Wiadomości PIG (2000-09) nr 113


"MARZY MI SIĘ..."
B. Bańkowska-Zajączkowska
   
  • Wywiad z dr Wojciechem Irmińskim, kierownikiem Zakładu Geologii Środowiskowej (plik .doc)


  • SKARB MAZOWSZA
    Z. Nowicki
       
  • (plik .doc)


  • Prof. Anna Langer-Kuźniarowa we władzach ICTAC
    B. Bańkowska-Zajączkowska
       
    W sierpniu br. prof. dr hab. A. Langer-Kuźniarowa uczestniczyła w 12 Międzynarodowym Kongresie Analizy Termicznej i Kalorymetrii ICTAC (International Confederation for Thermal Analysis and Calorimetry), który tym razem odbył się w Kopenhadze, w Danii. Na sesji posterowej zaprezentowała poster Usefulness of the Oxyreactive Thermal Analysis for the Diversification of Kerogen as the Bitumen Precursor. Jego współautorem był S. Cebulak z Uniwersytetu Śląskiego. Pani Profesor, która cieszy się dużym autorytetem i uznaniem światowych specjalistów w dziedzinie termoanalityki, prowadziła na Kongresie warsztaty z zakresu Nauk o Ziemi.

    Prof. A. Kuźniarowa zaangażowana jest od dawna w prace tego światowego stowarzyszenia oraz jego odpowiednika europejskiego - ESTAC, ostatnio jako przewodnicząca Komisji Nauk o Ziemi. Na obecnym Kongresie brała udział w posiedzeniu Przewo-dniczących Komisji Naukowych ICTAC, a jako stała przedsta-wicielka Polski w Europejskim Stowarzyszeniu Analizy Termicznej i Kalorymetrii ESTAC, uczestniczyła w posiedzeniu Rady ESTAC, podczas którego omawiano organizację 8 Sympozjum ESTAC w Barcelonie, w 2002 roku.

    Pani Profesor została wybrana członkiem Zarządu Głównego ICTAC na kadencję w latach 2000 - 2004. Serdecznie gratulujemy!


    XXXI Międzynarodowy Kongres Geologiczny w Brazylii
    P. Krzywiec
       
    W dniach 6-17 sierpnia br., w Rio de Janeiro w Brazylii, odbył się kolejny, już 31, Międzynarodowy Kongres Geologiczny. Jak zwykle była to ogromna impreza naukowa, w której wzięło udział kilka tysięcy naukowców reprezentujących kraje z nieomal wszystkich kontynentów. Reprezentowali oni pełne spektrum nauk o Ziemi, w tym również tak egzotyczne zagadnienia jak planetologia (osobna, niesłychanie ciekawa sesja poświęcona najnowszym badaniom Marsa) czy "księżycologia" - i to nie ta dotycząca naszego Księżyca, ale księżyców Jowisza.

    Wracając jednak na naszą starą, dobrą Ziemię, warto wymienić nazwy sesji, w czasie których uczestnicy prezentowali swoje wyniki: 1. Powstanie i ewolucja Ziemi, 2. Nauki o Ziemi, a warunki życia, środowisko i zagro-żenia naturalne, 3. Zmiany globalne, a przyszłe środowisko naturalne, 4. Struktura litosfery i głębokie procesy, 5. Ruchy litosferyczne, 6. Globalne strefy tektoniczne, 7. Metalogeneza, 8. Analiza basenów osadowych, 9. Energia i zasoby mineralne w XXI wieku, 10. Nowe technologie w naukach o Ziemi, 11. Postępy w ramach międzynarodowych geologicznych projektów badawczych, 12. Stratygrafia, 13. Paleontologia i geologia historyczna, 14. Sedymentologia, 15. Geologia oceanu i paleooceanografia, 16. Geologia strukturalna i geo-mechanika, 17. Petrologia skał wulkanicznych, 18. Ekspe-rymentalna petrologia, 19. Mineralogia, 20. Geologia prekambru, 21. Petrologia skał metamorficznych, 22. Geologia złóż mineralnych, 23. Geologia złóż surowców energetycznych, 24. Ekonomia złóż surowców mineralnych, 25. Geochemia, 26. Interpretacje satelitarne, 27. Geofizyka poszukiwawcza, 28. Geotektonika, ruchy płyt i geofizyka regionalna, 29. Geochronologia i geologia izotopowa, 30. Sejsmogeologia, 31. Geologia czwartorzędu, 32. Hydrogeologia, 33. Geologia inżynierska, 34. Geologia środowiskowa.

