Wiadomości PIG (1998-01) nr 79


POTRZEBA NAM SPOKOJU I NORMALNOŚCI
B. Żbikowska
  • Rozmowa z Dyrektorem Naczelnym Instytutu prof. dr hab. Stanisławem Speczikiem (plik .doc)


  • INSTYTUT W INTERNECIE - PIERWSZE PODSUMOWANIE (2)
    A. Podemski
  • plik .doc


  • Współdziałanie Muzeum Geologicznego PIG w Warszawie z Oddziałami Regionalnymi
    W. Mizerski
       
    Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego, to nie tylko Muzeum w Warszawie, ale również muzea i sale ekspozycyjne w oddziałach regionalnych. W dniach 6 - 7 listopada 1997 r. odbyło się w Warszawie spotkanie poświęcone współpracy między Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie, a oddziałami regionalnymi PIG. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Oddziałów: Dolnośląskiego, Geologii Morza, Górnośląskiego, Karpackiego i Świętokrzyskiego. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, iż muzea geologiczne i sale ekspozycyjne w oddziałach regionalnych i w Warszawie powinny stanowić elementy jednego systemu, ściśle współpracujące ze sobą.

    Jednym z najważniejszych celów spotkania było omówienie systemu właściwej archiwizacji i inwentaryzacji zbiorów. Pracownicy Oddziałów mieli możność zapoznania się ze stanem inwentaryzacji zbiorów w Muzeum Geologicznym w Warszawie oraz z komputerowym bankiem zasobów muzealnych ARCHIMUZ, prowadzonym dotychczas tylko w tym muzeum. Podkreślono konieczność unifikacji działań archiwizacyjnych i stworzenia pełnego banku danych, aby w każdej chwili mogły być one dostępne zainteresowanym osobom. Docelowo, informacja o zbiorach Państwowego Instytutu Geologicznego powinna być dostępna w internecie. Problemem podstawowym w oddziałach regionalnych są trudności kadrowe, a także brak sprzętu komputerowego do nowoczesnej archiwizacji zbiorów. Najgorzej przedstawia się sprawa ze zbiorami mikropaleontologicznymi. Ze względu na specyfikę zbiorów, sięgnąć będzie trzeba do wypracowanych w innych krajach nowoczesnych metod inwentaryzacji. Wymaga to zakupienia programu i drogiego sprzętu. W konsekwencji się to opłaci, bowiem w magazynach muzealnych znajdują się setki tysięcy okazów mikropaleontologicznych, w tym preparatów i maceratów, do których dostęp w chwili obecnej jest niezwykle utrudniony. Podkreślano konieczność unowocześnienia instrukcji dotyczącej sposobu opracowywania kolekcji.

    Drugim, ważnym celem spotkania było omówienie działalności wystawienniczej i edukacyjnej. Za celowe uznano stworzenie banku danych o elementach wystawienniczych (fotografie, modele, przekroje i in.) oraz o dokumentach historycznych; dyskutowano też o możliwości wymieniania się ekspozycjami okresowymi. Wiele uwagi poświęcono problemom informacji i reklamy. Za niezbędne uznano sporządzenie raportu o stanie wystawiennictwa, inwentaryzacji i przechowywania zbiorów w Muzeum Geologicznym w Warszawie i w oddziałach regionalnych.


    Jubileuszowy Zjazd Absolwentów Wydziału Geologii UW
    L. Bojarski
       
    W dniu 14 listopada 1997 r. odbył się Zjazd Absolwentów z okazji 45-lecia powołania Wydziału Geologii na Uniwersytecie Warszawskim. W Zjeździe uczestniczyło około 500 geologów – absolwentów Wydziału. Wśród nich liczną grupę stanowili pracownicy PIG. Wielu z nich brało czynny udział w pracach Komitetu Organizacyjnego przygotowującego Zjazd. Ze szczególnym zaangażowaniem pracowali: L. Bojarski, M. Lindner, B. Lis, K. Tutak, a także M. Małecka i B. Słowańska z Zakładu Publikacji oraz B. Żbikowska i A. Bagińska z Działu Marketingu i Promocji.

    Uroczystości jubileuszowe odbyły się w gmachu Wydziału Geologii przy ul. Żwirki i Wigury 93.

    Rozpoczął je „Gaudeamus ...” w wykonaniu Akademickiego Chóru UW. Następnie uczestników powitał dziekan Wydziału, prof. dr hab. Michał Szulczewski i Prezes Zarządu Koła Absolwentów, dr Wojciech Salski. W dalszej części przemawiali zaproszeni goście.

