Wiadomości PIG (2000-03) nr 107


INTERREGNUM TRWA - Prace Komisji Konkursowej
M. P.
   
Powołana przez Ministra Środowiska Antoniego Tokarczuka Komisja Konkursowa rozpoczęła działalność w dniu 11 lutego 2000 r. Na pierwszym posiedzeniu Komisja ukonstytuowała się w składzie: przewodniczący - Z. Migaszewski, sekretarz - A. Budzyk oraz członkowie: J. Fedorowski, S. Kozłowski, A. Maliszewska, L. Marks i M Piwocki.

Do konkursu na funkcję dyrektora PIG przystąpili: dr Henryk Jacek Jezierski, doc. dr hab. Marek Narkiewicz, prof. dr hab. Tadeusz Peryt, dr Grzegorz Pieńkowski i prof. dr hab. Stanisław Speczik.

Komisja zwróciła się do Kandydatów o przedstawienie na piśmie swoich koncepcji programu i przyszłego funkcjono-wania Instytutu, w tym roli i zasad funkcjonowania Służby Geologicznej. Dokumenty takie zainteresowani złożyli do 17 lutego br.

W dniu 21.02.br. Komisja przeprowadziła rozmowy uzupełniające z H. J. Jezierskim, M. Narkiewiczem oraz z T. Perytem, a w dniu 24.02.br. z G. Pieńkowskim i S. Speczikiem. Następnie, po dyskusji i tajnym głosowaniu Komisja uznała, że dwóch kandydatów spełnia jej oczekiwania, a mianowicie dr Henryk Jacek Jezierski i prof. dr hab. Stanisław Speczik. Taką informację Komisja przekazała Ministrowi Środowiska, Antoniemu Tokarczukowi w dniu 25 lutego br.


Dr Henryk Jacek Jezierski - kandydatem na stanowisko Dyrektora Naczelnego Instytutu
M. P.
   
Minister Środowiska Antoni Tokarczuk w dniu 9 marca br. poinformował Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu, prof. dr hab. Krzysztofa Jaworowskiego, iż zamierza powołać dr Henryka Jacka Jezierskiego na funkcję Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o zwołanie posiedzenia Rady na dzień 29 marca br., na którym osobiście przedstawi Kandydata w celu uzgodnienia tej propozycji z Radą.

Dr Henryk J. Jezierski urodził się w 1955 roku w Warszawie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Lelewela rozpoczął studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1980 roku pracą "Związek wód rzeki Wieprz z wodami podziemnymi strefy zasilania Niecki Mazowieckiej na odcinku między Baranowem a Jeziorzanami".

W tym samym roku został zatrudniony w Instytucie, w Zakładzie Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej. W 1990 roku uzyskał w Instytucie stopień doktora nauk przyrodniczych w dziedzinie geologii (rozprawa: "Teoretyczne podstawy regionalnej oceny efektywności zagospodarowania wód podziemnych").

Od 1992 roku jest Dyrektorem Departamentu Geologii w Ministerstwie Środowiska. Brał udział m. in. w pracach legislacyjnych dotyczących ustaw powstających w tym resorcie. W Krajowej Szkole Administracji Publicznej ukończył szkolenia z technik public relations oraz współpracy z mediami. Z kolei we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie brał udział w szkoleniu "Kreowanie pozytywnego image menadżera i jego firmy". Uczestniczył także w licznych szkoleniach w Wielkiej Brytanii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Zapoznał się również z funkcjonowaniem służb geologicznych na Łotwie, Litwie, Słowacji i Węgrzech, we Francji, w Chinach i w Kanadzie.

Od 1992 r. jest członkiem Komitetu Redakcyjnego Przeglądu Geologicznego, od 1993 r. - członkiem Rady Geologicznej przy Ministrze Środowiska oraz Komisji Hydrogeologii Komitetu Geologii PAN, a od 1994 r. - Przewodniczącym Głównej Komisji Egzaminacyjnej na uprawnienia geologiczne przy Ministrze Środowiska.


MARKETING JEST INSTYTUTOWI POTRZEBNY
B. Bańkowska-Zajączkowska
  • Rozmowa z dr Barbarą Żbikowską, kierownikiem Działu Marketingu i Organizacji PIG (plik .doc)


  • Dzielimy się tym, co mamy
    K. Radlicz
       
    Podobnie jak w latach ubiegłych załoga Państwowego Instytutu Geologicznego wykazała wielką ofiarność dla Rodaków, których bieg historii pozostawił poza granicami kraju. Ofiarność ta przejawiła się w darach pieniężnych i rzeczowych.

