Wiadomości PIG (1998-03) nr 81


Nominacje profesorskie w Belwederze
Redakcja
   
W dniu 3 lutego br. dyrektor naczelny Instytutu, Stanisław Speczik i kierownik Zakładu Geologii Czwartorzędu, Leszek Marks, odebrali z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksandra Kwaśniewskiego, nominacje profesorskie w dziedzinie nauk o Ziemi. Naszym znakomitym Kolegom serdecznie gratulujemy.


Instytut znów na Czarnym Lądzie
I. Olkowicz - Paprocka
  • Rozmowa z doc. dr inż. S. Przeniosło, szefem misji „SIMBA” w Afryce (plik .doc)


  • Analiza basenów sedymentacyjnych Niżu Polskiego - Praca wyróżniona Nagrodą Specjalną Dyrektora Instytutu za 1997 rok
    M. Narkiewicz
       
    Projekt badawczy „Analiza basenów sedymentacyjnych Niżu Polskiego” został zamówiony przez MOŚZNiL, a sfinansowany przez KBN. Badania prowadzono od października 1994 r. do września 1996 r. pod kierunkiem M. Narkiewicza, z udziałem dużego zespołu pracowników Instytutu, Akademii Górniczo-Hutniczej (główny wykonawca – M. Kotarba), Biura Geologicznego Geonafta (L. Antonowicz) oraz Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (J. Kruczek).

    Celem projektu było zastosowanie, po raz pierwszy w Polsce na tak dużą skalę regionalną i w tak szerokim zakresie metodologicznym, zintegrowanej strategii badawczej analizy basenów sedymentacyjnych (ABS). W szczególności, badania obejmowały opracowanie bazy danych z kluczowych otworów z Niżu Polskiego, zastosowanie stratygrafii sekwencyjnej, analizę historii pogrzebania i historii subsydencji oraz regionalną ocenę perspektyw występowania węglowodorów. Zakres regionalny i stratygraficzny obejmował baseny epikontynentalne Niżu Polskiego wraz z obszarem radomsko-lubelskim, od dewonu po kredę. W przypadku basenów dewońskich i karbońskich skoncentrowano się na obszarze pomorskim i radomsko-lubelskim, a w przypadku basenu cechsztyńskiego – na ogniwie dolomitu głównego. W badaniach zastosowano bogaty zespół metod: od analizy materiałów sejsmicznych, ilościowej analizy subsydencji, przez badania sedymentologiczno-facjalne, analizy petrofizyczne i petrologiczne skał zbiornikowych, badania geochemiczne skał macierzystych do komputerowego modelowania procesów generowania węglowodorów.

    Wyniki badań zaprezentowano podczas dwudniowej sesji naukowej, zorganizowanej w Instytucie w Warszawie w dniach 10-11 kwietnia 1997 r., a także, w skróconej formie, w komunikacie w Przeglądzie Geologicznym (1997 r., nr 7).

    Należy podkreślić duży wkład prac wszystkich uczestników projektu z Instytutu i instytucji współpracujących. Zespół pracowników Instytutu był bardzo liczny i obejmował specjalistów Zakładu Geologii Regionalnej i Naftowej, Zakładu Petrologii, Zakładu Geologii Surowców Mineralnych i Zakładu Geofizyki. Spośród wielu osób, które przyczyniły się do pomyślnego zakończenia projektu, wymienimy tu następujące: Ryszard Dadlez, Anna Maliszewska, Sylwester Marek, Hanna Matyja, Ryszard Wagner, Anna Feldman-Olszewska, Andrzej Gąsiewicz, Lech Miłaczewski, Jędrzej Pokorski, Izabella Grotek, Hubert Kiersnowski, Aleksandra Kozłowska, Piotr Krzywiec, Marta Kuberska, Krzysztof Leszczyński, Michał Lipiec, Katarzyna Narkiewicz, Małgorzata Połońska, Piotr Poprawa, Maria Waksmundzka, Lidia Jakubowska, Leszek Skowroński, Tadeusz Grudzień, Monika Piotrowska.


