Wiadomości PIG (2000-02) nr 106


Konkurs na Dyrektora Naczelnego Instytutu
M. Podemski
   
W związku z upływem w dniu 9 lutego br. pięcioletniej kadencji dyrektorskiej prof. dr hab. Stanisława Speczika, Minister Środowiska zarządził w dniu 18 stycznia br. ogłoszenie konkursu w celu wyłonienia kandydata na funkcję Dyrektora PIG. Konkurs ogłoszony został w dzienniku Rzeczpospolita w dniu 20 stycznia br.

Jednocześnie Minister powołał Komisję Konkursową w składzie:

  • prof. dr hab. Anna Maliszewska, prof. dr hab. Leszek Marks i doc. dr hab. Marcin Piwocki - przedstawiciele Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego;
  • prof. dr hab. Jerzy Fedorowski i prof. dr hab. inż. Stefan Kozłowski - przedstawiciele Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych;
  • dr hab. Zdzisław Migaszewski i Andrzej Budzyk - przedstawiciele Ministra Środowiska.

Postępowanie konkursowe powinno być zakończone do 25 lutego 2000 r.


Dyrektor Maria Magdalena Stacewicz pełni obowiązki Dyrektora Naczelnego
Redakcja
   
Minister Środowiska Antoni Tokarczuk powołał w dniu 7 lutego 2000 r. panią Dyrektor ds. Finansowych, Marię Magdalenę Stacewicz na stanowisko pełniącej obowiązki Dyrektora Naczelnego Państwowego Instytutu Geologicznego. Termin pełnienia tych obowiązków obejmuje okres od 10 lutego br. do czasu mianowania Dyrektora.

Gratulujemy i trzymamy kciuki
Redakcja



Spotkanie Noworoczne
B. Żbikowska
  • plik .doc


  • Żegnamy Dyrektora Oddziału Pomorskiego
    Redakcja
       
    W dniu 7 stycznia 2000 r. w gabinecie Dyrektora Naczelnego miała miejsce niecodzienna, a zarazem wzruszająca uroczystość. Odchodzącą na emeryturę Panią Dyrektor Oddziału Pomorskiego Michalinę Ruszałę serdecznie i z żalem pożegnano w gronie instytutowej Dyrekcji. Pani Michalina kierowała placówką szczecińską od 1971 roku, mając szereg osiągnięć zarówno organizacyjnych, jak i na polu naukowej działalności kartograficznej.

    B. Żbikowska

    Wielce nam miłej Michalinie wiele zdrowia i pomyślności na nowej drodze życia

    życzy Redakcja


    Pożegnanie emerytów w Warszawie
    B. Żbikowska
       
    W dniu 19 stycznia 2000 r. w Klubie Geologa odbyło się spotkanie Dyrekcji Instytutu z pracownikami, którzy przeszli na emeryturę w 1999 roku. Byli to: Maria Bartyś-Pelc, Aleksandra Biedrzycka, Adam Chabło, Stefan Cieśliński , Leszek Kalinowski, Elżbieta Kołacińska, Tadeusz Kotwicki, Kazimiera Lendzion, Elżbieta Piątkowska, Danuta Połosak, Jan Rzechowski, Sylwester Skompski, Irena Tyborowska-Kowalska, Maria Wichrowska, Elżbieta Skoszkiewicz i Honorata Leszczyszyn. Dyrekcję reprezentowali Dyrektor Naczelny, Stanisław Speczik oraz jego zastępcy: Maria Magdalena Stacewicz oraz Maciej Podemski.

    Jak powiedział dyrektor S. Speczik, nie jest to pożegnanie łatwe, gdyż większość pracowników rozstaje się z Instytutem nie z własnej woli, czasem po wielu latach. Wśród obecnych na spotkaniu był swoisty rekordzista, jeśli chodzi o staż pracy w PIG - Stefan Cieśliński przepracował w naszej firmie ponad 50 lat!

