Wiadomości PIG (1997-12) nr 77


Instytut w Internecie - pierwsze podsumowanie (1)
A. Podemski
  • plik .doc


  • Seminarium z cyklu: „INFORMACJA NAUKOWA DZIŚ I JUTRO” pt. : „Wykorzystanie Internetu w działalności informacyjnej”
    M. Luboradzka
       
    W jedniodniowym seminarium, zorganizowanym w październiku przez Instytut Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej wzięło udział ponad 500 osób z całej Polski. Państwowy Instytut Geologiczny reprezentowali: J. Dreger, J. Jaroszewska, J. Kalinowska, M. Luboradzka, B. Napieraj, K. Pater i A. Sawicka z Biblioteki Geologicznej, T. Oryl z Działu Marketingu i Organizacji i R. Plewa z Centralnego Archiwum Geologicznego.

    Seminarium skierowane było do osób, których działalność wymaga korzystania z zasobów informacyjnych Internetu, przede wszystkim do pracowników bibliotek i ośrodków, bądź sekcji informacji naukowej, dla których Internet jest podstawowym narzędziem i źródłem pozyskiwania informacji, a także do tych, którzy chcą udostępniać, bądź udostępniają własne informacje w tej sieci.

    Na podkreślenie zasługuje dobra organizacja seminarium i profesjonalność referatów wygłoszonych w sposób przystępny dla grona słuchaczy o różnym stopniu przygotowania.

    Podczas obrad zaprezentowano następujące referaty:

    • Przegląd możliwości Internetu.
    • Jak uzyskać podłączenie do Internetu.
    • Przegląd krajowych zasobów WWW.
    • Przegląd zagranicznych zasobów WWW.
    • HTML - narzędzie tworzenia stron WWW.
    • Udostępnianie baz danych do bezpośredniego przeszukiwania w Internecie.

    Każdy z uczestników otrzymał komplet streszczeń referatów oraz selektywną bibliografię dotyczą Internetu (wybrane czasopisma polskie).




    XXIV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA KARTOGRAFICZNA
    B. Jaranowska
       
    W dniach 13 - 15 listopada 1997 r. odbyła się w Poznaniu XXIV Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna p.t. „Kartografia w ochronie środowiska przyrodniczego i zagospodarowaniu przestrzennym”. Tegoroczną konferencję zorganizowali: Zakład Analizy i Kartowania Środowiska Przyrodniczego i Zakład Geografii Fizycznej Kompleksowej i Teledetekcji Instytutu Geografii Fizycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Komisja Kartograficzna Polskiego Towarzystwa Geograficznego z siedzibą w Warszawie.

    Państwowy Instytut Geologiczny reprezentowali: prof. dr hab. inż. S. Kozłowski, dr M. Sikorska-Maykowska, dr R. Strzelecki i mgr T. Nałęcz z Zakładu Geologii Środowiskowej, mgr J. Rumiński i mgr M. Żarski z Zakładu Geologii Czwartorzędu; mgr B. Jaranowska z Zakładu Publikacji oraz dr S. Cwojdziński i mgr J. Koźma z Oddziału Dolnośląskiego.

    W trakcie konferencji uczestnicy wysłuchali szeregu referatów zgrupowanych w trzech blokach tematycznych:

    • Kartografia w ochronie środowiska przyrodniczego i zagospodarowaniu przestrzennym.
    • Systemy informacji przestrzennej w kartografii.
    • Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy.

    W czasie trwania konferencji można było oglądać wystawę prac kartograficznych i brać udział w sesjach posterowych przygotowanych przez reprezentantów większości ośrodków kartograficznych w Polsce.

    Uczestnicy XXIV Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej zgodnie wykazali konieczność udziału kartografii w ochronie środowiska przyrodniczego i zagospodarowaniu przestrzennym, zwłaszcza w Systemie Informacji Geograficznej (GIS). Nie brakło jednak kontrowersji w podejściu do sposobu pozyskiwania i gromadzenia danych oraz formy ich edycji i prezentacji.




    Wstęga do nowych pomieszczeń CAG przecięta
    B. Żbikowska
       
    W przyziemiu gmachu głównego Instytutu zostały zakończone prace remontowe, które pozwoliły na zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich najważniejszych zbiorów Centralnego Archiwum Geologicznego. Dzięki staraniom Dyrekcji Instytutu i ogromnemu wysiłkowi pracowników CAG, powstały przestronne hale z nowoczesnymi, funkcjonalnymi regałami wypełnionymi mapami i dokumentami oraz piękna czytelnia.