    Wizyta Głównego Geologa Kraju
    M.Lindner
       
    26 lutego br. do Instytutu przybył z wizytą podsekretarz stanu w MOŚZNiL, Główny Geolog Kraju Tadeusz Bachleda-Curuś, którego powitał dyrektor naczelny, S. Speczik i przewodniczący Rady Naukowej, K. Jaworowski. Minister T. Bachleda-Curuś uczestniczył w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Naukowej Instytutu, na którym prezentowane były główne kierunki naszej działalności.

    O pracach Instytutu na rzecz ochrony środowiska mówił kierownik Zakładu Geologii Środowiskowej, R. Strzelecki. Szczegółową Mapę Geologiczną Polski 1:50 000 prezentował kierownik Zakładu Geologii Czwartorzędu, L. Marks, Mapę Hydrogeologiczną Polski 1:50 000 - kierownik Zakładu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej, A. Sadurski.

    Minister T. Bachleda-Curuś zwiedził również Centralne Archiwum Geologiczne i Centralne Laboratorium Chemiczne. Na zakończenie, w Klubie Geologa odbyło się spotkanie ministra z dyrekcją Instytutu i kierownikami wybranych zakładów.


    Wizyta delegacji saksońskiej
    G. Burchart
       
    W dniu 11 lutego 1998 r. Główny Geolog Kraju, Tadeusz Bachleda-Curuś spotkał się z delegacją Saksońskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska i Saksońskiej Służby Geologicznej oraz z dyrektorem naczelnym PIG, Stanisławem Speczikiem, zastępcą dyrektora, Maciejem Podemskim i kierownikiem Sekcji Współpracy z Zagranicą, Grażyną Burchart. W skład delegacji niemieckiej wchodzili: Falk Fischer – kierownik Departamentu w Saksońskim Ministerstwie Ochrony Środowiska, Klaus Hoth – wiceprezydent Saksońskiego Urzędu do spraw Środowiska i Geologii (Saksońskiej Służby Geologicznej) oraz kierownicy oddziałów w tym urzędzie – Werner Pälchen i Ottomar Krentz. Dyrektor Speczik nakreślił historię kontaktów między Saksońską Służbą Geologiczną a PIG, a dyrektor Podemski omówił wspólnie prowadzone tematy.

    Witając zebranych Główny Geolog Kraju, Tadeusz Bachleda-Curuś, wyraził zadowolenie z dobrej współpracy z naszym bezpośrednim zachodnim sąsiadem, szczególnie ważnej w czasie, gdy Polska wkroczyła na drogę integracji ze strukturami zachodnioeuropejskimi. Za bardzo interesujące minister T. Bachleda-Curuś uznał wspólne prace prowadzone razem z Czeską Służbą Geologiczną na terenie Małego Czarnego Trójkąta oraz prace nad mapą geologiczną obszaru Łużyce – Góry Izerskie – Karkonosze w skali 1:100 000.

    Dr F. Fischer podkreślił zainteresowanie Saksońskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska tą współpracą i wskazał na znaczenie, jakie przywiązuje ono do polsko-saksońskich kontaktów.


    Okruchy mikroświata
    W. Mizerski
       
    2 lutego br., w obecności dyrektora naczelnego Instytutu, Stanisława Speczika i licznych gości ze świata nauki, otwarta została w Muzeum Geologicznym w Warszawie nowa ekspozycja p.t. „Okruchy mikroświata”. Wystawa zawiera zdjęcia i modele mikroskamieniałości. Merytoryczną treść wystawy przygotował zespół specjalistów w dziedzinie mikropaleontologii: E. Gaździcka, H. Grodzicka, U. Hara, J. Paruch-Kulczycka, J. Smoleń, M. Waksmundzka i T. Woroncowa-Marcinkowska, przy współudziale J. Litwin, J. Rakowicz, K. Skurek-Skurczyńskiej oraz J. Dębskiego. Modele mikroskamieniałości wykonała artystka-plastyk, M. Szubert.

    Zwiedzającym udostępniono też ekspozycję szczątków dolnopaleoceńskiego krokodyla, znalezionych w 1995 r. przez M. Żarskiego z Zakładu Geologii Czwartorzędu w okolicach Kazimierza Dolnego. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Polsce i czwarte w Europie. Szczątki krokodyla wypreparował, zakonserwował i opracował G. Jakubowski z Muzeum Ziemi PAN.

    Obie wystawy wzbudzają duże zainteresowanie środków masowego przekazu, a szczególnie stacji telewizyjnych, które licznie odwiedzają nasze muzeum.


