Wiadomości PIG (2000-08) nr 112


NAGRODA MINISTRA ZA MAPY GEOLOGICZNE DNA BAŁTYKU
B. Bańkowska-Zajączkowska
   
  • Rozmowa z mgr Reginą Kramarską - kierownikiem Zespołu (plik .doc)


  • Najnowsze wyniki prac sejmowych nad prawem geologicznym i górniczym
    M. Podemski
       
  • (plik .doc)


  • Europejski Kongres Mikroskopii Elektronowej
    E. Starnawska
       
  • EUREM 2000 (plik .doc)


  • Tropy świętokrzyskich dinozaurów
    J. Gągol
       
    Zbiory Muzeum Oddziału Świętokrzyskiego PIG w Kielcach powiększyły się w czerwcu br. o dwie interesujące kolekcje paleontologiczne. Kolekcje te zebrał, opracował i przekazał w depozyt młody współpracownik Instytutu - Grzegorz Niedźwiedzki, tegoroczny absolwent Technikum Geologicznego w Kielcach, obecnie student geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

    Pierwsza kolekcja (OS-220) zawiera 15 okazów i prezentuje tropy dolnotriasowych kręgowców lądowych z Gór Świętokrzyskich (stanowiska: Sosnowica, Wióry, Baranów). Druga kolekcja (OS-221) zawiera 34 okazy tropów jurajskich dinozaurów z 4 stanowisk (w tym jedno nowe) z północnego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich.

    W omawianych kolekcjach są także tropy unikatowe, po raz pierwszy stwierdzone na terenie Polski. Zdeponowane kolekcje obejmują tylko część zbiorów G. Niedźwiedzkiego i będą przez niego uzupełniane w miarę opracowywania kolejnych okazów. Okazy z kolekcji jurajskiej były podstawą pracy G. Niedźwiedzkiego Nowe znaleziska tropów dinozaurów z utworów hetangu północnego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich. Praca ta (ze znakomitą recenzją prof. J. Dzika z PAN) zajęła pierwsze miejsce w krajowych eliminacjach XII Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. We wrześniu br. autor zaprezentuje ją w finale tego konkursu, w Amsterdamie.


    Ważniejsze wydarzenia lipca 2000 r.
       
    1.07. Dyrektor Naczelny Instytutu powierzył mgr M. Stacewicz funkcję Zastępcy Dyrektora Naczelnego, Dyrektora ds. Finansowych Państwowego Instytutu Geologicznego oraz powołał dr inż. P. Pasławskiego na p.o. Kierownika Centralnego Laboratorium Chemicznego, a dr G. Pieńkowskiego na p.o. Kierownika Muzeum Geologicznego.

    3-8.07. O. Polechońska, M. Jarosiński i A. Pelczarski brali udział w szkoleniu w letniej szkole w Roztez (Czechy) Geophysical Imagery of Orogenic Belts, zorganizowanej przez Graduate School of Geology, Faculty of Science, Charles University.

    6-7.07. R. Dobracki i A. Piotrowski przebywali we Frankfurcie n. Odrą, uzgadniając ze Służbą Geologiczną Brandenburgii plany dalszej współpracy.

    8-11.07. Dr M. Podemski uczestniczył w Brukseli w spotkaniu roboczym Information Day, IST / Key Action "Systems and Services for the Citizen", zorganizowanym przez Komisję Europejską w Brukseli.

    8-13.07. Dyrektor J. Gutowski uczestniczył w AAPG's Inaugural International Regional Conference, która odbyła się w Istambule (Turcja).

    11-14.07. E. Starnawska wzięła udział w Brnie (Czechy) w Europejskim Kongresie Mikroskopii Elektronowej.

    24-29.07. M. Waksmundzka i G. Pieńkowski uczestniczyli w Sztokholmie (Szwecja) w konsultacjach i przejęciu od dr Doroty Guy-Ohlson zmacerowanych prób palinologicznych z terenów Polski.

    17-31.07. J. Wiszniewska, Z. Cymerman i S. Wybraniec uczestniczyli w warsztatach terenowych Trans Baltic Precambrian Correlation, które odbywały się w Danii, na Bornholmie i w Szwecji, w ramach programu Visby i projektu EUROBRIDGE. Podczas warsztatów wygłosili 2 referaty i przedstawili jeden poster.


    MŁODZIEŻ ZE ŚLĄSKA POLUJE NA MAMUTY.
       
  • Konkurs Dni Ziemi 2000 w Oddziale Górnośląskim PIG - dodatek specjalny (plik .doc)