Prace PIG - Tom 191 (2008)

 

PODŁOŻE MAGNETYCZNE W POMORSKIM SEGMENCIE STREFY SZWU TRANSEUROPEJSKIEGO

Zdzisław PETECKI


Państwowy Instytut Geologiczny, 00-975 Warszawa, ul. Rakowiecka 4; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Abstrakt. Interpretacja danych magnetycznych w powiązaniu z danymi grawimetrycznymi oraz sejsmicznymi miała na celu uzyskanie nowych informacji o strukturze podłoża magnetycznego w pomorskim segmencie strefy TESZ w NW Polsce. Zidentyfikowano cztery prowincje magnetyczne (A, B’, B” i C), o zróżnicowanym charakterze magnetycznym, rozdzielone strefami gradientowymi (magnetycznymi lineamentami) Koszalin–Szczecinek–Bydgoszcz–Toruń (KSBT), Szczecin–Stargard Szczeciński–Inowrocław (SSPI) i Słubice–Leszno (SL). Wydzielone prowincje odpowiadają blokom strukturalnym podłoża, a lineamenty magnetyczne są związane z głównymi strefami uskokowymi. Krystaliczna skorupa prowincji magnetycznej B” prawdopodobnie wywodzi się ze wschodniej Awalonii, natomiast w obszarze B’ może stanowić klin krystalicznej skorupy platformy prekambryjskiej wbijający się w skorupę wschodniej Awalonii. Nie da się jednak wykluczyć wersji, że jest to skorupa proksymalnego lub egzotycznego terranu, łuku wyspowego albo pozostałość po pryźmie akrecyjnej. Na podstawie analizy danych magnetycznych zaproponowano tektoniczny model kaledońskiej kolizji między kontynentami wschodnią Awalonią i Baltiką, z przypuszczalnym udziałem dodatkowego bloku skorupy o niejasnym pochodzeniu. W tym modelu zamknięcie morza Tornquista miało miejsce wzdłuż zapadającej ku NE strefy subdukcji, występującej w strefie TESZ.
 

 Słowa kluczowe: anomalie magnetyczne, modelowanie magnetyczne, modelowanie grawimetryczne, kolizja kaledońska, pomorski segment strefy szwu transeuropejskiego, NW Polska.