    W nastrój zabawy wprowadził zebranych świetnie wygłoszony, pełen humoru wykład prof. dr hab. Jerzego Trammera pt.: „Co to jest geologia?” Rozbawieni absolwenci udali się następnie do sal na spotkanie z Koleżankami i Kolegami, którzy ukończyli te same specjalizacje, i przy winie, ciastkach i kawie wspominali studia, obozy, wycieczki ... Jednocześnie odbyły się wybory nowego Zarządu Absolwentów Wydziału Geologii. Prezesem wybrano mgr Witolda Chmielewskiego.

    Z okazji Zjazdu, z inicjatywy Koła Absolwentów Geologii, przy wsparciu finansowym wielu instytucji, a przede wszystkim Państwowego Instytutu Geologicznego, wydana została Księga Pamiątkowa. Księga zawiera opis historii Wydziału Geologii, jego twórców, profesorów, spis absolwentów (z lat 1952 - 1956) i liczne fotografie. Stanowi cenny dokument o znaczeniu historycznym dla Wydziału Geologii UW.

    Punktem kończącym Zjazd był całonocny bal w klubie „Magnum”, w którym wzięło udział ponad 200 osób. Przy uginających się od różnych specjałów stołach spędzono całą noc na tańcach. Bal uświetnił występ Pani Aliny Janowskiej.


    Barbórka '97 w Instytucie
    M. P.
  • plik .doc


  • WAŻNIEJSZE WYDARZENIA GRUDNIA 1997 R.
    Redakcja
       
    30.11.-4.12. Mgr W. Gogołek uczestniczył w Paryżu w seminarium „Przyszłość narodowego programu kartografii geologicznej we Francji”, na którym wygłosił komunikat pt. „Kartografia geologiczna w PIG” i przedstawił poster „Nowy kształt starej edycji - Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski 1:50 000”.

    2-4.12. W berlińskim oddziale niemieckiego federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Reaktorów (Bundesministerium; Umwelt, Naturschutz und Reaktoren) odbyła się ogólnoniemiecka narada na temat skutków powodzi ’97 w dolinie Odry oraz metod przeciwdziałania na przyszłość. Państwowy Instytut Geologiczny reprezentowali: dr Maciej Podemski i mgr Grażyna Burchart.

    4.12. Odbyła się sesja naukowa pt. „Mapa Geologiczna Polski 1:200 000, zakończenie edycji”, połączona z prezentacją wykonanych arkuszy.

    5.12. Uroczystość „Barbórkowa” w Warszawie.

    9-14.12. Dr P. Pasławski i dr Z. Migaszewski wzięli udział w Budapeszcie w spotkaniu grupy roboczej działającej w ramach programu INCO-COPERNICUS i zajmującej się kontrolą jakości prac geochemicznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

    10.12. Z okazji „Barbórki” Dyrektor Naczelny Instytutu spotkał się z grupą emerytów Instytutu.

    11-14.12. Mgr E. Popiołek wzięła udział w spotkaniu grupy roboczej do spraw harmonizacji laboratoriów środowiskowych krajów finansowanych przez program PHARE zorganizowanym w miejscowości Ispra - Włochy.

    14.12. Mgr A. Kozłowska wzięła udział w „1st EMU SCHOOL and Symposium: Modular Aspects of Minerals” w Budapeszcie, na którym przedstawiła poster „Minerały diagenetyczne w piaskowcach górnokarbońskich z centralnej Polski”.

    19.12. Dyrektor Naczelny Instytutu, prof. dr hab. S. Speczik pożegnał przy lampce szampana liczną grupę pracowników, którzy w 1997 r. przeszli na emeryturę.

    18-20.12. Mgr G. Burchart, doc. dr hab. M. Graniczny, mgr W. Kozdrój i dr Z. Cymerman przebywali w Pradze na posiedzeniu grupy roboczej Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (CEI), na którym omawiali program dalszej współpracy z Czeską Służbą Geologiczną w ramach tematu „Badania geologiczne dla obszarów prawnie chronionych” oraz projekt mapy geologicznej 1:50 000 Gór Stołowych i Adrspach dla turystów.

    19.12. W Komitecie Badań Naukowych w Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium na temat prac badawczych finansowanych przez Unię Europejską. Uczestniczyli w nim dr M. Podemski i dr A. Dziedzic.