Wiadomości PIG (2001-06) nr 123


Nowelizacja ustawy sukcesem RG JBR
   
  • Rozmowa z dr Maciejem Podemskim (plik .doc), elektorem Państwowego Instytutu Geologicznego, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych


  • Nagrody Ministra Środowiska
    W.M.Brzezicki
       
    Pamiątkowe zdjęcie z Atlasem; od lewej: Z.Frankowski, E.Majer, M.Lewkowicz, T.Peryt, H.,K.Jaworowski, J.Jezierski i S.Łukasik Dyrektor Naczelny Instytutu,w porozumieniu z Radą Naukową,przedstawił sześć wniosków o przyznanie w roku 2001 nagrody Ministra Środowiska.Minister wyróżnił prof.dr.hab.Ryszarda Dadleza za całokształt działalności w dziedzinie geologii.Przyznał również nagrodę w dziedzinie osiągnięć naukowo-badawczych,wdrożeniowych i popularyzacyjnych za Atlas geologiczno-inżynierski Warszawy w skali 1:10 000 ,wykonany przez dr.Z.Frankowskiego,prof.dr.hab.J.Bażyńskiego i M.Lewkowicz,we współpracy z prof.dr.hab.inż.L.Wysokińskim, mgr E.Majer i dr.S.Łukasikiem z Instytutu Techniki Budowlanej.

    Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w dniu 19 czerwca br.w salach Ministerstwa Środowiska. „Samowolnie przebywający poza pilnymi obradami rządu ”,jak sam to żartobliwie przyznał,minister Antoni Tokarczuk złożyłserdeczne gratulacje wszystkim laureatom.Przewodniczący Komisji Nagród,Maciej Rudnicki,sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska,podkreślił bardzo wysoki,poziom,wszechstronność i merytoryczną kompetencję wszystkich 28 tegorocznych zgłoszonych opracowań.
    Nagrodzonym Koleżankom i Kolegom serdecznie gratulujemy! Redakcja


    Profesor Tadeusz Peryt nowym Dyrektorem Naczelnym (p.o.) Państwowego Instytutu Geologicznego
    M.Podemski
       
    Procedury wyłonienia nowego Dyrektora Naczelnego Państwowego Instytutu Geologicznego trwają nadal. Komisja Konkursowa przeprowadziła w dniu 1 czerwca br. końcową rozmowę kwalifikacyjną z jedynym kandydatem na tę funkcję, prof. dr hab. Tadeuszem Perytem, o czym powiadomiła odpowiednim Komunikatem. W wyniku tajnego głosowania,pięcioma głosami – za i dwoma głosami wstrzymującymi się, Komisja zarekomendowała prof.T.Peryta Ministrowi Środowiska, o czym z kolei Minister Antoni Tokarczuk powiadomił pismem z dnia 12 czerwca br.przewodniczącego Rady Naukowej PIG, prof.Krzysztofa Jaworowskiego.

    W tym samym piśmie Minister Tokarczuk zwrócił się do Rady Naukowej PIG z prośbą o zaopiniowanie kandydatury prof.T.Peryta.Z kolei Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska,Janusz Radziejowski,pismem z dnia 15 czerwca br., powiadomił przewodniczącego Rady Naukowej PIG o tym,że w dniu 12 czerwca br.Minister A.Tokarczuk odwołał doc.dr hab.Marka Narkiewicza ze stanowiska p.o.Dyrektora Naczelnego Instytutu i że w dniu 15 czerwca br.do pełnienia obowiązków na tym samym stanowisku Minister powołał prof.dr hab.Tadeusza Peryta.


    Spotkanie sympatyków ordowiku (WOGOGOB-2001), Kopenhaga, 16-20. 05. 2001 r.
    T.Podhalańska
       
    Autorka na tle odsłonięcia ordowiku środkowego w Skanii Lądując na lotnisku w Kopenhadze, z jak zwykle zbyt ciężką walizką, miałam nadzieję na spotkanie wielu starych, dobrych znajomych oraz nowych, młodszych kolegów zajmujących się badaniami ordowiku w rejonie Bałtoskandii. Spotkania takie organizowane są co kilka lat w różnych krajach rejonu Morza Bałtyckiego. Mile widziani są również sympatycy ordowiku z innych krajów świata, np. z USA.

    Konferencję Working Group on the Ordovician Geology of Baltoscandia (WOGOGOB –2001), która odbyła się w maju b. r. w Kopenhadze, można uznać za bardzo udaną, ponieważ połączyła ona typowo naukową wymianę poglądów z mniej formalnym spotkaniem sympatyków ordowiku. Niektórzy z nich, jak np. jeden z organizatorów, dr Svend Stouge, umilali nam wieczory grając i śpiewając skandynawskie "country".

