Wiadomości PIG (1997-05) nr 70


Nowoczesny management nie tylko zza biurka
B. Żbikowska
  • rozmowa z Dyrektorem Naczelnym Instytutu prof. dr hab. Stanisławem Speczikiem (plik .doc)


  • 45 lat Wydziału Geolgii UW
    Redakcja
       
    Dziekan i Rada Wydziału Geologii oraz Koło Absolwentów Geologii organizują 14 listopada 1997 r. zjazd absolwentów. Po uroczystościach plenarnych, które odbędą się na Wydziale w auli im. E. Passendorfera nastąpią tradycyjne już spotkania wg specjalizacji lub rocznikami w poszczególnych Instytutach. W tym samym dniu odbędzie się wielki bal absolwentów w klubie Magnum. Przygotowywana jest Księga Pamiątkowa, której wydanie współfinansuje Państwowy Instytut Geologiczny.


    Co nowego w Internecie?
    Redakcja
       
    W końcu kwietnia odnotowano następujące nowości serwera:

    • pełne spisy treści Kwartalnika Geologicznego w języku polskim i angielskim,
    • wykaz kierowników Zakładów,
    • skład Rady Naukowej,
    • konferencje naukowe,
    • arkusze Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski 1:50 000,
    • uaktualniony schemat organizacyjny Instytutu,
    • aktualizacje bazy danych pracowników.

    Informacje o Instytucie dostępne są na stronie http://www.pgi.waw.pl.


    Współpraca polsko-niemiecka
    R. Dobracki
       
    W ramach współpracy w zakresie kartografii geologicznej w rejonie pogranicza polsko-niemieckiego zespół pracowników Oddziału Pomorskiego (E. Dobracka, R. Dobracki, A. Piotrowski) oraz Oddziału Dolnośląskiego (J. Badura, K. Urbański) wzięli udział w sympozjum poświęconym geologii wschodniej części Landu Brandenburgii.

    Sympozjum odbyło się w dniu 26 kwietnia na Technische Universität w Berlinie, w siedzibie Wydziału Sedymentologii i Geologii Czwartorzędu Instytutu Geologii Stosowanej kierowanej przez prof. dr J.H. Schroedera.

    W ramach sympozjum pracownicy Urzędu Landowego Brandenburgii d/s Nauk Geologicznych i Surowców Mineralnych przedstawili 6 referatów dotyczących zagadnień budowy geologicznej w zakresie: podłoża kenozoiku, utworów trzeciorzędu i czwartorzędu, lokalnej bazy i stopnia wykorzystania surowców mineralnych oraz zagadnień inżyniersko-geologicznych w projektowaniu rozwoju miasta Frankfurt.

    Strona polska uczestnicząca w sympozjum przedstawiła referat pt. „Geomorphology and Quaternary deposits in the area east of the Odra Valley between Słubice and Cedynia” (autorzy: R. Dobracki, A. Piotrowski, K. Urbański). Referat bogato ilustrowany foliogramami i fotografiami przedstawiał syntetyczny obraz budowy geologicznej czwartorzędu i jego podłoża w rejonie przygranicznym.

    Przedstawiony materiał wskazuje na wyraźną korelację układu struktur powierzchni czwartorzędowej, stref zaburzeń glacitektonicznych, obrazu litogenetycznego osadów kenozoicznych oraz przebiegu procesów prowadzących do utworzenia ram współczesnej rzeźby obszaru po obu stronach doliny Odry. Rozbieżności istnieją w zakresie korelacji zasięgu poszczególnych poziomów stratygraficznych, określeniu genezy powierzchni nieciągłości w obrębie plejstocenu oraz zasięgu i facji zbiornikowych osadów interglacjalnych holsztynianu. Zagadnienia te będą badane i analizowane szczegółowo w ramach rozpoczętej w tym roku wspólnej realizacji dwóch arkuszy geologicznej mapy powierzchniowej w skali 1:50 000. Są to arkusze: Frankfurt nad Odrą – Słubice i Kostrzyn. Autorami arkuszy są: K. Urbański i A. Piotrowski, a ze strony niemieckiej R. Schultz (LGR – Oddział Frankfurt).

    Obecnie autorzy pracują nad wspólną legendą i korelacją wydzieleń litogenetycznych dla opracowanej mapy.




    Różnych marmurów są kopalnie...
    J. Gągol
       
    W Kielcach odbyły się w dniach 10-13 kwietnia 1997 r. Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ ‘97. Współorganizatorem Targów był Oddział Świętokrzyski (rada programowa, jury konkursów targowych, imprezy towarzyszące, stoisko PIG). Przewodniczącym rady programowej i przewodniczącym jury był doc. dr hab. Z. Kowalczewski. Stoisko Instytutu oprócz ekipy z Sekcji Dystrybucji Wydawnictw z Warszawy obsługiwali (informacje, porady, konsultacje) dr B. Żbikowska, mgr A. Bagińska, a także, w kolejnych dniach: mgr inż. T. Wróblewski, mgr inż. A. Juszczyk, doc. dr hab. Z. Migaszewski i mgr inż. J. Gągol.

    Targom towarzyszyło otwarcie (11.04) wystawy czasowej w Muzeum Geologicznym Oddziału pt. „Różnych marmurów są kopalnie...” (wg scenariusza mgr J. Studenckiej i mgr inż. J. Gągola). Ekspozycja zorganizowana została przy współpracy przedsiębiorstwa Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, które dostarczyło eksponatów. KKSM jest spadkobiercą tradycji założonej w 1876 r. w Kielcach (i działającej nieprzerwanie od 121 lat) firmy Przedsiębiorstwo Kopalń Marmurów Kieleckich. Wystawa prezentuje próbki dekoracyjnych kamieni budowlanych z regionu świętokrzyskiego, kraju i świata, a także tradycje eksploatacji tych kopalin w regionie świętokrzyskim oraz dzieje techniki urabiania i obróbki kamieni blocznych. Relacje z wystawy i wywiady z mgr inż. J. Gągolem ukazały się w regionalnej prasie; były także w radiu i telewizji.