    W 1999 roku wpływy pieniężne wynosiły: kwartalna kwesta w PIG - 7920,00 PLN, dofinansowanie z PIG - 1992,00 PLN, NSZZ Solidarność z PIG - 1100,00 PLN. Za zebrane pieniądze zakupiono przede wszystkim produkty żywnościowe i wkłady do długopisów. W zbiórce uczestniczyli również: PGNiG Geonafta, Interoceanmetal i anonimowi ofiarodawcy.

    Na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc przygotowano 222 paczki żywnościowe; dla szkół w Rostynianach i Karklenach przekazano 4 paczki z lekarstwami.

    Dyrekcja PIG przekazała dla szkół polskich sprzęt wycofany z użycia, m.in. meble (szafy, biurka, stoły, regały) - 37 szt., komputery - 4 szt., maszyny do pisania - 4 szt., lampy biurowe - 7 szt., rowery - 2 szt. oraz drobny sprzęt (zgrzewarka do folii, imadła, epidiaskopy, arytmometr itd.) oraz 22 rulony papieru.

    Dary rzeczowe obejmowały m.in.: 80 kartonów odzieży, pościel, środki czystości, sprzęt domowy, zabawki, sprzęt sportowy, komputer, telewizory, sprzęt nagłaśniający oraz ponad 2000 książek (w tym encyklopedie, słowniki, lektury szkolne i podręczniki). Dary te przekazano szkołom w Rostynianach, Karklenach, Bezdanach, Miednikach, Kowalczukach i Szkole Średniej nr 10 w Wilnie, zaś zabawki do przedszkola w Wilnie.

    W mojej działalności charytatywnej spotykam się ze zrozumieniem i ofiarnością licznych Darczyńców i wielką życzliwością Dyrektora Naczelnego prof. dr hab. Stanisława Speczika, który stworzył lokalowe warunki do prowadzenia zbiórki na terenie Instytutu w Warszawie, oraz Dyrektora Oddziału Karpackiego - doc. dr Danuty Poprawy.

    Działalność na rzecz pomocy Rodakom prowadzę od szeregu lat, początkowo jako pełnomocnik Rady Naukowej PIG ds. pomocy społecznej i współpracy z Polakami z Litwy, a od 1999 roku w ramach Fundacji im. księdza Stefana Niedzielaka. Fundacji tej wyrażam wdzięczność za pomoc w magazynowaniu darów, zakupie i pakowaniu produktów żywnościowych oraz w organizowaniu ich transportu na Litwę; moim miłym obowiązkiem jest także wyrażenie wdzięczności Pani Ewelinie Malińskiej i Panu Jerzemu Grygatowiczowi, nie szczędzącym czasu i wysiłku w tych działaniach.


    INSTYTUT KOORDYNUJE PROJEKT UNII EUROPEJSKIEJ
    I. Śmietańska
       
    W lutym 2000 r. Instytut złożył do Unii Europejskiej wniosek o dofinansowanie w V Programie Ramowym Badań, Rozwoju Technicznego i Prezentacji (taki jest pełny tytuł tego unijnego programu) tematu Strefy uskokowe południowego Bałtyku i ich rola we wprowadzaniu substancji naturalnych do ekosystemu morskiego (INPEC)). Temat został przyjęty przez Brukselę do rozpatrzenia, co już należy uznać za duży sukces projektodawców.

    Konsorcjum badawcze tworzą wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym służby geologiczne Niemiec, Danii i Szwecji. Prof. K. Jaworowski pełni funkcję głównego koordynatora projektu. Całkowity koszt projektu wynosi blisko 4 mln euro, a planowany okres realizacji - 3 lata.

    Instytut złożył w sumie 13 wniosków projektowych ze swoim udziałem (z których tylko jeden sam koordynuje) do V Ramowego Programu, w jego podtemacie Energia, środowisko i zrównoważony rozwój. Udział w Programie jest traktowany przez Komitet Badań Naukowych jako absolutnie priorytetowy dla oceny polskich instytucji naukowych.


    Ważniejsze wydarzenia lutego 2000 r.
    Redakcja
       
    3-4.02. Dyrektor M. Podemski wizytował Oddział Dolnośląski we Wrocławiu. Na spotkaniu z kierownictwem Oddziału podsumowano wyniki prac minionego roku i omówiono plan zadań na rok 2000.

