Wiadomości PIG (2001-09) nr 126OBCHODY DNI ZIEMI W ODDZIALE GÓRNOŚLĄSKIM PIG W SOSNOWCU


2001 ODYSEJA ZIEMSKA
W wyobraźni dzieci

Od kilku lat Oddział Górnośląski Instytutu prowadzi szeroko pojętą działalność edukacyjną w swoim regionie. Już po raz drugi, z okazji obchodów Dni Ziemi, zorganizowany został konkurs wiedzy o przeszłości Ziemi dla dzieci i młodzieży.

W tym roku konkurs, który miał w swoim logo hasło 2001 Odyseja Ziemska, zapraszał do udziału młodzież szkolną z Górnego Śląska w różnych grupach wiekowych. W dziedzinie wiedzy geologiczno-geograficznej zmagali się uczniowie gimnazjów i liceów, a w konkursie plastycznym Sceny z życia dinozaurów brały udział dzieci z V klas szkół podstawowych.
Redakcja Wiadomości z wielką sympatią towarzyszy takim przedsięwzięciom.

Tym razem chcemy przedstawić dorobek najmłodszych uczestników, którzy nadesłali prace plastyczne Pokazujemy w naszym biuletynie prace nagrodzone oraz wyróżniamy inne, które nas zafascynowały pomysłowością, dbałością o szczegóły, a także technikami wykonania.

Nagroda główna dla najlepszych prac plastycznych
Prace wyróżnione przez Jury Konkursu, Komisję Oddziałową NSZZ Solidarność OG PIG,
Pracownię Geologii Regionalnej i Kartografii OG oraz Redakcję Wiadomości

Wyróżniono również szkoły:
Zespół Szkół Specjalnych (Szkoła Życia) nr 41 w Zabrzu
oraz Szkołę Podstawową nr 41 w Sosnowcu.

Dużą atrakcją tegorocznych finałów był "Dyzio" – rekonstrukcja wczesnojurajskiego gada, o długości i 2 m. Tego największego drapieżnika, który żył na terenie Polski około 200 mln lat temu, odtworzono na podstawie tropów znalezionych w Górach OEwiętokrzyskich. Model Dyzia sprowadzony został do Oddziału Instytutu w Sosnowcu z Muzeum Geologicznego PIG z Warszawy w kwietniu br. i gościł tam do 6 czerwca br. W tym czasie „Dyzia” i wystawę nadesłanych na konkurs odwiedziło tysiące dzieci i mieszkańców Sosnowca oraz całego niemal województwa śląskiego.

Złota Księga Pamiątkowa sosnowieckiego Oddziału Instytutu zapełniła się przy tej okazji wieloma ciekawymi wpisami. Starsi piszą z łezką w oku: Jestem na wystawie po raz drugi i chcę sprostować, że nie wszystkie dinozaury wyginęły, czego przykładem jest moja teściowa, zrozpaczony Leszek, lub filozoficznie: Życie nabrało sensu. Każdy z nas odnalazł w sobie dinozaura – podpisało kilka osób.

Dzieci wyrażały swój zachwyt wróżny sposób, często nawet poetycki: Dominika D. z kl. Va napisała:
Dyzio to świetny gość
Chociaż czasem może dać ci w kość.
Wielkie łapy i pazury
Podobne do szponów kury.
Jego oczy niczym kryształki
Świecą jak płonące zapałki.
Rząd wielkich grzebieni na głowie
Na pewno spodoba się Tobie.


Oddziale Górnośląski, Pawle Woźniaku – GRATULUJEMY! TAK TRZYMAĆ !!!
REDAKCJA

B. Bańkowska-Zajączkowska