Wiadomości PIG (2000-05) nr 109


DR JACEK GUTOWSKI pełni obowiązki Zastępcy Dyrektora Naczelnego
Redakcja
  • plik .doc


  • INSTYTUT UMACNIA SIĘ NA WYBRZEŻU ZACHODNIM
    B. Bańkowska-Zajączkowska
  • Wywiad z Dyrektorem Oddziału Pomorskiego mgr Ryszardem Dobrackim (plik .doc)


  • PODKOMISJA SEJMOWA PRACUJE NAD PRAWEM GEOLOGICZNYM I GÓRNICZYM
    M. Podemski
       
    W grudniu 1999 roku powołana została sejmowa Podkomisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy - Prawo geologiczne i górnicze. W pracach Podkomisji bierze udział 12 posłów pod przewodnictwem Jerzego Madeja, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji OŚZNiL. Stronę rządową reprezentuje min. T. Bachleda-Curuś, stojący na czele zespołu, w którego skład wchodzą, m.in., dyr. H. J. Jezierski i dyr. K. Wojtczak z Ministerstwa Środowiska oraz dyr. J. Chłap z Wyższego Urzędu Górniczego. Poza tym, w posiedzeniach Podkomisji uczestniczą przedstawiciele gmin górniczych, związków pracodawców górniczych, związków zawodowych, organizacji ekologicznych i inni. Państwowy Instytut Geologiczny, w imieniu Dyrektora Naczelnego, reprezentuje M. Podemski.

    Rząd zaproponował wniesienie 85 poprawek do aktualnego prawa geologicznego i górniczego. Ponadto nowela przewiduje pochodne poprawki do szeregu innych ustaw. Najwięcej poprawek dotyczy użytkowania górniczego, koncesji geologicznych, a zwłaszcza górniczych, dokumentacji geologicznych, zagospodarowania złoża, ruchu zakładu górniczego, opłat eksploatacyjnych oraz organów administracji geologicznej i górniczej.

    Z naszego, instytutowego punktu widzenia najważniejsze są dwie, zaproponowane przez rząd, poprawki, a mianowicie poprawka 33, dotycząca prawa do własności informacji geologicznej (Art. 47) oraz poprawka 65, dotycząca udziału Instytutu w wykonywaniu zadań administracji geologicznej (Art. 102).

    Najciekawsze fragmenty tych poprawek brzmią następująco:

    33) art. 47 otrzymuje brzmienie:
    Art. 47.

    1. Prawo do informacji uzyskanych w wyniku prac geologicznych przysługuje Skarbowi Państwa.
    2. Ten, kto poniósł koszt wykonania prac geologicznych prowadzonych na mocy decyzji wydanych na podstawie ustawy, ma wyłączne prawo do nieodpłatnego wykorzystywania uzyskanych w ich wyniku informacji geologicznych w celach badawczych, naukowych, jak również w celu wykonywania działalności regulowanej ustawą. Prawo to wygasa z upływem 5 lat od utraty mocy odpowiedniej decyzji, na podstawie której wykonano prace będące źródłem informacji, bądź zezwalającej na wykonywanie innej działalności regulowanej ustawą. Jeżeli koncesja, bądź decyzja o zatwierdzeniu projektu prac geologicznych nie stanowi inaczej, ten, komu przysługuje prawo wykorzystania uzyskanych w ten sposób informacji geologicznych, może udostępnić je innym podmiotom.

    65) w art. 102:
    1. Wykonywanie zadań administracji geologicznej, określonych w ust. 1 pkt 4-7, minister właściwy do spraw środowiska może powierzyć Państwowemu Instytutowi Geologicznemu w ramach wypełniania zadań państwowej służby geologicznej.
    2. Organy administracji rządowej, samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy oraz inne jednostki organizacyjne obowiązane są udostępniać państwowej służbie geologicznej posiadane informacje niezbędne do wykonywania jej zadań.

    W dniu 18 kwietnia br. Podkomisja obradowała w sali Morozewicza Państwowego Instytutu Geologicznego, korzystając z gościnności naszej instytucji. Przybyłych witał p.o. Dyrektor Naczelny Instytutu, M. Narkiewicz. Była to dla nas wyjątkowa okazja do zapoznania posłów z dorobkiem Instytutu oraz z jego pięknymi wnętrzami, w których większość z nich była po raz pierwszy.

    Podkomisji i całemu polskiemu środowisku geologicznemu i górniczemu życzymy sukcesu w szybkim doprowadzeniu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego do szczęśliwego końca.