    Zaproszeni w dniu 21 listopada br. na uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń przedstawiciele MOŚZNiL, KBN i przedsiębiorstw geologicznych wyrażali swój podziw i słowa pochwały. Gości, wśród których obecni byli m.in.: minister K. Szamałek, dr H. J. Jezierski - dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych MOŚZNiL, prof. dr hab. B. Ney - przewodniczący Zespołu Górnictwa, Geodezji i Transportu KBN, prof. dr hab. J. Pinińska - członek tegoż Zespołu, mgr inż. W. Listkowski - dyrektor Przedsiębiorstwa POLGEOL i mgr M. Bednarek - z Biura Geologicznego GEONAFTA, oprowadzał Dyrektor Naczelny Instytutu prof. dr hab. S. Speczik. Obecni byli również dyrektorzy Instytutu: inż. J. Drzewiński, dr M. Podemski, mgr M. Stacewicz i doc. dr hab. R. Wagner oraz przewodniczący Rady Naukowej prof. dr hab. K. Jaworowski.

    Podczas spotkania w Klubie Geologa dyrektor S. Speczik w imieniu Dyrekcji, Rady Naukowej i pracowników Instytutu złożył ministrowi K. Szamałkowi serdeczne podziękowanie za życzliwą i owocną współpracę podczas pełnienia w latach 1995-97 funkcji Sekretarza Stanu w MOŚZNiL i Głównego Geologa Kraju. Przyjmując kwiaty i życzenia zdrowia, pomyślności w życiu osobistym oraz osiągnięć w dalszej pracy, minister K. Szamałek nie ukrywał swojego zaskoczenia i wzruszenia.




    CAŁKIEM NOWY, CHOĆ STARY MAGAZYN RDZENI ODDZIAŁU DOLNOŚLĄSKIEGO
    W. Bobiński
       
    Magazyn rdzeni wiertniczych w Sadowicach jest w administracji Oddziału Dolnośląskiego od początku lat 60-tych. Znajduje się on około 15 km na południowy zachód od Wrocławia, w kierunku Kątów Wrocławskich. Jest to stara, wolno stojąca przy zabytkowej alei, ogromna stodoła. W ostatnich latach magazyn przeszedł gruntowny remont. Po uszczelnieniu dachu wybito 5 otworów okiennych, otynkowano i pomalowano ściany zewnętrzne, naprawiono bramy wjazdowe, wylano betonowe posadzki oraz opaskę wokół budynku. Przed remontem skrzynki z rdzeniami wiertniczymi wypełniały szczelnie całe wnętrze. Stały w tzw. „sztaplach” - stosach wysokich na ponad dwa metry. Około 2700 skrzynek zostało przewiezionych do magazynu w Michałowie. Część została zlikwidowana.

    Wykonano 147 nowych, stalowych regałów, każdy z siedmioma półkami oraz przewieziono 30 starych, drewnianych regałów z Wrocławia. Obecnie trwają mozolne prace przy porządkowaniu, inwentaryzowaniu i etykietowaniu skrzynek z rdzeniami wiertniczymi. W magazynie znajdują się najważniejsze fragmenty archiwalnych rdzeni, sporadycznie całe rdzenie z otworów wiertniczych położonych w Sudetach, na bloku przedsudeckim, a także w przyległych obszarach monokliny przedsudeckiej i zachodniej Opolszczyzny, wykonanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Są tu otwory wiercone przez Państwowy Instytut Geologiczny, jak i wybrane otwory wiercone przez przedsiębiorstwa geologiczne - wiercenia strukturalne, badawcze i złożowe. Dzięki życzliwemu zrozumieniu doc. dr hab. Janusza Uberny i środkom finansowym CAG dzisiejsze Sadowice mało przypominają dawną, ciemną stodołę wypełnioną po brzegi stosami skrzynek. Niezwykle cenne i często unikatowe archiwalne rdzenie wiertnicze są nareszcie przechowywane w sposób zapewniający bezpieczeństwo i łatwy dostęp. Nadal przejmujemy rdzenie ważniejszych otworów wykonywanych na obszarze Dolnego Śląska przez różne firmy w celu ich zabezpieczenia i umożliwienia w przyszłości prowadzenia prac badawczych.