    Pamięci Zbigniewa Rubinowskiego
    J. Gągol
       
    Z inicjatywy przewodników świętokrzyskich, 12 lutego br. w Oddziale Świętokrzyskim odbyło się spotkanie poświęcone pamięci doc. dr inż. Zbigniewa Rubinowskiego, w pierwszą rocznicę Jego śmierci. Sylwetkę i dokonania Zbigniewa Rubinowskiego przypomnieli Zbigniew Kowalczewski i Tymoteusz Wróblewski. Wspomnienia ilustrowały przeźrocza i fragmenty radiowych nagrań badacza.


    Pierwsi w naszej sieci Internetu
    Redakcja
       
    Oddział Pomorski jako pierwszy włączył się w naszą sieć poczty elektronicznej w Internecie. Cieszymy się i gratulujemy. Adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


    Ważniejsze wydarzenia lutego 1998 r.
    Redakcja
       
    2.02. Otwarcie wystawy pt. „Okruchy mikroświata” w Muzeum Geologicznym w Warszawie.

    2-5.02. Z. Cymerman i W. Kozdrój przebywali we Freibergu, gdzie z przedstawicielami Saksońskiej Służby Geologicznej omawiali realizację Mapy Geologicznej Łużyce – Góry Izerskie – Karkonosze w skali 1:100 000.

    3.02. Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, wręczył nominacje profesorskie dyrektorowi naczelnemu, Stanisławowi Speczikowi i kierownikowi Zakładu Czwartorzędu - Leszkowi Marksowi.

    3.02. W Kielnikach odbyło się spotkanie dyrektora naczelnego Instytutu z dyrektorami Oddziałów.

    4.02. Zakład Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej zorganizował spotkanie wykonawców i redaktorów naukowych Mapy Hydrogeologicznej Polski 1:50 000.

    4-11.02. K. Jaworowski uczestniczył w odbywającym się w Paryżu spotkaniu Komisji Geologicznej Mapy Świata.

    5-7.02. Odbyły się międzynarodowe targi INTERKAMIEŃ’98 w Kielcach, których współorganizatorem był Oddział Świętokrzyski Instytutu.

    9-11.02. M. Toczyski przebywał w Wilnie w związku z realizowanym wspólnie z Litewską Służbą Geologiczną tematem „Pas Jadźwingów - fragment Zielonych Płuc Europy”.

    11.02. Główny Geolog Kraju, Tadeusz Bachleda-Curuś, przyjął delegację Saksońskiej Służby Geologicznej wraz z dyrektorem naczelnym Instytutu, S. Speczikiem, zastępcą dyrektora, M. Podemskim oraz kierownikiem Sekcji Współpracy z Zagranicą, G. Burchart.

    13.02. Wizyta J. Winchestera i M. Piaseckiego z Uniwersytetu Keele (Wielka Brytania). Omawiano program wspólnego projektu Palaeozoic Amalgamation of Central Europe – PACE, finansowanego przez Unię Europejską.

    19-20.02. Zakład Geologii Środowiskowej zorganizował w Jadwisinie sesję n.t. realizacji Mapy Geologiczno-Gospodarczej Polski 1:50 000.

    19-20.02. Dyrektor M. Podemski wizytował Oddział Pomorski Instytutu w Szczecinie. Spotkał się również z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego: dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska i Nadzoru Budowlanego, dyrektorem Wydziału Polityki Regionalnej i Przestrzennej, Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska i Głównym Geologiem Wojewódzkim.

    22.02.-1.03. E. Gaździcka brała udział w odbywającym się w Paryżu spotkaniu roboczym uczestników programu PERI-TETHYS.

    23-25.02. P. Krzywiec przebywał w firmie Landmark w Londynie, gdzie zapoznał się z najnowszymi licencjami LGC oraz nowościami Release’98.

    26.02. Odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, na które przybył Główny Geolog Kraju, Tadeusz Bachleda-Curuś.

    26.02. Odbyło się spotkanie dyrektora naczelnego Instytutu oraz jego zastępców z dyrektorami Oddziałów i kierownikami Zakładów, na którym przeanalizowano wyniki 1997 roku oraz plany finansowe na 1998 r., a także omówiono generalną perspektywę działań Instytutu do 2001 r.