Wiadomości PIG (2000-06) nr 110


Złoty Jubileusz Profesora Józefa Bażyńskiego
B. Żbikowska
  • plik .doc


  • Czas rozprawić się ze śmieciami w PIG-u czyli czemu posłuży przebudowa śmietnika
    W. Irmiński
  • plik .doc


  • Instytut, a Dolnośląski System Informacji Przestrzennej (DSIP)
    A. Stachowiak
       
    Oddział Dolnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego został zaproszony przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego do czynnego udziału w konferencji Dolnośląski system informacji przestrzennej - wspólne łącze informacyjne o regionie, zorganizowanej przez Marszałka i Starostę Powiatu Polkowickiego, w porozumieniu z Głównym Geodetą Kraju. Zaproszenie to było efektem naszych zeszłorocznych, jubileuszowych kontaktów z Wicemarszałkiem A. Kosiórem i Geodetą Wojewódzkim R. Pajkertem.

    Konferencja odbyła się w Polkowicach w dniu 27 kwietnia br. Jej celem było upowszechnienie idei budowy Dolnośląskiego Systemu Informacji Przestrzennej (DSIP) jako narzędzia wiedzy o terenie niezbędnego władzom samorządowym i administracyjnym, m.in. do opracowania strategii rozwoju regionu, do zarządzania regionem, do wskazywania i uzasadniania potrzeb rozwojowych itp. Zgodnie z Zarządzeniem Marszałka Województwa Dolnośląskiego z dnia 11 lutego br., koordynacja projektu DSIP została powierzona Geodecie Wojewódzkiemu.

    Głównym celem DSIP jest zintegrowanie istniejących systemów i baz danych. Istotną rolę w procesie tworzenia i funkcjonowania DSIP - ze względu na posiadane zasoby informacji o terenie - powinien odegrać Państwowy Instytut Geologiczny. Podkreślił to wyraźnie w swoim wystąpieniu Geodeta Wojewódzki.

    W konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników, m.in. Wicewojewoda oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, starostowie dolnośląskich powiatów, prezydenci miast oraz liczni przedstawiciele instytucji naukowych i firm zainteresowanych wspólnym budowaniem systemu.

    Podczas konferencji wygłoszono kilkanaście referatów. Bazy danych prowadzone w Państwowym Instytucie Geologicznym zaprezentowali pracownicy Oddziału Dolnośląskiego: A. Stachowiak, J. Koźma i M. Michniewicz w referacie Regionalny Zasób Informacji Przestrzennej z zakresu geologii surowcowej, hydrogeologii i ochrony środowiska.

    W kuluarach zorganizowane zostały wystawy firm biorących udział w konferencji, wśród których wyróżniała się gotowa już i skomponowana w jedną całość mapa sozologiczna woj. dolnośląskiego w skali 1:50 000, wykonana przez firmę GEPOL. Sporym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego, w którym D. Kamecka i M. Śliwińska prezentowały wydawnictwa oraz mapy związane z tematem konferencji.


    Doroczne spotkanie "muzealników"
    A. Krzyż
       
    W dniach 11-12 maja br. odbyło się doroczne spotkanie pracowników Muzeum Geologicznego PIG oraz jego filii w Oddziałach. Tym razem naszych "muzealników" gościł Oddział Dolnośląski.

    Spotkanie było kolejną okazją do wymiany doświadczeń oraz omówienia problemów dotyczących tworzenia, przechowywania i eksponowania kolekcji muzealnych PIG. W trakcie rozmów podkreślano znaczenie należytego przechowywania zbiorów geologicznych. Zwrócono uwagę na obowiązek przekazywania do muzeum materiałów geologicznych (próby, szlify, okazy paleontologiczne itp.), dokumentowanych fotograficznie w opracowaniach i publikacjach. Podkreślono naukową wartość zbiorów muzealnych PIG oraz ich znaczenie edukacyjne.

    Muzeum Geologiczne PIG w Warszawie oraz jego filie w Kielcach i Sosnowcu od dawna nie narzekają na brak zwiedzających. Od kilku miesięcy, wystawiana w salce ekspozycyjnej Oddziału Dolnośląskiego kolekcja makroflory karbońskiej, wzbudza również zainteresowanie wśród szkół Wrocławia i okolic. Popularnością cieszą się także konkursy, pogadanki, kolekcje muzealne itp. Wydaje się, że właśnie ten edukacyjny kierunek działalności Muzeum ma coraz większe znaczenie. Należy go rozwijać i uatrakcyjniać (może wreszcie przeciętny Polak przestanie mylić geologię z geodezją, a geologa z archeologiem). W. Mizerski wskazał uczestnikom spotkania nowe możliwości finansowania działalności edukacyjnej.