    Ta pokaźna lista unaocznia, jak szeroki zakres zagadnień poruszany był w trakcie Kongresu. Oprócz prezentacji zarówno w formie referatów, jak i posterów, zorganizowano kolokwia i specjalne referaty, poświęcone ważnym zagadnieniom w skali globalnej, mającym znaczenie dla dalszego rozwoju ludzkości: zasoby różnego rodzaju złóż, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne, etc. Istotnym elementem programu kongresu były też spotkania licznych towarzystw naukowych i międzynarodowych programów badawczych. Przed i po kongresie, oraz w trakcie jego trwania, odbyły się różnego rodzaju kursy i oczywiście wycieczki terenowe. Pogoda była trochę "w kratkę" (to w końcu była brazylijska zima!), ale generalnie wszyscy byli z prezentacji terenowych zadowoleni.

    Polska była reprezentowana przez stosunkowo liczną grupę uczestników z kilku ośrodków naukowych. Z Państwowego Instytutu Geologicznego w kongresie brali udział M. Narkiewicz, J. Gutowski, K. Jaworowski, J. Wiszniewska, S. Mikulski oraz piszący te słowa.


    Ważniejsze wydarzenia sierpnia 2000 r.
       
    5-12.08. W Rio de Janerio (Brazylia) odbył się 31 Międzynarodowy Kongres Geologiczny, w którym udział wzięli: M. Narkiewicz, J. Gutowski i K. Jaworowski oraz P. Krzywiec, J. Wiszniewska i S. Mikulski. którzy przedstawili 6 posterów.

    7-22.08. T. Peryt przebywał we Lwowie w Instytucie Geologii i Geochemii UAN, gdzie zapoznał się z materiałami archiwalnymi, dotyczącymi ukraińskiej części zapadliska przedkarpackiego.

    11-19.08. A. Langer-Kuźniarowa uczestniczyła w 12 Międzynarodowym Kongresie Analizy Termicznej i Kalorymetrii (ICTAC), który odbył się w Kopenhadze (Dania).

    26-31.08. A. Kozłowska i M. Kuberska uczestniczyły w XVI Conference on Clay Mineralogy and Petrology w Karlovych Varach, gdzie zaprezentowały 2 postery przedstawiające diagenezę minerałów ilastych w karbonie i czerwonym spągowcu w Polsce.

    20-23.08. L. Marks wziął udział w IV Międzynarodowej Konferencji Global Continental Palaeohydrology GLOCOPH 2000 , na której reprezentował Komitet Wykonawczy INQUA.

    24-25.08. Redaktor M. Szelachowska z TVP nagrała wywiad z dyrektorem M. Narkiewiczem i M. Granicznym na temat osuwisk w Karpatach. Materiał został wyemitowany w programie I TVP "Wiadomości" w dniu 27.08., o godz. 1930.

    21-27.08. K. Jarmołowicz-Szulc przebywała w Instytucie Geologii i Geochemii Lwowskiej Akademii Nauk w ramach współpracy w temacie Migracja fluidów w skałach osadowych Karpat - na podstawie inkluzji węglowodorowych w minerałach żyłowych płaszczowin śląskiej i dukielskiej.

    29-31.08. M. Jugowiec-Nazarkiewicz z Oddziału Karpackiego PIG przebywała w Wiedniu na 6th International Cretaceous Symposium, na którym przedstawiła poster.