Wiadomości PIG (1998-02) nr 80


Modernizacja Centralnego Archiwum Geologicznego
J. Uberna
  • plik .doc


  • Z działalności Klubu Seniora PIG pod „Amonitem”
    B. Kubica
       
    W 1997 roku działalność Klubu koncentrowała się głównie na sprawach organizacyjnych i nad wypracowaniem form integracji środowiska emeryckiego Instytutu, uwzględniając życzenia i potrzeby już ponad 420 emerytów.

    W Klubie Seniora powołano trzy sekcje:

    • socjalną, której przewodniczy Olga Styk,
    • turystyczno-rekreacyjną pod przewodnictwem Stefanii Dembowieckiej,
    • historyczną kierowaną przez Katarzynę Pawłowską.

    Przewodniczą Klubowi i koordynują jego działalność: Bolesław Kubica, Barbara Goldbeck i Barbara Lisowa. Zarząd Klubu współpracuje z Komisją Socjalno-Bytową Instytutu, którą kieruje Elżbieta Tołkanowicz.

    W pierwszym etapie działalności Jerzy Borucki zewidencjonował naszych Seniorów. Do wszystkich rozesłano komunikat–ankietę, dotyczącą rozeznania warunków socjalno-bytowych i opieki zdrowotnej. Poinformowano o możliwości korzystania poza sezonem z pokojów gościnnych przy magazynach rdzeni na Suwalszczyźnie (Szurpiły) i w Jurze Krakowsko-Wieluńskiej (Kielniki k. Częstochowy).

    Powołano fundusz SOS, mający służyć finansowaniu nadzwyczajnych potrzeb Klubu. Funduszami Klubu zarządza Halina Kozankiewicz. Ustalono sposób i miejsce deponowania środków finansowych Klubu. W wyniku sondażu ankietowego część (40) członków Klubu Seniora wyraziło potrzebę objęcia ich rozszerzonym zakresem usług medycznych spółki Lux-Med. Dyrekcja Instytutu poszerzyła umowę z w/w Spółką o usługi dla emerytów, płatne tak jak dla rodzin pracowników.

    Odbyły się trzy spotkania naszego Klubu, na których frekwencja nie przekroczyła niestety 20%.

    W połowie grudnia ubiegłego roku odbyło się uroczyste spotkanie Barbórkowo-Świąteczne, w którym uczestniczyła Dyrekcja Instytutu na czele z prof. dr hab. Stanisławem Speczikiem.


    Spotkanie noworoczne
    I. Olkowicz-Paprocka
  • plik .doc


  • Pozostaną w naszej pamięci
    Redakcja
       
    W dniu 4 maja 1997 r. zmarł emerytowany, długoletni pracownik naukowy Instytutu, doc. dr hab. Edmund Rutkowski – geolog i prawnik. Pracę w Instytucie rozpoczął w 1952 roku w Zakładzie Złóż Surowców Skalnych. Był kolejno: kierownikiem Sekcji Geologii Kujaw i Mazowsza w Zakładzie Geologii Niżu, kierownikiem Zakładu Zdjęć Geologicznych, kierownikiem Samodzielnej Pracowni Metodyki i Ekonomiki Badań Geologicznych oraz w Zakładzie Geologii Złóż Rud Metali kierownikiem nowatorskich poszukiwań rozsypiskowych złóż złota w Sudetach i na bloku przedsudeckim. Kierował badaniami naukowymi w Mongolii, Republice Gwinei, Nigru i Czadu. Był autorem wielu map, publikacji i opracowań archiwalnych, promotorem prac doktorskich, wychowawcą młodego pokolenia geologów.

    14 października 1997 r. zmarł Józef Smelcerz, emerytowany, wieloletni pracownik Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach. Przez wiele lat był szlifierzem preparatów mikroskopowych, pracował w archiwum rdzeni wiertniczych, a przede wszystkim strzegł instytutowego dobytku. Pozostanie we wdzięcznej pamięci pracowników Oddziału.