    Spotkanie zakończyło się wycieczką terenową na Wielką Kopę i do Kotła Małego Stawu w Karkonoszach, co przy przepięknej pogodzie pozostawiło niezapomniane wrażenia.


    Honorowa Odznaka dla Andrzeja Rydzewskiego
    B. Bańkowska-Zajączkowska
       
    W dniu 12 maja br., na wniosek Senatora RP Tadeusza Lewandowskiego, Prezes KGHM Polska Miedź S.A., Marian Krzemiński, wręczył naszemu koledze dr Andrzejowi Rydzewskiemu Odznakę Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A. Dekoracja odbyła się w czasie Akademii zorganizowanej z okazji Dnia Hutnika w Hucie Miedzi Głogów w Żukowicach.

    Prace o tematyce miedziowej A. Rydzewski rozpoczął w roku 1956 z Janem Wyżykowskim i kontynuował je również po przedwczesnej śmierci Mistrza w 1974 roku. Problematyką miedziową A. Rydzewski zajmuje się do dziś. Obecnie, poza pracami o czysto poznawczym, naukowym charakterze, wykonuje także ekspertyzy dla KGHM Polska Miedź S.A. dotyczące zagadnień Złoża Głębokiego oraz występowania srebra, kobaltu i ołowiu na obszarze kopalni Z.G. Lubin.

    Obchody Dnia Hutnika w Głogowie poprzedziła uroczysta msza w Kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Akademia zakończyła się Karczmą Piwną i spotkaniem towarzyskim w pięknym ośrodku szkoleniowo-konferencyjnym "Leśna Dolina", które przeciągnęło się długo poza Dzień Św. Floriana, patrona hutników.

    Andrzej Rydzewski otrzymał także ręcznie wykonaną imitację broni krótkiej, aby miał czym bronić interesów KGHM Polska Miedź S.A. w Warszawie.


    Ważniejsze wydarzenia maja 2000 r
    Redakcja
       
    1.05. Od dnia 1 maja Olech Juskowiak pełni obowiązki kierownika Zakładu Petrologii.

    4-5.05. Dyrektor M. Narkiewicz przebywał w Maroku, gdzie podpisano umowę o współpracy między Państwowym Instytutem Geologicznym, a Biurem Poszukiwań i Udziałów Górniczych (BRPM), reprezentowanym przez jego dyrektora Aminę Benkhadra.

    8-12.05. M. Podemski i T. Mardal przebywali w Dublinie (Irlandia) na dorocznym spotkaniu International Consortium of Geological Surveys for Earth Computing Sciences (ICGSE CS).

    10.05. W Instytucie w Warszawie odbyła się uroczysta sesja naukowa Metody GIS w kartografii geologiczno-inżynierskiej, zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia pracy profesora Józefa Bażyńskiego.

    10.05. Wizyta dyrektorów francuskich muzeów w Instytucie w Warszawie. Rozmawiano o możliwości współpracy Muzeum Geologicznego PIG z muzeami francuskimi.

    12.05. Dyrektorzy M. Narkiewicz i J. Gutowski wizytowali Oddział Świętokrzyski w Kielcach, spotkali się z kadrą kierowniczą oraz pracownikami, a także zapoznali z tematyką prac prowadzonych w Oddziale.

    17.05. Dyrektorzy M. Narkiewicz i J. Gutowski wizytowali Oddział Karpacki w Krakowie. Na spotkaniu z kadrą kierowniczą oraz pracownikami, omówili tematykę prac prowadzonych w Oddziale.

    17-18.05. S. Wołkowicz przebywał na Słowacji (Spisska Nova Ves) na konferencji dotyczącej radioaktywności w środowisku człowieka, gdzie wygłosił referat Ocena wpływu tektoniki na potencjał radonowy jednostek litologicznych.

    19.05. Dyrektorzy M. Narkiewicz i J. Gutowski wizytowali Oddział Dolnośląski we Wrocławiu, gdzie z kadrą kierowniczą oraz pracownikami przedyskutowali tematykę prac prowadzonych w Oddziale.

    24.05. Dyrektorzy M. Narkiewicz i J. Gutowski wizytowali Oddział Geologii Morza w Gdańsku, zapoznając się z pracownikami i tematyką badawczą Oddziału.

    26.05. Dyrektorzy M. Narkiewicz i J. Gutowski wizytowali Oddział Górnośląski w Sosnowcu. Zapoznali się z tematyką badawczą Oddziału i warunkami pracy pracowników.

    26.05. Dyrektor Oddziału Geologii Morza, J. Zachowicz, reprezentowała dyrekcję PIG podczas uroczystości Jubileuszu 50-lecia Instytutu Morskiego w Gdańsku.

    31.05. W Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego, podczas którego wręczono dyplomy doktorskie i habilitacyjne oraz odbyło się kolokwium habilitacyjne dr J. Żaby z Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.