Wiadomości PIG (2000-07) nr 111


DOŁĄCZAMY DO NAJLEPSZYCH
P. Pasławski
   
  • Centralne Laboratorium Chemiczne Instytutu uzyskuje akredytację (plik .doc)


  • ORLEAN 2000 - geologiczny wymiar sportu
    W. Irmiński
       
    W dniu 3 czerwca br. w hali sportowej Club Omnisport BRGM (Francuskiej Służby Geologicznej) w Orleanie zakończył się zwycięsko dla drużyny mikst siatkówki Państwowego Instytutu Geologicznego mecz finałowy z drużyną Duńskiej Służby Geologicznej. Nasza drużyna zdobyła puchar mistrzowski w trakcie sportowego mityngu europejskich służb geologicznych GEOSPORTS 2000. Turniej w Orleanie 1-4.06.2000 r. był imprezą jedyną w swoim rodzaju (rozmach, uczestnicy z 14 krajów, atrakcyjne imprezy towarzyszące), ale nie jednorazową, ponieważ w 2002 roku pałeczkę organizacyjną przejmą Niemcy i już zapraszają do Hanoweru.

    Skąd w ogóle pomysł spotkania się europejskich służb geologicznych na sportowej arenie? Niewątpliwą zasługę należy przypisać prof. S. Speczikowi, który jako dyrektor PIG organizując w roku 1998 w Polsce zjazd dyrektorów europejskich służb geologicznych FOREGS pokazał, że należymy do czołówki Starego Kontynentu. Po tym spotkaniu, które przebiegło w doskonałej atmosferze, kolejny przewodniczący tej organizacji, J. Varet, rozesłał do wszystkich służb geologicznych Europy zaproszenia na milenijny turniej sportowy w Orleanie w roku 2000. Dla BRGM był to dodatkowo jubileusz 75-lecia działalności.

    Od ponad 20 lat francuscy, niemieccy i czescy geolodzy spotykają się na dwustronnych zawodach sportowych i to doskonale wpływa także na ich współpracę zawodową. Na boisku i po meczu szybko nawiązuje się przyjacielskie kontakty, czego doświadczyła tego roku w Orleanie także nasza niewielka, 10-osobowa ekipa. Wszyscy chcieli z nami rozmawiać, wielu przyznawało się, że ma polskich przodków, krewnych, znajomych, odświeżali swoją łamaną polszczyznę - wydaje się, że tak niewiele trzeba do zjednoczenia Europy.

    Wygrywając siatkówkę mikst wykonaliśmy swój ambitny plan. Spontanicznie zgodziliśmy się na równoczesny udział w rozgrywkach drużyn męskich. Tu, po przegranej z Niemcami z BGR z Hanoweru, ulegliśmy ostatecznie także Czechom i zajęliśmy 4 miejsce. A tak niewiele brakowało ...To był nasz szósty mecz w ciągu jednego dnia.

    Dziękując Dyrekcji za umożliwienie nam wyjazdu liczymy, że także za dwa lata uda się wystartować w Hanowerze w barwach Polski i Instytutu. Potrzebni są jednak chętni do gry, bo... po prostu mało nas. Dodam, że oprócz siatkówki rywalizować można w piłce nożnej, koszykówce oraz tenisie ziemnym. Zatem sportowcy wszystkich Zakładów i Działów łączcie się!

    Skład reprezentacji PIG na GEOSPORTS 2000: Tomasz Nałęcz - kierownik reprezentacji, Małgorzata Bejger - sekretariat wyprawy, Jadwiga Tyszka - specjalistka ds. mediów i promocji, Paweł Grabski - odpowiedzialny za sprawy finansowe, czyli jak grać, by nie stracić, Wojciech Irmiński - samozwańczy trener i kapitan reprezentacji, Piotr Zientara - miał rozmówki francuskie, Marek Jarosiński - rozpracowywał przeciwników, szczególnie z Danii, Stanisław Mikulski - głęboka defensywa, Piotr Lampart - I kierowca wyprawy i lewy kibic w jednej osobie, Maksymilian Grudziński - II kierowca wyprawy i prawy kibic w drugiej osobie.