    9 stycznia 1998 roku zmarł w wieku 66 lat zasłużony pracownik naukowy Oddziału Karpackiego PIG - doc. dr hab. inż. Józef Porzycki. Całe swoje zawodowe życie poświęcił badaniom karbońskiej formacji węglonośnej, wynikiem których było m.in. odkrycie wielopokładowych złóż węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Zmarły był autorem i redaktorem wielu wydawnictw o znaczeniu fundamentalnym. Przez wiele lat sprawował funkcję Kierownika Oddziału Górnośląskiego PIG w Sosnowcu. Był człowiekiem skromnym, uczciwym, pracowitym, dobrym kolegą i nauczycielem. Za swoją wieloletnią, rzetelną pracę został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

    W dniu 25 stycznia 1998 roku zmarł w wieku 70 lat wieloletni pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego dr Leon Karczewski. Zmarły był paleontologiem - wybitnym znawcą małżów i ślimaków mezozoiku oraz paleozoiku Polski i Spitsbergenu. Był twórcą wielu stratotypowych kolekcji paleontologicznych Muzeum Geologicznego, recenzentem wielu prac naukowych oraz redaktorem Katalogu Skamieniałości - Mezozoik, wydanego w ramach dzieła „Budowa Geologiczna Polski”. Do końca zaangażowany w prace naukowe Instytutu. Należał do ludzi niesłychanie skromnych i pracowitych; był dobrym kolegą i gorącym patriotą.


    Ważniejsze wydarzenia stycznia 1998 r.
    Redakcja
       
    5.01. W Warszawie odbyło się spotkanie noworoczne Dyrekcji Instytutu z pracownikami.

    6-8.01. W Instytucie przebywali przedstawiciele firmy UWE z Poczdamu. Na spotkaniu z M. Granicznym i G. Burchart omawiano możliwości przygotowania wspólnego projektu badań w obszarach przygranicznych dotkniętych powodzią.

    13.01. Wizyta dyrekcji Instytutu u ministra Tadeusza Bachledy-Curuś, Głównego Geologa Kraju, podsekretarza stanu w Ministerstwie OŚZNiL.

    20.01. Wizyta dyrektora M. Podemskiego w Oddziale Dolnośląskim we Wrocławiu. Z kierownictwem Oddziału omówiono wyniki 1997 roku oraz plan działania na 1998 rok.

    21.01. Poseł Czesław Śleziak, przewodniczący sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, spotkał się z Dyrekcją Instytutu. W spotkaniu, którego celem było zapoznanie posła z pracami dotyczącymi ochrony środowiska, uczestniczyli również A. Sadurski i R. Strzelecki.

    21-24.01. M. Graniczny i S. Doktór przebywali w Druskiennikach, gdzie przekazali Służbie Geologicznej Litwy 500 egzemplarzy wspólnie opracowanego Atlasu Geośrodowiskowego Pasa Jadźwingów.

    22.01. W Instytucie w Warszawie odbyło się 4 spotkanie koordynacyjne w ramach realizacji projektu INCO-COPERNICUS „Marine Environmental Assessment and Monitoring Gdańsk Gulf Basin”, w którym udział wzięli J. Zachowicz i Sz. Uścinowicz z Oddziału Geologii Morza, przedstawiciele Instytutu Morskiego oraz specjaliści z Holandii, Wielkiej Brytanii i Litwy.

    26.01. Dyrektor Oddziału Górnośląskiego A. Zdanowski przyjął na spotkaniu noworocznym, przy lampce szampana, grupę 70 emerytów i rencistów.

    27.01. Spotkanie Rady Sekcji Krajowej Geologiczno-Wiertniczej NSZZ „Solidarność” z Głównym Geologiem Kraju, T. Bachledą-Curuś. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy instytucji geologicznych. Instytut reprezentowali dyrektorzy: S. Speczik, R. Wagner, M. Podemski i J. Drzewiński. Dyskutowano na temat perspektyw polskiej geologii.