatów – p. Jan Antoni Rzymełka.

 

lwowek5 

lwowek4

Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB

 

Lwóweckiemu Latu Agatowemu co roku towarzyszą liczne imprezy dodatkowe, przede wszystkim rodzinny festyn rekreacyjny. Dla dzieci zorganizowano park zabaw (quady, dmuchane zjeżdżalnie, skoki na bungee z wys. 80 m etc.), a także przejazdy na kucyku. Na dwóch scenach przygotowano bogaty program estradowy, a kolorowy jarmark rozmaitości z ponad 130 stoiskami przyciągał tłumy gości. Urozmaicony był także program artystyczny. Każdego dnia wieczorem podczas koncertów przy scenie głównej bawiła się publiczność w różnym wieku. Wystąpiły m.in. Zespół Wilki, Why, Za Kratą, Volver, Blue Cafe.

 

lwowek3

Na scenie lider zespołu Wilki Robert Gawliński

 

Na zakończenie XV LLA odbył się przepiękny pokaz sztucznych ogni z mocnym akcentem przygotowanym specjalnie dla uczczenia jubileuszowej edycji wydarzenia.

 

Impreza ta otrzymała w ostatnich latach wiele znaczących nagród, m.in. w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny Lwóweckie Lato Agatowe otrzymało certyfikat POT jako jedna z najlepszych imprez turystycznych w kraju (2004 r.). W roku 2006 LLA zostało uhonorowane Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w kategorii najlepsza inicjatywa kulturalna Dolnego Śląska za rok 2005. W 2008 roku impreza otrzymała certyfikat Najciekawszej Atrakcji Turystycznej Dolnego Śląska w 2007 roku w kategorii: Produkt Turystyki Miejskiej lub Kulturowej.

 

Przyszłoroczne XVI Lwóweckie Lato Agatowe odbędzie się w dniach 12-14 lipca, jak zwykle na terenie rynku miejskiego w Lwówku Śląskim. Tym razem na wystawach królować będą minerały miedzi.

 

Niezwykle serdeczna atmosfera panująca podczas tegorocznej edycji LLA, doskonała organizacja, możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń, wiele dyskusji oraz nowe kontakty skłaniają do wniosku, że warto uczestniczyć w tej imprezie także w przyszłym roku.

 

Maja Kowalska i Michalina Ścibisz