    Nagrody Ministra Środowiska w 2000 r.
    B. Żbikowska<
       
    W Teatrze Nowym w Warszawie w dniu 5 czerwca 2000 r. odbyła się uroczystość obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska, podczas których wręczono odznaczenia państwowe, odznaki resortowe "Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej", nagrody dla dziennikarzy za popularyzację ekologii w środkach masowego przekazu, a także doroczne nagrody Ministra Środowiska za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie ochrony środowiska, gospodarki wodnej, geologii, leśnictwa i ochrony przyrody. Minister przyznał w 2000 r. dwie nagrody za całokształt działalności, 7 nagród za osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe oraz 7 wyróżnień.

    Dwie z nagród i jedno wyróżnienie przypadły Państwowemu Instytutowi Geologicznemu:

    • prof. dr hab. Zbigniew Kotański otrzymał nagrodę indywidualną za całokształt pracy naukowej,
    • siedmioosobowy zespół w składzie: mgr Regina Kramarska (kierownik), dr. inż. Piotr Krzywiec, prof. dr hab. Ryszard Dadlez, Wojciech Jegliński, mgr inż. Bartosz Papiernik, mgr Piotr Przeździecki oraz mgr Piotr Zientara, uzyskał nagrodę za wykonanie map geologicz-nych dna Bałtyku bez utworów czwartorzędowych w skali 1:500 000 i 1:200 000,
    • dyplomem uznania wyróżniono dr Halinę Kościówko za całokształt działalności w dziedzinie geologii złożowej.

    Nagrody i odznaczenia wręczał minister Antoni Tokarczuk wraz z podsekretarzem stanu w MŚ Januszem Radziejowskim. Po ceremonii wręczenia nagród odbył się koncert Tytusa Wojnowicza z zespołem.


    Wizyta dyrektorów francuskich muzeów w Muzeum Geologicznym PIG
    W. Mizerski
       
    W dniu 10 maja 2000 r. Muzeum Geologiczne PIG odwiedziła 16 osobowa grupa dyrektorów muzeów przyrodniczych i technicznych z różnych miast Francji. Wizyta francuskich muzealników w naszym muzeum była częścią kilkudniowej misji organizowanej przez OCIM (Biuro Współpracy i Informacji Muzeograficznej), którego siedzibą jest Dijon we Francji, miała na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem największych polskich muzeów w związku z integracją Polski z Unią Europejską. W składzie grupy znajdowali się także wysocy urzędnicy francuskiego ministerstwa edukacji.

    W pierwszej części wizyty Goście zwiedzili muzeum. Szczególne zainteresowanie budziła tabela stratygraficzna, rekonstrukcja dilofozaura i model jaskini. Zainteresowanie pań wzbudziły bursztyny. Zapoznano się również ze sposobami inwentaryzacji i przechowywania zbiorów. Następnie w sali im. Prof. J. Czarnockiego odbyło się seminarium, na którym wygłoszono 3 bogato ilustrowane referaty. Kierownik Muzeum Geologicznego PIG mówił o finansowaniu i priorytetach modernizacji muzeum. Nathalie Memoire, kustosz Muzeum Przyrodniczego w Bordeaux, przedstawiła historię swego muzeum, a Philippe Guillet, dyrektor OCIM, poruszył problemy związane z wymianą informacji. Spotkanie przeciągnęło się znacznie poza wyznaczony czas. Rozmawiano też o możliwości współpracy Muzeum Geologicznego PIG z muzeami francuskimi.


    Świętokrzyskie stowarzyszenie biegłych ochrony środowiska
    J. Gągol
       
    27 czerwca br. odbyło się w Oddziale Świętokrzyskim PIG w Kielcach walne zebranie nowo utworzonego Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Biegłych Ochrony Środowiska. Prezesem został wybrany dr Jan Prażak z OŚ. W Oddziale Świętokrzyskim są biegli wszystkich specjalności (oceny oddziaływania na środowisko, ochrona przyrody, postępowanie wodnoprawne, prognozy skutków wpływu ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko), łącznie ośmiu uprawnionych. Dwie osoby (J. Prażak, T. Wróblewski) zostały powołane przez wojewodę świętokrzyskiego do komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień biegłych.


