14 czerwca 2013 r. w Chęcinach odbyła się konferencja poświęcona geoturystyce w regionie świętokrzyskim. Spotkanie było zwieńczeniem pierwszego szkolenia przewodników geoparkowych w Polsce w ramach projektu Geo-Guide.
W Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej „Niemczówka" w Chęcinach odbyła się konferencja „Kierunki rozwoju geoturystyki i wsparcie ochrony georóżnorodności w regionie świętokrzyskim″. Konferencja została zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Geopark Kielce, Gminę Chęciny, przy współpracy PTTK Kielce, Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK Bartek i Klubu Górskiego PTTK Kielce.
W dniu poprzedzającym konferencję odbyło się spotkanie pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego zajmujących się szeroko pojętą ochroną georóżnorodności i geoturystyką. Spotkania takie odbywają się co roku (patrz Geoturystyka – perspektywy i możliwości rozwoju w Polsce – debata oraz Geoturystyka i ochrona georóżnorodności w Polsce – idee a strategia rozwoju – druga debata). Podczas rozmów poruszono dwa główne tematy – kontynuacji prac w ramach Centralnego Rejestru Geostanowisk Polski oraz organizacji krajowej konferencji geoturystycznej w nadchodzącym roku.
Konferencja była zwieńczeniem Specjalistycznego kursu z geologii i geoturystyki regionu świętokrzyskiego, przeprowadzonego dla przewodników terenowych po województwie świętokrzyskim oraz członków kół i klubów zrzeszonych w PTTK Kielce. Kurs odbywał się od 7 lutego do 25 maja 2013 r. Przewodnicy brali udział w 6 zajęciach teoretycznych oraz 4 wycieczkach terenowych. Kurs zakończył się pisemnym egzaminem teoretycznym oraz terenowym egzaminem praktycznym, który odbył się na Wietrzni. Było to pierwsze szkolenie dla przyszłych przewodników geoparkowych w Polsce w ramach projektu Geo-Guide. Certyfikat ukończenia kursu otrzymało 28 osób.
Konferencja rozpoczęła się wycieczką terenową. Najpierw uczestnicy odwiedzili czynny kamieniołom wapieni i margli górnego dewonu w Kowali, eksploatowanych przez firmę Dyckerhoff Polska. Zapoznali się tam z geologią odsłaniających się skał dewońskich, a także obserwowali z nowo utworzonej platformy widokowej „strzelanie" w kamieniołomie. Zajęli się także poszukiwaniem skamieniałości, co w wielu przypadkach zakończyło się sukcesem.
Kamieniołom w Kowali. Fot. Maja Kowalska
Uczestnicy w oczekiwaniu na „strzelanie” w kamieniołomie w Kowali. Fot. Maja Kowalska
Uczestnicy ruszają na poszukiwanie ciekawych okazów w kamieniołomie w Kowali. Fot. Michalina Ścibisz-Kosanowska
Następnie goście pojechali do nieczynnego kamieniołomu dolomitów na górze Rzepka k. Chęcin. Na terenie kamieniołomu planowane jest utworzenie Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej.
Uczestnicy konferencji w kamieniołomie na górze Rzepka. Fot. Michalina Ścibisz-Kosanowska
W konferencji wzięło udział prawie 70 osób. Swoją obecnością zaszczycili ją m.in. burmistrz Chęcin Robert Jaworowski, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Chęcinach Bogumiła Wrońska, geolog wojewódzki Władysław Doroz, geolog powiatowy Agata Spiżewska, dyrektor Geoparku Kielce Elżbieta Czajkowska, prezes Zarządu Oddziału Świętokrzyskiego PTTK Marcin Marciniewski oraz kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach Michał Poros. Obecni byli także uczestnicy kursu i zaproszeni goście.
Pierwszą część konferencji poprowadził sekretarz naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB doc. dr hab. Grzegorz Pieńkowski, prof. PIG-PIB, drugą kierownik Programu Ochrona Georóżnorodności i Geoturystyka dr Magdalena Sidorczuk. Ośmiu prelegentów przedstawiło możliwości wykorzystania walorów przyrodniczych w rozwoju turystycznym, koncentrując się na regionie świętokrzyskim.
- Rozwój turystyki z wykorzystaniem walorów przyrodniczo-kulturowych gminy Chęciny – Robert Jaworski, burmistrz Chęcin
- Ochrona georóżnorodności i geoturystyka – dr Magdalena Sidorczuk, kierownik Programu Ochrona Georóżnorodności i Geoturystyka PIG-PIB
- Potencjał geoturystyczny regionu świętokrzyskiego okiem państwowej służby geologicznej – dr hab. Wiesław Trela, prof. nadzw. PIG-PIB, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB
- Od georóżnorodności do produktu turystycznego – Geopark Chęcińsko-Kielecki – Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach
- Geopark Dolina Kamiennej – stan obecny – dr hab. Grzegorz Pieńkowski, prof. nadzw. PIG-PIB, sekretarz naukowy PIG-PIB
- Geopark Kraina tetrapoda i skamieniałych wydm – dr Piotr Szrek, kierownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB
- Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach – dr Piotr Ziółkowski, Wydział Geologii UW
- Rozwój geoturystyki i edukacji przyrodniczej w gminie Sitkówka-Nowiny – Grzegorz Pabian, Gminny Ośrodek Kultury Perła w Nowinach
Na zakończenie organizatorzy szkolenia dla przewodników świętokrzyskich: Michał Poros – kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach oraz Magdalena Sidorczuk – kierownik Programu Ochrona Georóżnorodności i Geoturystyka PIG-PIB dokonali podsumowania kursu Geo-Guide i wręczyli uczestnikom certyfikaty jego ukończenia.
Wręczenie certyfikatu ukończenia kursu. Fot. Maja Kowalska
Konferencji towarzyszyła doskonała atmosfera, a dzięki ogromnemu zainteresowaniu tego typu spotkaniami planowana jest organizacja podobnego kursu w innym regionie Polski. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy.
Maja Kowalska