    Ważniejsze wydarzenia listopada 1997 r.
    W. Bobiński
       
    2-5.11. Dr M. Jachowicz, dr Z. Cymerman i dr S. Cwojdziński przebywali na konferencji „Transeuropean suture zone”, zaś doc. dr hab. M. Narkiewicz i dr S. Wybraniec uczestniczyli w tym czasie w spotkaniu roboczym grupy TESZ. Spotkania odbyły się w Poczdamie w ramach EUROPROBE.

    6.11. Dr M. Podemski i mgr R. Dobracki omawiali w Dreźnie z przedstawicielami Służby Geologicznej Brandenburgii wspólne programy badawcze.

    13.11. Doc. dr S. Przeniosło wziął udział w posiedzeniu Komisji Surowców Mineralnych PAN w Gliwicach.

    13-14.11. Doc. dr hab. R. Wagner, prof. dr hab. Cz. Królikowski i mgr J. Żytko przebywali na Słowacji w ramach współpracy przygranicznej w Karpatach.

    14.11. Pracownicy Instytutu wzięli licznie udział w uroczystościach 45-lecia Wydziału Geologii UW i w zjeździe absolwentów geologii.

    16-20.11. Dr J. Pokorski i mgr H. Kiersnowski wzięli udział w I Latynoamerykańskim Kongresie Sedymentologicznym zorganizowanym wraz z VIII Wenezuelskim Kongresem Geologicznym. Dr P. H. Karnkowski, mgr H. Kiersnowski i mgr G. Czapowski przedstawili poster pt. „Modele pułapek stratygraficznych dla gazu ziemnego – przykład z górnego czerwonego spągowca polskiego basenu permskiego”, a dr J. Pokorski i doc. dr hab. R. Wagner poster pt. „Ewolucja polskiego basenu permskiego”.

    17.11. W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyło się spotkanie ministra Jana Szyszko z dyrekcjami instytutów podległych MOŚZNiL. Instytut reprezentowali dyrektorzy: S. Speczik, R. Wagner i M. Podemski.

    18.11. W Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyła się konferencja n.t. „Oligoceński zbiornik wód podziemnych niecki mazowieckiej i obszarów przyległych (znaczenie, zagrożenia i ochrona)”, zorganizowana przez MOŚZNiL, Państwowy Instytut Geologiczny i Instytut Nauk Geologicznych PAN. Referaty ze strony Instytutu wygłosili dr B. Kazimierski, dr Z. Płochniewski i dr Z. Nowicki.

    20.11. Mgr J. Jureczka, mgr J. Kwarciński, mgr M. Gałka, mgr Z. Buła i mgr W. Krieger uczestniczyli w Ostrawie w sesji referatowej dotyczącej litostratygrafii karbonu czeskiej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.

    21.11. Nastąpiło oficjalne otwarcie nowych pomieszczeń Archiwum Map CAG w gmachu głównym Instytutu.

    25.11. W Instytucie zorganizowano dla Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych MOŚZNiL prezentację wyników dotychczasowych prac koncesyjnych w Karpatach angielskiej firmy Meduza Oil Ltd. Udział wzięli przedstawiciele przemysłu naftowego i Instytutu (z Warszawy i Krakowa).

    25-28.11. Instytut brał udział w Międzynarodowych Targach POLEKO’97 w Poznaniu. Na stoisku Instytutu, obsługiwanym przez M. Brzezickiego, B. Żbikowską, T. Oryl z Działu Marketingu i Organizacji oraz T. Nałęcza z Zakładu Geologii Środowiskowej, prezentowane były najnowsze osiągnięcia Instytutu w zakresie ochrony środowiska.

    26.11. Odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, na którym omawiano m.in. sprawę nowych ekspozycji w Muzeum Geologicznym.

    25.11. W Instytucie odbyła się sesja naukowa pt. „Pierwszy morski krokodyl z paleocenu Polski, jego interpretacja środowiskowa i stratygraficzna” zorganizowana przez Zakład Geologii Czwartorzędu. Referaty wygłosili dr E. Gawor-Biedowa i mgr M. Żarski.