Wiadomości PIG (1997-09) nr 74


Konferencja "INFOBAZY '97 - Bazy danych dla nauki" (2) SOH
B. Kazimierski, E. Przytuła
  • plik .doc


  • 4 Biennale Towarzystwa Geologii Stosowanej SGA
    J. Wiszniewska
       
    W dniach 11-13 sierpnia 1997 r. odbyło się w Turku w Finlandii 4 międzynarodowe spotkanie Society for Geology Applied to Mineral Deposits, na temat: „Research and exploration - where do they meet?”. Konferencję sponsorowały towarzystwa geologiczne Finlandii i Szwecji, The Academy of Finland, BHP Minerals International Exploration Ltd., University of Turku, Society of Economic Geologists (SEG) i wiele fińskich korporacji górniczych.

    W spotkaniu uczestniczyło około 400 naukowców z całego świata. Z Polski przybyło 10 osób, w tym 3 przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego: A. Rydzewski, S. Speczik i J. Wiszniewska.

    W ciągu trzech dni obrad wygłoszono 135 referatów i przedstawiono 115 posterów. Obrady i sesje posterowe zostały zgrupowane w 12 blokach tematycznych:

    1. Organics and mineral deposits,
    2. Gold and precious metal deposits,
    3. Ocean floor hydrothermal processes and mineral deposits,
    4. Ore deposits in mafic and ultramafic rocks,
    5. Sedimentary ore deposits,
    6. Silicic magmatism and ore deposits,
    7. Deposits of industrial minerals,
    8. Diamond deposits and exploration,
    9. Metamorphism and ore deposits,
    10. Ore deposit modelling in exploration,
    11. Environmental aspects in mineral deposits,
    12. Open session.

    Geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego brali aktywny udział we wszystkich obradach i sesjach posterowych. Na sesji „Organics and Mineral Deposits" prof. S. Speczik wygłosił referat, współautorstwa A. Rydzewskiego, S. Oszczepalskiegoi A. Piestrzyńskiego pt. „Exploration for Cu-Ag and Au-Pt-Pd Kupferschiefer-type Deposits in SW Poland”, który wzbudził zainteresowanie i żywą dyskusję wśród słuchaczy. Na sesji posterowej przedstawiono poster pt.” A Geological Alteration and Geochemical Model of the Myszków Porphyry Cu-Mo Deposit, Southern Poland” autorstwa M. A. Chaffee’ego, R. G. Eppinger’a, K. Lasonia, J. Ślusarz i M. Podemskiego. J. Wiszniewska uczestniczyła w krótkim kursie geochemii izotopowej „Application of Geochronology and Isotope Geochemistry to Ore Deposits”, na którym zaprezentowano przykłady zastosowań izotopów w geologii złożowej.

    Polscy uczestnicy brali udział również w obradach dotyczących projektów IGCP 357 i 373, w spotkaniu propagującym nowy europejski program GEODE oraz uczestniczyli w pokonferencyjnej wycieczce terenowej (14 - 19.08) do lapońskich złóż kruszcowych Szwecji i Finlandii. Wycieczka obejmowała złoża: chromitów w Kemi, apatytowe złoża żelaza rejonu Kiruny, złoża złota i miedzi Aitik, skarnowe złoża żelaza w rejonie Rautuvaara, kopalnię złota Saattopora i złoże Cu-Zn-U Pahtavuoma. W kolejne dni wizytowano kopalnię złota Pahtavaara i złoże Ni-Cu Keivitsa - Satovaara. Wycieczka do złóż za Kręgiem Polarnym zakończyła się w mieście Rovaniemi — tradycyjnej siedzibie Świętego Mikołaja, który przyjmował gości mimo niezwykłych w tym czasie upałów.