    9.02. W Instytucie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej, na którym J. Zachowicz przedstawiła dorobek OGM i jego plany na najbliższą przyszłość. Podczas tego posiedzenia Rada Naukowa podziękowała S. Speczikowi za sprawowanie funkcji Dyrektora Naczelnego Instytutu w czasie kończącej się kadencji.

    10.02. Dyrektor Maria Stacewicz przejęła obowiązki Dyrektora Naczelnego Instytutu do czasu powołania nowego dyrektora.

    11-25.02. Powołana przez Ministra Środowiska Komisja przeprowadziła konkurs na stanowisko Dyrektora Naczelnego Państwowego Instytutu Geologicznego.

    15.02. W pałacu prezydenckim Prezydent RP wręczył naszemu koledze, dr hab. Andrzejowi Sadurskiemu, tytuł profesora nauk o Ziemi. GRATULUJEMY!!!

    15.02. W Instytucie odbyło się spotkanie Komisji Rewizyjnej Rady Głównej JBR. Komisja zwiedziła Muzeum i zapoznała się z CLCh.

    7-11.02. W kursie Application of quantitative stratigraphy and graphic correlation for stratigraphic and sedimentary modeling zorganizowanym przez Uniwersytet w Jenie uczestniczyli: A. Feldman-Olszewska, A. Ihnatowicz, L. Jankowski, J. Jureczka, H. Kiersnowski. R. Kopciowski, W. Krieger, A. Pelczarski, W. Trela i Z. Złonkiewicz.

    9-14.02. Z. Cymerman wziął udział w V Sieciowym spotkaniu PACE (Paleozoic Amalgamation of Central Europe) w Mataque-la-Petite (Belgia), przedstawiając referaty Terranes of the Bohemian Massif, Palaeozoic oceans of Central Europe, Peri Batlic area.

    10-12.02. W 5. Ogólnopolskiej Sesji Naukowej Datowanie minerałów i skał, zorganizowanej przez Oddział PAN w Krakowie uczestniczyli m.in.: K. Jarmołowicz-Szulc wygłaszając referat Czy wiek może być absolutny?, J. Wiszniewska -Oznaczenia Re-Os wieku złóż rud pod Suwałkami, NE Polska oraz A. Maliszewska - poster O krystalizacji illitu w eolianach permskich prowincji gazonośnych.

    16.02. W Instytucie gościł prof. G. Morizot z BRGM w Orleanie (Francja) przeprowadzając rozmowy na temat współpracy w dziedzinie hydrogeologii i gospodarki wodnej z A. Sadurskim, oraz na temat ochrony środowiska z R. Strzeleckim.

    16-18.02. W Zakopanem odbyło się zorganizowane przez Wojewodę Małopolskiego spotkanie dla samorządów powiatowych Zarządzanie przestrzenią w powiecie - możliwość wykorzystania danych Państwowego Instytutu Geologicznego. Przedstawiciele 22 powiatów województwa małopolskiego wysłuchali przedstawionych przez pracowników PIG informacji w zakresie: działania Bazy Danych MIDAS (S. Przeniosło), Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000 (D. Węglarz), Banku HYDRO i monitoringu wód podziemnych (B. Kazimierski), Mapy geologiczno-gospodarczej Polski w skali 1:50 000 (M. Sikorska-Maykowska), map powiatów (R. Strzelecki), gospodarowania zasobami przyrody w powiecie (S. Kozłowski) oraz problemów gospodarowania odpadami w powiecie (W. Irmiński). W spotkaniu uczestniczył wiceprezydent Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego - Ryszard Myszka.

    23.02. W Instytucie przebywała Dyrektor Departamentu Edukacji NFOŚiGW B. Lewicka-Kłoszewska. W czasie wizyty zapoznała się z nową ekspozycją muzeum oraz z potrzebami tej placówki w zakresie finansowania programów edukacyjnych.

    24-25.02. W CLCh odbył się audit akredytacyjny przeprowadzony przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

    27.02-3.03. A. Kowalczyk rozpoczął półroczny staż stypendialny w dziedzinie ochrony środowiska w Katedrze Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej Technische Hochschule w Aachen.

    28.02-1.03. M. Graniczny, S. Doktór i W. Rączkowski wzięli udział w Pradze w warsztatach roboczych Technical conference and field trip on the landslide hazard preparedness.


    ODDZIAŁ DOLNOŚLĄSKI PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU GEOLOGICZNEGO ośrodkiem współpracy regionalnej i przygranicznej
    B. Bańkowska-Zajączkowska, M. Michniewicz
  • specjalny dodatek (plik .doc)