    Ważniejsze wydarzenia kwietnia 1997 r.
    Redakcja
       
    3.04. Odbyło się kolokwium habilitacyjne dr Krzysztofa Krupińskiego pt. „Stratygrafia pyłkowa i sukcesja roślinności interglacjału mazowieckiego w świetle badań osadów z Podlasia”.

    4.04. W Instytucie złożył wizytę wiceminister Obrony Narodowej Krzysztof Węgrzyn i sekretarz stanu w MOŚZNiL Krzysztof Szamałek. Celem wizyty było zapoznanie wiceministra z możliwością pracy Instytutu na rzecz wojska.

    4.04. W cyklu audycji „W pracowniach polskich uczonych” red. D. Truszczak z I programu Polskiego Radia nagrała rozmowy z prof. J. Bażyńskim, prof. B. Paczyńskim i prof. A. Sadurskim oraz z dr B. Kazimierskim i doc. S. Przeniosło.

    8.04. W Instytucie złożył wizytę dziekan Wydziału Geologii UW prof. dr hab. Michał Szulczewski, który odwiedził Zakład Geologii Czwartorzędu, Zakład Geologii Środowiskowej i Centralne Laboratorium Chemiczne.

    9.04. Dyrektor M. Podemski wizytował Samodzielną Pracownię Geologii Regionu Lubelskiego w towarzystwie dyrektora Oddziału Górnośląskiego A. Zdanowskiego. Omawiano bieżące problemy Pracowni.

    10.04. Na zaproszenie dyrektora naczelnego S. Speczika w Instytucie gościł minister Zbigniew Siemiątkowski.

    10-11.04. W Instytucie w Warszawie odbyła się sesja naukowa „Analiza basenów sedymentacyjnych” zorganizowana przez Zakład Geologii Regionalnej i Naftowej. Na sesji prezentowano wyniki projektu badawczego PBZ 02-03 zamawianego przez KBN. Sesję otworzył dyrektor R. Wagner.

    10-11.04. Dr W. Mizerski przewodniczył jury XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej. Konkurs na temat geologii Sudetów odbył się w Kielcach.

    10-13.04. W Kielcach odbyły się Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich Interkamień ‘97, współorganizowane przez Oddział Świętokrzyski. Instytut wystawił stoisko z wydawnictwami i posterami.

    11.04. Odbyło się spotkanie dyrektora M. Podemskiego z kierownictwem Zakładu Geologii Surowców Mineralnych. Omawiano wyniki prac prowadzonych w 1996 r. i plan prac badawczych na 1997 r.

    14.04. W Muzeum Geologicznym w Warszawie otwarto okresową wystawę pt. „Ruch zaklęty w kamień”, przygotowaną przez dr W. Mizerskiego.

    15.04. Oddział Dolnośląski zorganizował we Wrocławiu konferencję pt. „Rola informacji geologiczno-środowiskowej w procesie koncesjonowania poszukiwania i eksploatacji kopalin”. Patronat nad konferencją, zorganizowaną dla władz i samorządów terytorialnych regionu dolnośląskiego, objęło Biuro Koncesji Geologicznych MOŚZNiL. W konferencji uczestniczyli dyrektor J. Wróblewski z BKG i dyrektor M. Podemski z Instytutu.

    17.04. W Instytucie w Warszawie odbyło się spotkanie emerytów, na które przybyło 87 osób. Ukonstytuował się Zarząd Klubu Seniora w następującym składzie: Bolesław Kubica, Barbara Lis, Barbara Goldbeck, Olga Styk, Jerzy Borucki, Krzysztof Radlicz, Celina Dębińska, Stefania Dembowiecka, Maria Ruśkiewicz, Maria Franczyk, Zofia Brodowicz, Lidia Jakubowska, Katarzyna Pawłowska, Mieczysław Rybicki, Maria Lindner.

    17-18.04. Instytut wziął udział w targach „Wojsko i budownictwo”, które odbyły się w Wojskowej Akademii Technicznej. W stoisku obsługiwanym przez mgr W. Irmińskiego, mgr L. Skrzypczyka i dr B. Żbikowską zaprezentowano ofertę Instytutu w zakresie badań stanu środowiska na terenach wojskowych.

    23.04. W Instytucie w Warszawie miało miejsce uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń Centralnego Archiwum Geologicznego w przyziemiu budynku A. Obecni byli m.in. Główny Geolog Kraju K. Szamałek, dyrektorzy Departamentu Geologii H. J. Jezierski i M. Gientka, dyrektor Biura Koncesji Geologicznych J. Wróblewski.

    27.04. Instytut uczestniczył w festynie zorganizowanym na Polach Mokotowskich z okazji Obchodów Dnia Ziemi. Przygotowano stoisko na kiermaszu wydawnictw i wystawę posterów ilustrujących nasze prace związane z ochroną środowiska.

    28-30.04. W Jeseniku odbyło się sympozjum polsko-czeskie podsumowujące dwustronną współpracę w rejonach przygranicznych. Zaprezentowano nowo wydaną mapę geologiczno-turystyczną Masywu Śnieżnika 1: 50 000 i wygłoszono 13 referatów.