    Dni wycieczek geologicznych’97 organizowane przez Instytut
    Włodzimierz Mizerski
       
    W dniach 20 - 28 września br., pod patronatem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, organizowane są po raz pierwszy w skali ogólnopolskiej Dni Wycieczek Geologicznych. W tych dniach wszyscy mają możliwość uczestniczenia w wycieczkach i imprezach o tematyce geologicznej i ekologicznej, organizowanych w dziewięciu miastach. Wśród 12 organizatorów jest również Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie i jego oddziały terenowe w Kielcach, Krakowie i Sopocie. O zaangażowaniu Instytutu w imprezę świadczy fakt, że na 25 wycieczek, organizatorami 7 są nasi pracownicy.

    Oddział Świętokrzyski im J. Czarnockiego w Kielcach zorganizował wycieczki terenowe do rezerwatu geologicznego „Kadzielnia” i rezerwatu skalnego im. J. Czarnockiego oraz zwiedzanie wystawy w Muzeum Geologicznym w Oddziale pt. „Przedziwny świat muszli”. Oddział Karpacki w Krakowie zaproponował wycieczkę pt. „Problem ochrony przyrody nieożywionej w podgórskiej części polskich Karpat”. Oddział Geologii Morza w Sopocie poprowadzi uczestników wycieczki geologiczno-krajoznawczej na trasie Więsiory-Jezioro Długie-Jezioro Czarne-Góra Łysa-Gostomie-Korne.

    Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie zaproponował dwie wycieczki. Pierwszą, pt. „Kamienne dziedzictwo Warszawy” poświęconą przede wszystkim kamieniom budowlanym w architekturze Starego Miasta. Drugą, odbywającą się w Muzeum Geologicznym, poświęconą przeszłości geologicznej Polski.

    Organizatorzy mają nadzieję, że dni wycieczek geologicznych wejdą na stałe do kalendarza imprez ogólnopolskich.




    Po powodzi
    J. Gągol, D. Poprawa
       
    W związku z lipcową powodzią Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach zlecił Oddziałowi Świętokrzyskiemu wykonanie dwóch dodatkowych serii opróbowania i analiz wybranych ujęć wód podziemnych w ramach monitoringu regionalnego jakości wód podziemnych w województwie kieleckim.

    J. Gągol

     
    Na wniosek sejmików samorządowych województw nowosądeckiego i tarnowskiego Oddział Karpacki przystąpił do oceny stanu zagrożenia osuwiskowych zboczy karpackich po lipcowej powodzi, która w części obszaru Karpat wyrządziła niewyobrażalne szkody. Prace będą finansowane przez MOŚZNiL.

    D. Poprawa


    O Centralnym Laboratorium Chemicznym Instytutu
    M. Lindner
       
    W 3 numerze z 1997 r. kwartalnika LAB (Laboratoria, Aparatura, Badania) ukazał się artykuł kierownika Centralnego Laboratorium Chemicznego Państwowego Instytutu Geologicznego P.Pasławskiego pt.”Fabryka analiz”. Autor krótko wspomina historię laboratorium, które obecnie jest jednym z lepiej wyposażonych w kraju w nowoczesną aparaturę oraz przedstawia jego kształt organizacyjny.


    Ważniejsze wydarzenia sierpnia 1997 r.
    Redakcja
       
    09 - 29.08. Mgr L. Jankowski z Oddziału Karpackiego brał udział w szkoleniu terenowym pracowników w rejonie Gorlic w Karpatach. Szkolenie w zakresie budowy geologicznej zorganizowała firma International Exploration Geology Consultants, pracująca na rzecz firmy naftowej Meduza.

    11 - 19.08. Prof. dr hab. S. Speczik, dr J. Wiszniewska i dr A. Rydzewski uczestniczyli w 4 spotkaniu SGA w Turku w Finlandii.

    18 - 21.08. W Instytucie przebywał dr M. Chaffee z USGS w Denver. W Warszawie i Oddziale Górnośląskim wygłosił referat nt. wstępnych wyników badań geochemicznych stanu środowiska w Parku Yellowstone.

    21 - 22.08. W Zakładzie Geologii Środowiskowej przebywali przedstawiciele Instytutu Gospodarki Wodnej w Berlinie prof. Wetzel, dr Rödiger i dr Müller. Podpisano list intencyjny o współpracy dotyczącej badania osadów wodnych i wód podziemnych w rejonach przygranicznych.