Wiadomości PIG (2001-04) nr 121


Petrologia, to ważna dziedzina geologii
   
  • Wywiad z kierownikiem Zakładu Petrologii, dr Katarzyną Jarmołowicz-Szulc (plik .doc)


  • Ustawa Prawo geologiczne i górnicze w drugim czytaniu Sejmu RP
    M. P.
       
    W dniu 30 marca br. projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze poddany został drugiemu czytaniu na plenarnym posiedzeniu Sejmu RP. Projekt wzbudził wiele zastrzeżeń poselskich i po dłuższej debacie został odesłany do połączonych sejmowych Komisji do dalszych poprawek.


    Wrocławskie Forum Górnictwa Kopalin Pospolitych
    A. Stachowiak
       
    Obrady Forum zgromadziły wielu uczestników W dniach 22 i 23 lutego br. odbyło się we Wrocławiu IV Forum Górnictwa Kopalin Pospolitych, współorganizo- wane przez Oddział Dolnośląski PIG. W bieżącym roku zgromadziło ono rekordową liczbę 148 uczestników, w tym ponad 70 przedstawicieli zakładów górniczych. Rosnące zna- czenie dynamicznie rozwijającego się górnictwa kopalin po- spolitych dla gospodarki kraju podkreślili w swoich wystą- pieniach przedstawiciele administracji państwowej, m.in. z Ministerstwa „rodowiska, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Wyższego Urzędu Górniczego, z prezesem W. Bradec- kim na czele. Tegoroczne obrady zdominowała dyskusja nad projektem nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, w szczególności nad systemem opłat eksploatacyjnych, oraz nad skutkami jego zapisów dla małych i średnich zakładów górniczych. W trakcie Forum wygłoszono cztery referaty, m.in. J. Ko.my i A. Stachowiaka z OD PIG Geologia w służbie górnictwa kopalin pospolitych. W niezwykle ożywionej dyskusji aktywnie uczestniczyli także pozostali reprezentanci PIG.


    Fragmenty listu Prezesa Rady Ministrów RP Jerzego Buzka do uczestników Forum
    A. Stachowiak
       
    Szanowni Państwo,
    Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników IV Forum Górnictwa Kopalin Pospolitych. Honorowy patronat, jaki z prawdziwą satysfakcją sprawuję nad tym ważnym spotkaniem, to wyraz mojego szczególnego poparcia dla inicjatywy, której celem jest przygotowanie górnictwa do funkcjonowania w nowych warunkach organizacyjnych. /.../ Szczególne oczekiwania kieruję pod adresem dzisiejszego Forum, które przybliżyć ma Państwu zmiany w prawie geologicznym i górniczym. /.../ Dziękuję Redakcji Kopalin Pospolitych, Opolskim i Zielonogórskim Kopalniom Surowców Mineralnych oraz Państwowemu Instytutowi Geologicznemu za przygotowanie profesjonalnej imprezy służącej integracji Waszego środowiska. Ufam, że dzisiejsze spotkanie wypełni konstruktywna dyskusja, która zakończy się podjęciem ważnych i potrzebnych decyzji. Życzę Państwu wielu sukcesów w prowadzonej działalności.

    Łączę wyrazy szacunku
    Jerzy Buzek


    Nowe oblicze Biblioteki Oddziału Dolnośląskiego PIG
    S. Cwojdziński
       
    Pod koniec 2000 r. Biblioteka Oddziału Dolnośląskiego PIG nabrała nowego wyglądu. Prace modernizacyjne, planowane już od 1999 r., rozpoczęły się latem ub. roku. Dotychczasowe dwa pomieszczenia biblioteczne zostały poddane generalnemu remontowi i wyposażone w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie panelowe. Nie była to łatwa praca. Danuta Kamecka, bibliotekarka Oddziału, z pomocą pracowników Sekcji Administracyjno-Technicznej, musiała najpierw opróżnić wszystkie regały, spakować zbiory, oznaczyć je i przenieść do poprzednio wyremontowanych pomieszczeń w piwnicach budynku. Jednocześnie zaprojektowała nowy układ wnętrz oraz wyposażenie w nowoczesne regały przesuwne.

