Wiadomości PIG (1997-06) nr 71


Działalność Rady Naukowej w 1996 roku
M. Lindner
  • plik .doc


  • Państwowy Instytut Geologiczny a postępowanie koncesyjne
    S. Cwojdziński
       
    Nowe prawo geologiczne i górnicze uporządkowało system prawny panujący w polskiej geologii. Między innymi sprecyzowane zostały zasady udzielania koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację kopalin i rola poszczególnych uczestników postępowania koncesyjnego. W Oddziale Dolnośląskim we Wrocławiu interesujemy się praktycznymi następstwami przepisów koncesyjnych od kilku lat. Pomogła nam w tym ponad dwuletnia praca na stanowisku głównego geologa województwa wrocławskiego naszego kolegi Jacka Koźmy, który stał się w tym czasie znanym specjalistą w niezmiernie interesującej dziedzinie teorii i praktyki stojącej na pograniczu geologii i prawa. Te nasze doświadczenia postanowiliśmy wykorzystać ku pożytkowi społecznemu. Pod patronatem Dyrektora Biura Koncesji Geologicznych Ministerstwa OŚZNiL dr Jacka Wróblewskiego, zorganizowaliśmy we Wrocławiu w dniu 15 kwietnia pierwszą tego typu konferencję pt: Rola informacji geologiczno-środowiskowej w procesie koncesjonowania poszukiwania i eksploatacji kopalin. Organizatorem merytorycznym spotkania był mgr Jacek Koźma z Oddziału Dolnośląskiego. W konferencji wzięli udział przedstawiciele około 20 gmin i miast, geologowie wojewódzcy z Wałbrzycha, Legnicy, Wrocławia, Jeleniej Góry i Torunia, przedstawiciele Wydziałów Ochrony Środowiska i sejmików samorządowych kilku województw, przedsiębiorstw geologicznych oraz kilku instytutów naukowych. Oddział Dolnośląski przygotował i przekazał uczestnikom materiały konferencji obejmujące 6 referatów, z tego 4 referaty autorstwa pracowników Instytutu: mgr J.Koźmy - 2 referaty, doc. dr M.Granicznego oraz mgr W. Irmińskiego. Konferencję otworzył dyrektor J. Wróblewski.

    Prezentowane podczas konferencji referaty łączyła wspólna idea. Jest nią idea współpracy z władzami samorządowymi miast i gmin w niezwykle istotnym dziele uwzględniania problematyki surowców mineralnych w polityce i gospodarce władz samorządowych – prawdziwych gospodarzy terenu. Problematyka ta jest niezwykle ważna – łączy się z nią współodpowiedzialność władz gmin za prawidłowy przebieg procesów koncesyjnych, za uwzględnianie w planach zagospodarowania przestrzennego obiektywnej wiedzy o udokumentowanych i perspektywicznych złożach kopalin mineralnych, za prawidłowe zrozumienie często niedocenianego faktu, iż mądrze zorganizowana eksploatacja kopalin nie musi oznaczać totalnego zniszczenia środowiska, lecz odwrotnie, przynosi władzom samorządowym wymierne korzyści finansowe i społeczne poprzez opłaty eksploatacyjne, wzrost zatrudnienia i napływ kapitałów.

    Podczas konferencji chcieliśmy przekonać uczestników, że Instytut jest naturalnym sojusznikiem miast i gmin w tym dziele, i to zarówno jako instytucja gromadząca i udostępniająca dane o budowie geologicznej i surowcach mineralnych, oraz jako zespół fachowców z różnych dziedzin, zdolnyh do szybkiej i obiektywnej odpowiedzi na każdy problem, który może stanąć przed władzami samorządowymi, z dziedziny geologii, surowców mineralnych, ochrony środowiska geologicznego i wód podziemnych.