    Kamień naturalny w budownictwie
    J. Gągol
       
    W dniach 23-26 marca br. odbyły się w Centrum Targowym Kielce Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ'2000. Po raz piąty w organizacji tej imprezy uczestniczył Oddział Świętokrzyski Instytutu.

    Na towarzyszącej targom - zorganizowanej przez Oddział - konferencji Kamień w budownictwie referaty przedstawili: A. Stachowiak - Zasoby kamieni budowlanych i drogowych na Dolnym Śląsku, E. Jędrzejczak (Muzeum Ziemi PAN) - Kamień budowlany - przyszłość i przeszłość. Zabytkowy dom Bohdana Pniewskiego w Warszawie, H. Walendowski ("Marmy" Poznań) - Kamień naturalny w gmachu PKO w Poznaniu, A. Żaboklicki (Politechnika Śląska w Kielcach) - Kamień naturalny w budowlach Egiptu od starożytności do czasów współczesnych.

    Pracownicy Instytutu uczestniczyli w Radzie Programowej Targów i w jury konkursów targowych. Obu ciałom przewodniczył dyrektor Oddziału - Z. Kowalczewski.


    Ważniejsze wydarzenia kwietnia 2000 r.
    Redakcja
       
    31.03. Upłynęła kadencja doc. dr Olecha Juskowiaka na stanowisku kierownika Zakładu Petrologii.

    26.03-2.04. K. Jarmołowicz-Szulc przebywała w Tempe (USA) na konsultacjach dotyczących wykonania badań punktowych stosunków izotopowych kwarcu.

    31.03-3.04. W Sonderborg (Dania) odbyło się spotkanie robocze dotyczące projektu Unii Europejskiej Palaeoenvironmental and Palaeoclimatic Evolution of the Baltic Sea Basin during the Last Interglacial, w którym wziął udział L. Marks.

    3-6.04. Dr J. Jacyna i Wiktor Nasedlin (Litwa) przebywali w Zakładzie Geofizyki w Warszawie z wizytą roboczą w ramach tematu Strukturalno-tektoniczna charakterystyka podłoża krystalicznego na podstawie danych pól potencjalnych na obszarze NE Polski i Litwy.

    9-12.04. L. Marks przebywał w Mińsku w Instytucie Nauk Geologicznych Narodowej Akademii Nauk Białorusi na uroczystej Sesji Jubileuszowej, zorganizowanej z okazji setnej rocznicy urodzin Gawriły Goreckiego (badacza czwartorzędu Białorusi).

    10-14.04. W Mińsku (Białoruś) na konsultacjach dotyczących warunków hydrogeologicznych w utworach paleozoiku i mezozoiku zapadliska podlaskiego przebywali: A. Sokołowski, L. Miłaczewski i Z Modliński.

    10-14.04. W Rytrze odbyła się III edycja szkolenia służb samorządowych w zakresie prawa geologiczno-górniczego i wodnego, połączona z seminarium doskonalącym, zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny.

    15.04. Minister Środowiska A. Tokarczuk powołał doc. dr hab. Marka Narkiewicza do pełnienia obowiązków Dyrektora Naczelnego Instytutu.

    15.04. Dyrektor M. Narkiewicz powołał M. M. Stacewicz do pełnienia obowiązków Zastępcy Dyrektora Naczelnego.

    15-19. T. Mardal przebywał w Birmingham (W. Brytania), gdzie zapoznał się ze stanem rozwoju i organizacji narodowej bazy danych geologicznych BGS.

    16-20.04. P. Krzywiec i T. Peryt przebywali w Nowym Orleanie (USA) na dorocznej konferencji organizowanej przez American Association of Petroleum Geologists.

    17-20.04. W Druskiennikach (Litwa) odbyło się seminarium robocze Tacis Project Regional Development and Nature Conservation in the Niemen Euroregion, w którym udział wzięli: M. Graniczny, S. Doktór i T. Janicki.

    18.04. W Instytucie w Warszawie odbyło się posiedzenie sejmowej Podkomisji do spraw prawa geologicznego i górniczego.

    24-30.04. S. Wybraniec przebywał w Nicei (Francja) na corocznym zgromadzeniu ogólnym europejskiego towarzystwa geofizycznego, gdzie wspólnie z E. Perchuć (Instytut Geofizyki, Warszawa) oraz z H. Thybo (Instytut Geologiczny Uniwersytetu w Kopenhadze) wygłosił referat New images of the European gravity and their tectonic implications.

    30.04. Dyrektor Naczelny M. Narkiewicz odwołał prof. dr hab. T. Peryta z funkcji z-cy Dyrektora Naczelnego, Dyrektora ds. Badań Geologicznych.