    Popularyzacja wiedzy geologicznej
    J. Gągol
       
    Oddział Świętokrzyski Instytutu został współorganizatorem I Kieleckiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się we wrześniu br. Równocześnie, na prośbę kieleckiego dziennika "Słowo Ludu", pracownicy Oddziału przygotowali cykl popularnonaukowych artykułów. Ukazały się już dwa pierwsze: S. Salwy o świętokrzyskich kalcytach i A. Romanka o zlodowaceniach w Górach Świętokrzyskich.


    Ważniejsze wydarzenia czerwca 2000 r.
       
    1.06. Dyrektor Naczelny Instytutu powierzył dr J. Gutowskiemu funkcję zastępcy dyrektora naczelnego, dyrektora ds. służby geologicznej, a dr W. Irmińskiemu - funkcję kierownika Zakładu Geologii Środowiskowej. Powołał dr B. Żbikowską na p.o. Kierownika Działu Marketingu i Organizacji i dr A. Gąsiewicza na p.o. Kierownika Zakładu Geologii Surowców Mineralnych.

    1-3.06. W Krakowie odbyło się III Forum Edukacji Geologicznej EKOMEDIA FORUM, na którym Instytut zaprezentował nasze wydawnictwa.

    1-2.06. Dyrektorzy M. Narkiewicz i J. Gutowski uczestniczyli w Bratysławie (Słowacja) w uroczystości 60-lecia utworzenia Słowackiej Służby Geologicznej.

    1-6.06. W Orleanie (Francja) nasza drużyna piłki siatkowej zdobyła puchar mistrzowski podczas sportowego mityngu europejskich służb geologicznych GEOSPORTS 2000 (szerzej na drugiej stronie).

    2-9.06. W. Ryłko, J. Jankowski i R. Kopciowski przebywali na Ukrainie na konsultacjach w sprawie Mapy geologicznej obszarów przygranicznych Polski i Ukrainy oraz Profili korelacyjnych obszarów przygranicznych.

    6-8.06. B. Kamińska uczestniczyła w Pradze (Czechy) w spotkaniu roboczym, dotyczącym międzylaboratoryjnego badania porównawczego zorganizowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Pradze.

    6-11.06. J. Nawrocki brał udział w spotkaniu roboczym Lower - Middle Triassic boundary, w Tulczy (Rumunia), wygłaszając referat The Middle Triassic magnetostratigraphy from the Peri-Tethys Basin in Poland.

    12.06. W Instytucie w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu akredytacji dla Centralnego Laboratorium Chemicznego (szerzej na pierwszej stronie).

    16-25.06. P. Krzywiec przedstawił 2 postery na konferencji Deep seismic profiling of the continents and their margins, która odbyła się w Norwegii.

    24-30.06. W. Mizerski wygłosił referat Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego dla nauki i edukacji w St. Petersburgu (Rosja) na sympozjum Muzea Mineralogiczne XXI wieku.

    24.06.-8.07. W Nanjing (Chiny) odbył się Międzynarodowy Kongres Palinologiczny, w którym wzięły udział i wygłosiły referaty: H. Winter Warm stages of the Middle Pleistocene in northeastern Poland, M. Waksmundzka Palinostratygrafia mezozoiku Niżu Polskiego i B. Słodkowska Paleocene in the Polish palynological research.

    7-11.06. J. Iwasińska-Budzyk i P. Pasławski przebywali w St. Petersburgu (Rosja) na spotkaniu roboczym Quality assurance of geochemical analysis for international environmental monitoring INCO-COPERNICUS.

    21-29.06. J. Honczaruk uczestniczyła w Wołogdzie (Rosja) w terenowym sympozjum naukowym The Quaternary stratigraphy and marginal formations of the Vologda Region.

    27.06. W Instytucie w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej, na którym przyjęto sprawozdanie z działalności Państwowego Instytutu Geologicznego za 1999 rok.