Wiadomości PIG (1997-03) nr 68


Analiza basenów sedymentacyjnych (ABS) Niżu Polskiego
J. Pokorski
  • plik .doc


  • Pozostaną w naszej pamięci
    Redakcja
       
    W dniu 20 września 1996 r. zmarł długoletni pracownik Zakładu Geologii Regionalnej i Naftowej PIG, mgr Kazimierz Sieciarz. Pracę w Instytucie rozpoczął w 1963 r. Cały czas zajmował się problematyką naftową. Autor i współautor wielu opracowań archiwalnych i publikacji. Człowiek wielkiej dobroci i szlachetnego serca, pełen życzliwości dla ludzi.

    W dniu 8 listopada 1996 r. zmarła docent Maria Pajchlowa, wybitna specjalistka w dziedzinie kartografii geologicznej, stratygrafii, biostratygrafii i paleogeografii, znawca dewonu o międzynarodowej skali. Pracę w Instytucie rozpoczęła jako studentka w 1939 r. Autorka licznych prac naukowych, koordynator i redaktor wielu fundamentalnych edycji PIG. Publikowała w kraju i za granicą. Była inicjatorem i prekursorem ważnych problemów badawczych o znaczeniu światowym, szczególnie w dziedzinie paleogeografii. Ciekawość badawcza i entuzjazm do ukochanej geologii nie opuściły Jej do ostatnich dni życia. Była wspaniałym, prawym Człowiekiem, o wielkim sercu i ogromnej dobroci. Cieszyła się powszechnym uznaniem, szacunkiem i sympatią, pozostając osobą skromną, pracowitą i życzliwą.

    W dniu 17 grudnia 1996 r. po długotrwałej, ciężkiej chorobie, zmarła emerytowana pracownica PIG, dr Teresa Niemczycka. Zmarła była absolwentką Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę w Instytucie rozpoczęła w 1956 r. Pracę zawodową poświęciła w całości badaniom jury. Zaowocowała ona wieloma publikacjami, atlasami, mapami i monografiami Niżu Polskiego, będącymi cennym wkładem w poznanie budowy geologicznej Polski.

    W dniu 21 grudnia 1996 r., po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w wieku 60 lat dr hab. Antoni Maria Żelichowski. Zmarły był absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę w Instytucie rozpoczął w 1958 r. Cały okres pracy zawodowej, nawet w okresie choroby, poświęcił badaniom karbonu i geologii regionalnej Polski. Pozostawił po sobie około 100 publikacji, monografii, map i atlasów. Z Jego nazwiskiem związane są pionierskie badania wgłębnej budowy geologicznej obszaru lubelskiego i większość prac badawczych paleozoiku Niżu Polskiego, które zaowocowały odkryciem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz węgla brunatnego.

    W dniu 11 lutego 1997 r. odszedł w wieku 67 lat, w następstwie nieszczęśliwego wypadku narciarskiego w Alpach Salzburskich, docent dr hab. Zbigniew Rubinowski, pracownik Oddziału Świętokrzyskiego Instytutu od 1957 roku. Zmarły był absolwentem AGH, wybitnym specjalistą w dziedzinie geologii złożowej i środowiskowej oraz ochrony przyrody Gór Świętokrzyskich. Był znawcą metalogenezy regionalnej i inicjatorem kartografii złożowo-sozologicznej, w tym map geologiczno-gospodarczych. Autor około 250 publikacji w zakresie geologii złóż rud metali, ochrony przyrody, ochrony środowiska i gospodarki przestrzennej. Aktywny w pracach wielu komisji, rad i towarzystw naukowych. Był człowiekiem gór, które stały się pasją Jego życia, zdobywcą szczytów w Himalajach, Hindukuszu i Andach. Odszedł człowiek wielkiej wiedzy, głębokiej wiary, szlachetny, skromny, niestrudzony w swoich działaniach.




    Z posiedzenia Rady Naukowej
    M. Audycka
       
    W dniu 6 lutego br. Rada wszczęła postępowanie kwalifikacyjne o nadanie tytułu naukowego profesora dr hab. Leszkowi Marksowi oraz podjęła uchwałę w sprawie dopuszczenia dr K. Krupińskiego do kolokwium habilitacyjnego. Jednogłośnie poparty został wniosek w sprawie mianowania dr hab. Marcina Piwockiego na stanowisko docenta i przyznania stopnia doktora nauk o Ziemi mgr Stanisławowi Lisickiemu i mgr Jadwidze Wagner. Wszczęto przewody doktorskie mgr Aleksandry Kozłowskiej i mgr Pawła Poprawy. Pozytywnie zaopiniowano wnioski w sprawie zatrudnienia na stanowisku asystenta: mgr mgr Tomasza Gliwicza, Jacka Kocyły i Tomasza Nałęcza, a na stanowisku adiunkta: dr Moniki Jachowicz i dr Włodzimierza Mizerskiego.

