Wiadomości PIG (2000-10) nr 114


BĘDZIEMY UMACNIAĆ ROLĘ INSTYTUTU W KRAJU I ZA GRANICĄ
   
  • Rozmowa z dr Jackiem Gutowskim, Dyrektorem ds. Służby Geologicznej (plik .doc)


  • Seminarium w parlamencie na temat państwowej służby geologicznej i PIG
    G. Pieńkowski
       
    Dnia 15 września 2000 roku odbyło się w gmachu Sejmu seminarium poświęcone państwowej służbie geologicznej. Seminarium odbyło się pod auspicjami Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Nie była to zbieżność przypadkowa, gdyż to właśnie SKL przygotował dwa lata temu poselski projekt nowelizacji ustawy "Prawo geologiczne i górnicze". Projekt, dodajmy, uwzględniający kluczową rolę PIG w sprawowaniu państwowej służby geologicznej.

    Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe, lojalne wobec rządu R.P., wycofało swój projekt po wpłynięciu projektu rządowego, w którym także przewidywano pełnienie państwowej służby geologicznej przez PIG. Niestety, w podkomisji sejmowej zapis ten został w pierwszym etapie prac pominięty, stąd SKL ponownie zainteresowało się tą sprawą.

    Seminarium prowadził wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Konserwatywno-Ludowego, poseł Ireneusz Niewiarowski. Uczestniczyli w nim, oprócz posłów, przedstawiciele ministra środowiska i ministra gospodarki, J. Jezierski i I. Grzybek, a także przedstawiciele PIG. Na sali zaprezentowana została przygotowana przez Dział Marketingu i Organizacji wystawa posterowa dotycząca funkcji sprawowanych przez PIG.

    Referat zatytułowany Państwowa służba geologiczna - domena wolnego rynku czy interes suwerennego Państwa wygłosił Przewodniczący Rady Naukowej PIG, K. Jaworowski. W przekonywujący sposób przedstawił obecnym racje, jakie przemawiają za istnieniem państwowej służby geologicznej w Polsce i za jej sprawowaniem przez PIG, tak jak była ona pełniona z powodzeniem przez nasz Instytut od ponad 80 lat.

    W dyskusji, w której uczestniczyli między innymi dyrektorzy: M. Narkiewicz, J. Gutowski, a także M. Podemski i niżej podpisany, przedstawiono dalsze argumenty za istnieniem państwowej służby geologicznej w Polsce i za powierzeniem jej PIG. W podsumowaniu seminarium poseł I. Niewiarowski stwierdził, że przedstawione argumenty są przekonywujące i on sam, a także liczni posłowie i senatorowie SKL (obecnie 35) poprą powierzenie państwowej służby geologicznej PIG. Jak podkreślił, mimo swojego kameralnego charakteru seminarium odegrało konstruktywną rolę w tworzeniu dobrego prawa w Polsce, choć w tym przypadku jest to ustawa stosunkowo "specjalistyczna" i mniej nośna społecznie, z uwagi na hermetyczność obejmowanych przez nią zagadnień.


    Geoindykatory - IV międzynarodowe sympozjum
    J. Zachowicz
       
    W Ustce, w dniach 26-29 września odbyło się międzynarodowe sympozjum poświęcone geoindykatorom (wskaźnikom zmian środowiska), połączone z wycieczką terenową. Sympozjum zostało zorganizowane przez Komisję Nauk Geologicznych Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych do Planowania Środowiska (COGEOENVIRONMENT), Amerykańskie Towarzystwo Geologiczne oraz Oddział Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego. W sympozjum uczestniczyło 25 osób z Kanady, Litwy, Estonii, Białorusi, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Polski. Było to czwarte, międzynarodowe spotkanie, po Kanadzie (1994 r.), Malezji (1998 r.) i Litwie (1999 r.). W trakcie sesji wygłoszono 22 referaty. Były one poświęcone między innymi takim geoindykatorom, jak: wody podziemne, osuwiska, zmiany linii brzegowej, wzrost poziomu wód.

    Spotkania te są organizowane, jak to podkreślili w swoich wystąpieniach P. T. Bobrowsky - wiceprezydent Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych, oraz J. Satkunas - przedstawiciel COGEOENVIRONMENT, dla szerzenia idei i zrozumienia koncepcji geoindykatorów. Obecny stan środowiska jest bowiem odbiciem nie tylko wpływu człowieka, lecz także naturalnych procesów i zjawisk. Geoindykatory mogą być pomocne w zrozumieniu zależności pomiędzy zjawiskami naturalnymi, a wywołanymi antropopresją. Pełna lista geoindykatorów, jak też szersze informacje są dostępne w internecie pod adresami:

    Wycieczka dotyczyła procesów geodynamicznych, zachodzących na brzegach klifowych w rejonie Poddębie - Dębin i Jastrzębiej Góry, a także procesów eolicznych w obszarze wydm łebskich. Na Półwyspie Helskim omówione zostały zmiany linii brzegowej w ostatnich 40 latach, jak też zagadnienia ochrony brzegów.

