Special Papers - Tom 1 (1999)

 

TRANSFORMATIOMS AND VISUALIZATION

OF POTENTIAL FIELD DATA

(abstrakt i streszczenie w języku polskim)


TRANSFORMACJE I WIZUALIZACJA DANYCH PÓL POTENCJALNYCH


Stanisław WYBRANIEC

Polish Geological Institute, ul. Rakowiecka 4, 00-975 Warszawa, Poland;e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Abstrakt. Transformacje są bardzo ważnym krokiem w interpretacji pól potencjalnych. Można je nawet traktować jako niezależną metodę interpretacji (Blakely, 1996). To samo można powiedzieć o wizualizacji tych danych.
W pracy przedstawiono wyniki badań podjętych przez autora w obu tych dziedzinach. Od strony transformacji przedstawiono nowy sposób liczenia dwuwymiarowych (2D) filtrów cyfrowych bazujących na transformacji Fouriera-Hankela, opracowany przez autora i stosowany już od wielu lat w praktyce; zaproponowano nowe metody transformacji oparte na pojęciu pochodnych i całek ułamkowych; podkreślono wagę trójwymiarowej transformacji Hilberta i pojęcia sygnału analitycznego w transformacjach pól potencjalnych, a także dowolnych danych powierzchniowych; zdefiniowano pojęcie składowych kierunkowych.
Od strony wizualizacji przedstawiono nowe metody obrazowania danych pól potencjalnych, m.in. obrazy wektorowe, które można wykorzystać także do prezentacji danych skalarnych, po ich transformacji do sygnału analitycznego.
Pokazano wiele przykładów zastosowania proponowanych metod transformacji i wizualizacji z wykorzystaniem głównie danych polskich (dane grawimetryczne i magnetyczne), a także europejskich (dane grawimetryczne). Przedstawione metody można zastosować także do danych pól niepotencjalnych, co zademonstrowano na przykładzie obrazów przedstawiających transformowane dane hipsometryczne Polski.

Słowa kluczowe: pola potencjalne, transformacje, filtracja cyforwa, wizualizacja, obrazy wektorowe, Polska, Europa.

pdf  Pełny tekst (7.1 MB)