    Rada pozytywnie zaopiniowała kandydaturę doc. dr inż. Stanisława Przeniosło na kierownika Zakładu Geologii Gospodarczej kolejnej kadencji.

    Na posiedzeniu Rady omawiano również zmiany organizacyjne i propozycje do nagrody Ministra OŚZNiL za 1996 r.


    Prezentacja Atlasu geochemicznego Wałbrzycha i okolic
    B. Żbikowska
       
    Państwowy Instytut Geologiczny wydał kolejny atlas geochemiczny, którego autorami są A. Pasieczna, J. Lis i J. Siemiątkowski. Tym razem badaniami objęto rejon miasta Wałbrzycha i przylegających gmin, jednego z najbardziej uprzemysłowionych okręgów w Polsce. Przekazanie Atlasu odbyło się 7 lutego br. na Zamku Książ, dokąd wojewoda wałbrzyski, Henryk Gołębiewski i prezydent miasta Wałbrzycha, Jerzy Sędziak zaprosili dyrekcję PIG, przedstawicieli Ministerstwa OŚZNiL, twórców Atlasu, władze wojewódzkie i reprezentantów administracji samorządowej miast i gmin objętych badaniami oraz głónych geologów sąsiednich województw. Instytut bardzo starannie przygotował prezentację Atlasu. W swoich wystąpieniach dyrektor S. Speczik i R. Strzelecki z dumą podkreślali wysoki poziom prac z zakresu ochrony środowiska, prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny. O samym Atlasie opowiadała dr A. Pasieczna. Symbolicznego wręczenia Atlasu wiceprezydentowi miasta Wałbrzycha, Andrzejowi Łobodyczowi i wojewodzie walbrzyskiemu, Henrykowi Gołębiewskiemu dokonali, Sekretarz Stanu w MOSZNiL, Krzysztof Szamałek oraz dyrektor naczelny PIG, Stanisław Speczik. Minister K. Szamałek mówił m.in. o tym, że dzięki badaniom, jakie prowadzi PIG i obiektywnym analizom przekonujemy się, że Polska nie jest obszarem klęski ekologicznej oraz że w ostatnich latach stan środowiska, a zwłaszcza wód, znacznie się poprawił. Wojewoda H. Gołębiewski wyraził wdzięczność dla Instytutu za udział w rozwiązywaniu problemów z jakimi boryka się region wałbrzyski i z dużym uznaniem mówił o znaczeniu Atlasu dla rozpoznania stanu środowiska. ”Będzie to nasza lektura dnia codziennego” – obiecał. Również dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Marlinga zapewniał, że władze wojewódzkie będą wykorzystywać Atlas, szczególnie w związku z powszechną inwentaryzacją w gminach. Na zakończenie pracownicy Instytutu (E. Gawlikowska, A. Ichnatowicz , B. Mroczkowska, J. Siemiątkowski, K. Seifert i R. Strzelecki) przedstawili zróżnicowaną ofertę prac, jakie PIG może wykonać dla województwa. Na spotkanie przybyli również wysłannicy miejscowych mediów. Całość sesji nagrywała miejscowa TV kablowa, a dyrektor M. Podemski i B. Żbikowska udzielili wywiadów dla lokalnej rozgłośni radiowej. Za sprawne zorganizowanie spotkania podziękowania należą się geologowi wojewódzkiemu Ryszardowi Hutnikowi oraz zespołowi pracowników PIG.


    Jubileuszowe spotkanie „Kwartalnika Geologicznego”
    M. Lindner
       
    W instytutowym Klubie Geologa w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcji „Kwartalnika Geologicznego” z Dyrekcją Instytutu, z okazji 40-lecia czasopisma. W spotkaniu wziął udział pierwszy redaktor „Kwartalnika” prof. dr hab. Władysław Pożaryski, dyrektorzy Instytutu: dr Maciej Podemski, mgr Maria Stacewicz oraz doc. dr hab. Ryszard Wagner. Spotkanie prowadził dyrektor M. Podemski, który odczytał list gratulacyjny dyrektora naczelnego prof. dr hab. Stanisława Speczika, i wygłosił słowo wstępne. Redaktor naczelny „Kwartalnika” prof dr. hab. Ryszard Dadlez, przedstawił historię pisma i statystyczną analizę jego treści w ujęciu regionalnym, tematycznym i autorskim. Profesor Pożaryski opowiedział o czasopismach publikowanych przed wojną przez Instytut. Głos w dyskusji zabrali: dr Jędrzej Pokorski, doc. dr inż. Stanisław Przeniosło, doc. dr hab. Aurelia Makowska, dyrektor doc. dr hab. Ryszard Wagner, prof. dr hab. Józef Bażyński i doc. dr Stefan Młynarski. W dyskusji na temat przeszłości i przyszłości periodyku przeważały sprawy: publikowania „Kwartalnika” w języku angielskim, zamawiania artykułów, rozszerzania tematycznego publikacji, sukcesywnego zwiększania ilości barwnych ilustracji oraz konieczności ograniczenia objętości tekstów i ilości załączników.