    Sesja referatowa odbywała się w gmachu Muzeum Geologicznego w Kopenhadze, w pobliżu kwitnącego właśnie uniwersyteckiego ogrodu botanicznego. Podczas sesji poruszono bardzo szeroki zakres zagadnień:od bioróżnorodności i stratygra . i sekwencyjnej, po zagadnienia chemostratygrafii, stratygrafii izotopowej oraz mikrosedymentologii. Wygłoszony przeze mnie referat Microbially induced phosphatic mineralisation and its role in formation of the hardgrounds in the Llanvirnian of the Baltic Basin spotkał się z dużym zainteresowaniem, ponieważ poruszał tematy dla wielu osób mało znane. Przekonująca dokumentacja fotograficzna pozwalała na poparcie tezy o istotnej roli mikroorganizmów (sinic i bakterii)w przebiegu sedymentacji oraz w genezie różnorodnych struktur mikrobialnych i procesu fosfatyzacji w ordowiku środkowym Baltiki.

    Po przeprawie niezwykle pięknym, wielokilometrowej długości, nowym mostem spinającym brzegi Danii i Szwecji, znaleźliśmy się w Skanii, gdzie występuje szereg typowych odsłonięć ordowiku. Podróżując wygodnymi mikrobusami zapoznaliśmy się m. in. z profilem Fagelsang, kandydującym do uzyskania statusu stratotypowego, a budzącym, przynajmniej na pierwszy rzut oka, lekkie rozczarowanie. Nadmorskie odsłonięcia płasko leżących warstw ordowiku środkowego wzbudziły natomiast nasz zachwyt. Konsultacje z osobami zajmującymi się badaniami ordowiku, poznanie kolekcji fauny, głównie graptolitów, nawiązanie nowych i odświeżenie starych kontaktów naukowych, to niezaprzeczalne dalsze korzyści wyniesione z pobytu w Danii i Szwecji.

    Ponieważ zarówno uczestnicy spotkania, jak i jego organizatorzy wyrażali zainteresowanie wykształceniem ordowiku w Polsce i budową geologiczną Gór Świętokrzyskich, należy wziąć pod uwagę możliwość zorganizowania któregoś z kolejnych spotkań WOGOGOB właśnie w Polsce.


    Ważniejsze wydarzenia maja 2001 r.
       
    2-6.05. A. Sadurski uczestniczył w spotkaniu Nordyckiej Asocjacji Hydrogeologów w Tallinie (Estonia).

    10.05. W Oddziale Górnośląskim PIG w Sosnowcu odbył się finał konkursu Odysea Ziemska 2001, zorganizowanego w ramach obchodów Dni Ziemi. Konkurs odbił się szerokim echem w śląskich szkołach i został z uznaniem przyjętyprzez nauczycieli i władze oświatowe.

    10-11.05. S. Wołkowicz uczestniczył jako Członek Komitetu Programowego w Third Eurosymposium on Protection against Radon w Liege w Belgii.

    12-16.05. W Instytucie w Warszawie przebywał z roboczą wizytą wicedyrektor Brytyjskiej Służby Geologicznej, Ian Jackson.

    13-17.05. A. Zdanowski wziął udział w uroczystościach jubileuszowych z okazji 75-lecia działalności Instytutu Nauk Geologicznych Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie.
    14.05. Dyrektor Naczelny Instytutu, M. Narkiewicz, spotkał się w Warszawie z pracownikami. Podczas spotkania podsumował wyniki działalności Instytutu z ostatnich 12 miesięcy.

    16.05. Podczas posiedzenia Rady Naukowej PIG odbyło się kolokwium habilitacyjne Andrzeja Bera.

    16-21.05. T. Podhalańska przebywała na konsultacjach w Muzeum Geologicznym w Kopenhadze oraz w Instytucie Geologii Uniwersytetu w Lund (Szwecja). Podczas pobytu w Kopenhadze wzięła udział w konferencji WOGOGOB-2001.

    17-19.05. W Falentach k. Warszawy odbyło się X Forum JBR, na którym wybrano Radę Główną JBR nowej kadencji. Elektorami z ramienia Instytutu byli R. Dobracki i M. Podemski.

    19-23.05. Z. Modliński i B. Szymański przebywali w Instytucie Geologii Technicznego Uniwersytetu w Tallinie (Estonia). Podczas pobytu omawiano wyniki współpracy w zakresie badań utworów ordowickich.

    21-27.05. Sz. Uścinowicz prowadził badania dna morskiego podczas rejsu statkiem Szwedzkiej Służby Geologicznej.

    23-24.05. S. Cwojdziński i Cz. Królikowski wzięli udział w międzynarodowej konferencji The Carpathian GEODATA, która odbyła się w Moravanach nad Vahom, na Słowacji. Podczas konferencji zaprezentowano poster Seismic structure of the continental crust;geometry and genesis – a new look.

    24.05. W Instytucie Geografii Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu odbyła się promocja podręcznika akademickiego Geologia historyczna dla geografów , autorstwa W. Mizerskiego.

    28.05.-1.06. W Polanicy Zdroju odbyła się narada Głównych Geologów Wojewódzkich, poświęcona eksploatacji surowców mineralnych na Ziemi Kłodzkiej i jej oddziaływaniu na środowisko. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Wojewody Dolnośląskiego. Z Instytutu uczestniczyli: G. Nowak, E. Gawlikowska, J. Koźma i C. Sroga z Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz J. Twarogowski z Warszawy.