    W ciepłych, serdecznych słowach dziękował Pan Dyrektor za lata patriotycznej pracy na rzecz Instytutu, pełnej zaangażowania, a niekiedy nawet poświęcenia. Wyraził również nadzieję, że więzy z Instytutem nie zostaną zerwane, że w dalszym ciągu będzie można liczyć na ich doświadczenie, pomoc i współpracę. Wznosząc szampanem toast, życzył wszystkim wiele zdrowia, spełnienia planów i rozwijania swoich zainteresowań. Dla każdego z emerytów przygotowany został list z podziękowaniami od dyrekcji, upominek w postaci zegarka oraz kwiatek. Spełnienia planów i dużo zdrowia naszym emerytom - życzy Redakcja.


    Byli wśród nas ...
    H. S.
       
    Spojrzenie na miniony rok skłania zawsze do refleksji nad przemijaniem czasu i ludzi. W 1999 roku odeszło od nas wielu zasłużonych pracowników Instytutu.

  • 12 stycznia - Włodzimierz Rudkiewicz, w latach 1948-1952 kierownik Działu Geologii Technicznej, a następnie organizator służby geologicznej w Ministerstwie Budownictwa i Materiałów Budowlanych oraz wieloletni Główny Geolog tego ministerstwa.
  • 16 stycznia - w wieku 93 lat prof. dr hab. Konrad Konior, długoletni pracownik naukowy Oddziału Karpackiego PIG, znawca budowy geologicznej Karpat i ich podłoża, autor licznych publikacji.
  • 20 stycznia - mgr Maria Walczak-Augustyniak, specjalistka geologii czwartorzędu, adiunkt w Oddziale Dolnośląskim PIG. Była córką pioniera polskich badań na Dolnym Śląsku, słynnego geomorfologa Wojciecha Walczaka i żoną przedwcześnie zmarłego geologa, również pracownika PIG, Kazimierza Augustyniaka. Całe życie zawodowe poświęciła kartografii geologicznej przedpola Sudetów.
  • 15 lutego - w wieku 69 lat dr inż. Wacław Bujnowski, były pracownik Zakładu Geofizyki PIG, specjalista w zakresie grawimetrii, twórca krajowej sieci grawimetrycznej I stopnia oraz podstawowej sieci grawimetrycznej w Iraku. Współzałożyciel i długoletni przewodniczący Koła Łowieckiego "Geolog" przy PIG, odznaczony Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.
  • 1 marca - przeżywszy 94 lata, doc. dr Jadwiga Burtan, wybitny badacz Karpat fliszowych, autorka wielu szczegółowych map, współpracownica prof. Mariana Książkiewicza, osoba skromna i oddana bliźnim.
  • 17 marca - Jerzy Idzik, wieloletni pracownik, ceniony specjalista w zakresie badań laboratoryjnych.
  • 19 marca - mgr Włodzimierz Kroczka, organizator i pierwszy wieloletni kierownik Oddziału Geologii Morza PIG, inicjator kartowania geologicznego dna Bałtyku i rozpoznania zasobów kruszywa naturalnego.
  • 18 czerwca - nagle, przeżywszy 46 lat Marek Rybicki, długoletni nasz pracownik, początkowo zatrudniony jako kreślarz, a ostatnio pełen inwencji redaktor techniczny i grafik komputerowy w Zakładzie Publikacji.
  • 23 lipca - Hanna Pomierna, emerytowany technik administracji, w latach 1954-1989 zatrudniona w różnych jednostkach administracyjnych, w których była ceniona jako osoba sumienna i odpowiedzialna.
  • 15 listopada - mgr Olgierd Gawroński, pracownik Oddziału Dolnośląskiego PIG w latach 1953-1991, zasłużony w rozpoznawaniu dolnośląskich złóż kaolinów i surowców ilastych.
  • 19 listopada - w wieku 72 lat, mgr Maria Franczyk, pracownik Zakładu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej, a następnie Uniwersytetu Warszawskiego.
  • 19 grudnia - po ciężkiej chorobie, w wieku 65 lat, Włodzimierz Kwapiński, długoletni pracownik PIG, zatrudniony jako kierowca przez niemal 40 lat towarzyszył geologom w pracach terenowych w kraju i zagranicą.


