Bilans Perspektywicznych Zasobów Kopalin Polski

  bilans perspektywicznych zasobów kopalin

 

Bilans perspektywicznych zasobów kopalin Polski wg stanu na 31.12.2018 r. (PDF, 41,7 Mb)

 

 

 

 

 

 

Bilans perspektywicznych zasobów kopalin Polski wg stanu na 31.12.2018 r. przedstawia informacje o zasobach perspektywicznych i prognostycznych złóż, które potencjalnie mogą stanowić rezerwę surowcową Polski. Konieczność oceny zasobów perspektywicznych wynika z ciągłego dopływu nowych informacji, a także z potrzeby stałego monitorowania zmieniających się warunków rynkowych. Ocena stanu zasobów perspektywicznych została przeprowadzona w ramach realizacji zadań Państwowej Służby Geologicznej w oparciu o najnowsze wyniki badań geologicznych, geofizycznych, kartograficznych i złożowych.

W Bilansie przedstawiono informacje na temat rud metali, kopalin energetycznych, chemicznych, budowlanych, przemysłu szklarskiego, wód zaliczonych do kopalin (solanki, wody lecznicze, wody termalne) i po raz pierwszy kopalin podmorskich. Wprowadzenie tych ostatnich do Bilansu wypełniło lukę informacyjną oraz usystematyzowało informacje o potencjale złożowym Bałtyku.

Bilans to prawie 430 stron fachowej wiedzy, opracowanej przez zespół ekspertów z PIG-PIB oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. To także bogata baza publikowanych i archiwalnych opracowań złożowych (ponad 1600 pozycji).

Lektura Bilansu pozwala na wyciągnięcie wniosku, że Polska należy do krajów o wysokim geopotencjale i znacznych zasobach złóż kopalin. Dotyczy to zasobów zarówno udokumentowanych, jak i perspektywicznych, choć sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Część surowców ma udokumentowane zasoby złóż pozwalające na długotrwałą eksploatację zabezpieczającą krajowe potrzeby gospodarki, część zaś występuje w złożach, których zasoby wyczerpią się w ciągu kilku lub kilkudziesięciu lat.

KONTAKT

Stanisław Wołkowicz
Zakład Geologii Środowiskowej
ul. Rakowiecka 4
00-975 Warszawa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 22 459 2584