    Oprócz spotkań naukowych zorganizowano zwiedzanie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, połączone ze spotkaniem plenerowym, z pieczeniem barana i innymi atrakcjami.


    Ważniejsze wydarzenia września 2000 r.
       
    29.08-3.09. L. Marks, W. Morawski, A. Ber i M. Kurzawa uczestniczyli w Aarhus (Dania) w spotkaniu roboczym Grupy Perybałtyckiej Komisji Zlodowaceń INQUA.

    31.08-2.09. P. Zientara, M. Jarosiński, P. Poprawa i M. Kamiński przebywali w Amsterdamie (Holandia) na konferencji Continental Collision and Tectonosedimentary Evolution of Forelands: Mechanics of Coupling and Far-Field Deformation, na której prezentowano postery, m.in. P. Krzywca Sposoby inwersji bruzdy polskiej od Morza Bałtyckiego do Karpat.

    2-7.09. W Bochum (Niemcy) odbyła się konferencja 6-th Environmental and Engineering Geophysical Society, European Section, w której uczestniczył P. Zientara, wygłaszając referat "Damasławek" Salt Dome as a Nuclear Waste Disposal Site - Integrated Geophysical-Geological Study.

    4-8.09. W Łączynie, na Pojezierzu Kaszubskim, odbyła się VII Konferencja Stratygrafia plejstocenu Polski. Organizatorem i gospodarzem konferencji był Oddział Geologii Morza PIG, a współorganizatorem Komitet Badań Czwartorzędu PAN.

    8-17.09. W Kielcach odbył się I Kielecki Festiwal Nauki, w którym aktywny udział wziął Oddział Świętokrzyski Instytutu. W przygotowanych imprezach (wykłady, wystawy, wycieczki ) uczestniczyła głównie młodzież szkół średnich.

    18.09. W ramach Festiwalu Nauki w Instytucie w Warszawie otwarto wystawę fotografii G. Gierlińskiego Śladami dinozaurów dookoła świata. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Geologiczne PIG i fundację Fotografia dla Przyszłości, prezentowała zdjęcia miejsc występowania tropów dinozaurów w Chinach, Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech i w USA.

    18-20.09. Z. Frankowski i L. Śmietański uczestniczyli w III Forum Naukowym Turning Options into Solutions, zorganizowanym w Wiedniu w ramach 44. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

    18-21.09. A. Maliszewska, M. Kuberska i A. Kozłowska uczestniczyły w konferencji European Workshop on Clay Mineralogy, na której przedstawiły trzy postery na temat minerałów ilastych z górnego paleozoiku centralnej Polski. Konferencję zorganizował Instytut Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Jenie.

    25-29.09. T. Krzywicki uczestniczył w konferencji Problemy paleogeografii późnego plejstocenu i holocenu Białorusi i Polski, zorganizowanej w Grodnie, na Białorusi.

    26-28.09. W Ustroniu odbyła się 4. Europejska Konferencja Węglowa, Poland 2000, zorganizowana przez Oddział Górnośląski Instytutu. W konferencji uczestniczyło ponad 90 specjalistów z 12 krajów Europy oraz z Australii.

    26-29.09. W Ustce odbyło się międzynarodowe sympozjum, połączone z wycieczką terenową, poświęcone geoindykatorom. Organizatorami były: Komisja Nauk Geologicznych do Planowania Środowiska COGEOENVIRONMENT Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych, Amerykańskie Towarzystwo Geologiczne oraz Oddział Geologii Morza PIG.

    27.09. W sali im. J. Czarnockiego Instytutu w Warszawie otwarto wystawę malarstwa Z. Mianowskiego, zatytułowaną Z hydrogeologią i malarstwem na co dzień, zorganizowaną przez Zakład Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej PIG.

    30.09-5.10. W Madrycie odbyło się doroczne Forum Dyrektorów Europejskich Służb Geologicznych FOREGS 2000, w którym uczestniczyli dyrektorzy M. Narkiewicz i J. Gutowski. Zaprezentowali tam m.in. stronę internetową FOREGS prowadzoną przez nasz Instytut.