  • Ważniejsze wydarzenia stycznia 2000 r.
    Redakcja
       
    6.01. W Sejmie rozpoczęła pracę Podkomisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze. Państwowy Instytut Geologiczny reprezentuje dyrektor M. Podemski.

    10.01. R. Dobracki, Z. Wiśniowski i D. Kaczor wzięli udział w naradzie roboczej w Neubrandenburg (Mecklemburg - Vorpommern) na temat realizacji opracowania Gospodarka wodami podziemnymi we wschodniej części wyspy Uznam - ujęcie "Granica" w Świnoujściu.

    10-12.01. Dyrektor T. Peryt uczestniczył w zorganizowanym przez Węgierską Służbę Geologiczną w Budapeszcie i Wyszehradzie spotkaniu Three side Visegrad Meeting for Heads of Geological Surveys.

    10-14.01. K. Jaworowski, J. Pokorski i R. Wagner wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu roboczym w Służbie Geologicznej w Berlinie zorganizowanym dla opracowania programu dla V Ramowego Programu Unii Europejskiej dotyczącego dyslokacji w obszarze południowego Bałtyku i ich wpływu na ekosystem.

    10-26.01. Dyrektor M. Podemski spotkał się z kadrą naukową Zakładów: Geologii Surowców Mineralnych (10.01), Metodyki i Koordynacji Prac Geologicznych (21.01) i Geologii Gospodarczej (24.01) oraz Oddziałów: Świętokrzyskiego (12-13.01) i Górnośląskiego (25-26.01). Podczas spotkań omówiono wyniki roku 1999 i przedyskutowano plany na rok 2000.

    12-16.01. L. Marks przebywał w Cassis k/Marsylii na dorocznym spotkaniu Komitetu Wykonawczego INQUA.

    16-18.01. S. Wybraniec przeprowadził w Słowackiej Służbie Geologicznej w Bratysławie konsultacje dotyczące przygotowania wniosku na grant V Ramowego Programu Unii Europejskiej w zakresie nowych metod transformacji i wizualizacji wyników badań geofizycznych.

    17-23.01. Sz. Uścinowicz przebywał w Brytyjskiej Służbie Geologicznej w Keyworth i w Londynie biorąc udział w przygotowaniu projektów "Martrak" (badania przemieszczania się urobku podczas prac pogłębiarek), "Sedysma" (badanie zjawisk ekstremalnych w ujściach rzek) i "Polmon" (wypracowanie zasad monitoringu środowiska morskiego).

    18.01. Dyrektor S. Speczik wraz ze swymi zastępcami spotkali się z pracownikami, którzy w 1999 r. przeszli na emeryturę. Spotkanie przebiegło w ciepłej, koleżeńskiej atmosferze.

    20.01. W "Rzeczpospolitej" ukazało się ogłoszenie Ministra Środowiska o konkursie na funkcję Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego.

    23-28.01. O. J. Petrichenko z AN Ukrainy przebywał w Instytucie w ramach współpracy w zakresie badań inkluzji fluidalnych w ewaporatach.

    24.29.01. L. Marks wygłosił na sesji naukowej Instytutu Nauk Geologicznych AN Białorusi w Mińsku referaty Permskie zlodowacenie Gondwany i Aktualne kierunki spekulacji stratygraficznych w czwartorzędzie Polski.

    27-29.01. J. Satkunas i V. Mikulenas ze Służby Geologicznej Litwy przebywali w Instytucie w ramach współpracy w zakresie kartografii.

    28-30.01. A. Szydło, M. Jugowiec-Nazarkiewicz i M. Garecka uczestniczyli w International Hans Bruno Geinitz Symposium w Dreźnie prezentując poster Nannoplankton wapienny utworów miocenu zapadliska przedkarpackiego.