    Konferencja zakończyła się dyskusją prezentowanej tematyki, choć być może zabrakło w niej nieco treści dotyczącej uzgodnień koncesyjnych z samorządami. Była to pierwsza tego typu konferencja. Potrzebę organizacji dalszych, podobnych spotkań zauważyli natychmiast geologowie wojewódzcy. Oddział Dolnośląski otrzymał już zaproszenie z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze do zorganizowania podobnego szkolenia dla przedstawicieli gmin. Tego typu działalność Instytutu, popierana przez Biuro Koncesji Geologicznych naszego Ministerstwa, daje nam też okazję do promocji Instytutu w regionie.




    Spotkanie z dyrektorami Oddziałów w Szczecinie
    M. Ruszała
       
    Dnia 27 maja br. w Oddziale Pomorskim Instytutu w Szczecinie odbyło się spotkanie sekretarza stanu w Ministerstwie OŚZNiL dr Krzysztofa Szamałka i dyrektora naczelnego Instytutu prof. dr hab. Stanisława Speczika z dyrektorami Oddziałów regionalnych PIG. Tematem rozmów były m.in. zagadnienia związane z finansowaniem prac geologicznych w roku bieżącym i w latach następnych. Problem ten przedstawił zebranym minister K. Szamałek.

    Dyrektor S. Speczik omówił zagadnienie realizacji bieżących i najbliższych zadań geologicznych, racjonalnego wykorzystania środków finansowych oraz szerszego przejmowania przez Oddziały realizacji prac i badań geologicznych z obszaru ich działalności. W trakcie dyskusji poruszano sprawy bieżące poszczególnych Oddziałów, zadania inwestycyjne oraz problemy związane z uzupełnieniem sprzętu i aparatury badawczej.

    Minister K. Szamałek na zakończenie ważnej dla Oddziałów Instytutu wizyty obiecał zwrócić się do Wojewody Szczecińskiego o pomoc w uzyskaniu nowej siedziby dla Oddziału Pomorskiego.

    W spotkaniu uczestniczyli: doc. dr D. Poprawa, dr J. Zachowicz, mgr inż. M. Ruszała, dr S. Cwojdziński, doc. dr hab. Z. Kowalczewski oraz dr A. Zdanowski. W godzinach popołudniowych odbyła się piesza wycieczka po najciekawszych fragmentach miasta, w czasie której zastępca dyrektora Oddziału Pomorskiego Ryszard Dobracki zapoznał gości z zabytkami i historią grodu Gryfitów.

    28 maja dyrektorzy Oddziałów, na zaproszenie Oddziału Pomorskiego, odbyli wycieczkę terenową po połdniowo - zachodnich rubieżach województwa szczecińskiego. Trasa wycieczki prowadziła przez Widuchową, Chojnę, Cedynię, do Siekierek. Wycieczkę prowadzili R. Dobracki i A. Piotrowski, przedstawiając zagadnienia budowy geologicznej tego obszaru, zabytki, historię dawną i najnowszą (od bitwy pod Cedynią w 972 r., po forsowanie Odry w kwietniu 1945 r.). Wielkie wrażenie na uczestnikach zrobił cmentarz – pomnik żołnierzy kampanii berlińskiej, usytuowany na nadodrzańskiej skarpie w Siekierkach. Po obiedzie w zabytkowym zajeździe „Relaks” w Cedyni uczestnicy powrócili do Szczecina trasą prowadzącą przez Modryń, Trzcińsko Zdrój i Banie.

    Pobyt Dyrektorów Oddziałów Instytutu w Szczecinie przybliżył im zarówno problematykę prac naszego Oddziału, jak i pozwolił na poznanie fragmentu Pomorza Zachodniego. Spotkanie było kolejnym krokiem do integracji i konsolidacji wspólnego wysiłku Oddziałów w budowaniu pozycji Państwowego Instytutu Geologicznego.