    Nowe regały, o łącznej długości ponad 300 mb półek, są eleganckie, wygodne w użyciu, łatwo dostępne, a przede wszystkim na tej samej powierzchni mieszczą znacznie więcej książek i czasopism. Biblioteka OD stała się znacznie wygodniejsza także dla korzystających, którzy teraz dysponują większą przestrzenią. Część zbiorów została na stałe umieszczona w piwnicach. Po zamontowaniu regałów nastąpił etap końcowy, ale jakże pracochłonny: ponowne ułożenie na półkach 10 500 woluminów zbiorów zwartych oraz 290 tytułów czasopism archiwalnych i bieżących prenumerat oraz 600 map. A wszystko to w pośpiechu przed zbliżająca się Barbórką 2000, w czasie której dokonano otwarcia Biblioteki o nowym obliczu (patrz: Wiadomości Nr 1 (118). Po modernizacji Biblioteka stała się kolejnym, reprezentacyjnym miejscem Oddziału Dolnośląskiego PIG, miejscem, w którym praca jest nie tylko pożyteczna, ale i przyjemna.


    Ważniejsze wydarzenia marca 2001 r.
       
    1-6.03. Dyrektor J. Gutowski i T. Peryt przebywali we Lwowie w Instytucie Geologii i Geochemii Ukraińskiej Akademii Nauk. Wizyta związana była z organizacją konferencji Environmental impact of abandoned sulfur and salt mining oraz z konsultacjami na temat monitoringu skażeń wód podziemnych i powierzchniowych wodami kopalnianymi z opuszczonej kopalni siarki w Jaworznie.

    6.03. Ministerstwo Środowiska, przy współudziale Oddziału Warszawskiego PTG, zorganizowało otwarte spotkanie dyskusyjne, poświęcone roli administracji geologicznej u progu trzeciego tysiąclecia. Referat wprowadzający Wpływ administracji geologicznej na działalność geologiczną w Polsce wygłosił dyrektor Departamentu Geologii, H. J. Jezierski. W spotkaniu wziął udział Główny Geolog Kraju T. Bachleda-Curuś, a także liczna grupa pracowników Instytutu, z dyrektorem M. Narkiewiczem.

    11-14.03 S. Mikulski i B. Żbikowska uczestniczyli, w ramach delegacji Ministerstwa „rodowiska, w Targach PDAC 2001 w Toronto (Prospectors and Developers Association of Canada). Promowano m.in. możliwości poszukiwania złota w Polsce. Ministerstwo „rodowiska reprezentowali: mgr Ewa Ginał i dr Bogusław Bagiński z Departamentu Geologii.

    12.03. Odbyła się publiczna rozprawa doktorska mgr Barbary Słodkowskiej na temat Palinostratygrafia osadów trzeciorzędowych okolic Tucholi.

    13.03. Odbyła się publiczna rozprawa doktorska mgr Izabeli Grotek na temat Zmienność stopnia uwęglenia rozproszonej materii organicznej z utworów karbonu w brzeżnej części platformy wschodnio-europejskiej Polski.

    14.03. Rada Naukowa nadała stopnie Doktora Nauk o Ziemi Urszuli Harze, Barbarze Słodkowskiej i Izabeli Grotek.

    15-16.03. Państwowy Instytut Geologiczny i Akademia Górniczo-Hutnicza zorganizowały w Dębem, pod patronatem Ministerstwa „rodowiska, konferencję Geofizyka w inżynierii i ochronie środowiska dla potrzeb samorządności lokalnej, z udziałem Głównego Geologa Kraju, ministra T. Bachledy-Curuś.

    23-24.03. W Wilnie Dyrektor M. Narkiewicz wziął udział w uroczystości 60-lecia utworzenia Litewskiej Służby Geologicznej.

    27-28.03. W Gustrow (Niemcy) przedstawiciele Instytutu: A. Ber, R. Dobracki i G. Burchart spotkali się z Ministrem „rodowiska Meklemburgii w sprawie realizacji map pogranicznych.