    Wizyta prezydenta Służby Geologicznej Niemiec (BGR) w Instytucie
    G. Burchart
       
    W dniach 25 i 26 lutego br. gościł w Instytucie prezydent Urzędu Federalnego d/s Nauk Geologicznych i Surowców Mineralnych Służby Geologicznej Niemiec (BGR) w Hannowerze prof. dr F. W. Wellmer w towarzystwie dyrektora oddziału zamiejscowego BGR w Berlinie prof. dr H. Raschki. Po wizycie u Głównego Geologa Kraju dr K. Szamałka, dyrektor naczelny S. Speczik i dyrektor M. Podemski przedstawili stan finansowy oraz rolę i główne zdania PIG. Goście zwiedzili Zakład Geologii Regionalnej i Naftowej, Zakład Geologii Gospodarczej, Ośrodek Koordynacji Prac Kartograficznych i Centralne Laboratorium Chemiczne. Podpisano też nową umowę o współpracy między PIG a BGR.


    Dzielimy się tym, co mamy
    M. Lindner
       
    Z Fundacją „Bank Żywności SOS”

    Dyrektor naczelny Instytutu prof. dr hab. Stanisław Speczik udostępnił Muzeum Geologiczne Fundacji „Bank Żywności SOS”, która zorganizowała akcję „Dzielimy się tym, co mamy”, w ramach projektu Phare-Lien. W każdą sobotę września i października ub. roku grupy dzieci wiejskich ze szkół podstawowych zwiedzały Muzeum pod opieką mgr J. Dębskiego. W sumie Muzeum przyjęło w dzień wolny od pracy 18 grup dzieci, średnio po 50 osób.

    Koordynator projektu Phare-Lien przesłał na ręce dyrektora naczelnego S. Speczika serdeczne podziękowanie, a Bank Żywności SOS dyplomy za pomoc w przeprowadzeniu akcji.


    Ważniejsze wydarzenia lutego 1997 r.
    Redakcja
       
    2-5.02. Prof. dr hab. Cz. Królikowski i mgr Z. Petecki przebywali w Wilnie na konsultacjach tematu „Badania pola magnetycznego i grawimetrycznego Polski i Litwy”.

    5.02. W Klubie Geologa w Warszawie odbyło się posiedzenie panelowe na temat stanu realizacji koncesji eksploatacyjnych. Posiedzenie, na którym podsumowano dwuletnie badania, zorganizował dyrektor naczelny Instytutu prof. dr hab. Stanisław Speczik.

    6.02. Odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu.

    7.02. W Zamku Książ koło Wałbrzycha, Główny Geolog Kraju dr Krzysztof Szamałek i dyrektor naczelny Instytutu, prof. dr hab. Stanisław Speczik, przekazali oficjalnie władzom wojewódzkim i miejskim „Atlas geochemiczny Wałbrzycha i okolic”.

    16-22.02. Mgr J. Mitręga przebywał w Wielkiej Brytanii w związku z zamknięciem tematu dotyczącego składowania odpadów radioaktywnych w Różanie, realizowanego w ramach programu PHARE.

    18-21.02. Dr S. Wołkowicz wziął udział w konferencji pt. „EU project proposal for the Telematics Applications” w Budapeszcie.

    27.02. Na zaproszenie dyrektora naczelnego, prof. dr hab. S. Speczika, przybył do Instytutu prezes Rady Nadzorczej NFOŚiGW, prof. dr hab. inż. Waldemar Michna. Gość zwiedził Centralne Laboratorium Chemiczne, Zakład Geologii Środowiskowej, pracownię komputerową Zakładu Geologii Czwartorzędu, i zapoznał się z aktualnymi pracami Instytutu w dziedzinie ochrony środowiska. Gościowi towarzyszyła Dyrekcja Instytutu, prof. dr hab. A. Sadurski, dr R. Strzelecki i dr B. Żbikowska.

    27.02. W Klubie Geologa odbyło się jubileuszowe spotkanie zespołu redakcji „Kwartalnika Geologicznego” z Dyrekcją Instytutu, z okazji 40-lecia pisma.

    28.02. Odbyło się uroczyste otwarcie ujęcia wody oligoceńskiej, znajdującego się na terenie Instytutu. Na uroczystość przybyli: minister J. K. Frąckowiak z KBN, przedstawiciele Departamentu Geologii MOŚZNiL, Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Dzielnicowego Warszawa-Mokotów, a także generałowie Wojska Polskiego. Licznie reprezentowane były media.