    Promocja Instytutu
    B. Żbikowska, J. Gągol
       
    W Przeglądzie Technicznym nr 22/97 ukazała się 5 stronicowa kolorowa wkładka promująca działalność Instytutu. Wkładka zawiera artykuły dyrektora naczelnego prof. dr hab. S. Speczika, doc. dr hab. M. Piwockiego, prof. dr hab. A. Sadurskiego, doc. dr inż. S. Przeniosły, dr J. Lisa i mgr W. Irmińskiego.

    B. Żbikowska

     
    W niemieckim miesięczniku branży kamieniarskiej „Stein” ukazała się informacja o opracowanej przez Oddział Świętokrzyski broszurze pt. „Kamienie budowlane w Polsce”. Po jej ukazaniu się Oddział otrzymał z firm kamieniarskich Niemiec, Austrii i Szwajcarii, a także z biblioteki Muzeum Geologicznego w Dreźnie i Muzeum Politechniki w Brunszwiku liczne prośby o przysłanie tej publikacji.

    J. Gągol


    Zbieramy pamiątki Instytutowe
    W. Mizerski
       
    Uprzejmie informujemy, że sekcja historyczna Muzeum Geologicznego wznowiła po dłuższej przerwie swoją działalność. Wszystkich pracowników posiadających pamiątki (dokumenty, zdjęcia, przedmioty itp.) związane z historią Instytutu i jego pracownikami prosimy o zgłaszanie się do pokoju 015, w budynku C, do mgr inż. Haliny Urban.


    Ważniejsze wydarzenia maja 1997 r.
    Redakcja
       
    11-18.05. Dr W. Olszyński przebywał w Portugalii na SEG Neves Carvo Field Conference.

    12-16.05. Prof. dr hab. L. Marks i mgr T. Krzywicki wzięli udział w sympozjum zorganizowanym na Białorusi w ramach Grupy Perybałtyckiej Komisji Zlodowaceń INQUA.

    12-20.05. Dyrektor dr M. Podemski uczestniczył w międzynarodowym sympozjum na temat metanu z serii węglonośnych, zorganizowanym w Tuscaloosa przez Uniwersytet w Alabamie.

    19.05 Do reprezentowania Instytutu na ogólnopolskiej konferencji n.t. „Narodowa Strategia Integracji – przygotowanie polskich przedsiębiorstw”, wydelegowany został mgr W. M. Brzezicki.

    20-25.05. Dr A. Pasieczna i dr J. Lis wzięli udział w 18-th International Geochemical Exploration Symposium w Jerozolimie, na którym prezentowali postery.

    21.05. Odbyło się posiedzenie Rady Naukowej, na którym omawiano m.in. stan obecny, trudności i zamierzenia realizacyjne Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski 1:50 000.

    22-23.05. Mgr I. Olkowicz-Paprocka i mgr R. Podstolski wzięli udział w III Międzynarodowej Konferencji „Trwałe i bezpieczne nawierzchnie drogowe” w Kielcach i wygłosili referat pt. „Materiały kamienne i kruszywo naturalne do budowy autostrad w Polsce - występowanie, jakość, zasoby”. Współautorem referatu był mgr A. Pizoń.

    23.05. Mgr J. Nawrocki wziął udział w I karpackich warsztatach paleomagnetycznych, które odbyły się w Instytucie Nauk Geologicznych PAN w Krakowie.

    23-24.05. W Ameliówce koło Kielc odbył się zorganizowany przez E. Gaździcką i W. Mizerskiego zjazd absolwentów Wydziału Geologii, którzy rozpoczęli studia 30 lat temu, bądź ukończyli je 25 lat temu.

    26-28.05. Dyrektor doc. dr hab. R. Wagner i dyrektor dr M. Podemski uczestniczyli w VI Forum Jednostek Badawczo – Rozwojowych, które odbyło się w Ustroniu.

    26.05-2.06. Mgr J. Kwarciński przechodził w USA szkolenie w zakresie eksploatacji metanu z serii węglonośnych.

    27.05. Dyrektor naczelny Instytutu prof. dr hab. S. Speczik spotkał się w Oddziale Pomorskim w Szczecinie z dyrektorami oddziałów regionalnych.