Wiadomości PIG (1998-07) nr 85


Geolodzy ukraińscy, nasi bliscy Koledzy
T. Peryt, D. Poprawa
  • (plik .doc)


  • Wpływ procesów diagenetycznych na własności kolektorskie osadów czerwonego spągowca w kujawsko-pomorskim segmencie strefy T-T (Budziszewice-Szczecinek)
    T. Peryt, D. Poprawa
  • Praca wyróżniona Nagrodą Specjalną Dyrektora Instytutu za 1997 rok (plik .doc)


  • PODZIĘKOWANIA DLA MARII LINDNER
    Maciej Podemski z całą Redakcją
       
    W dniu 18 czerwca br. Redakcja „Wiadomości” zorganizowała specjalną uroczystość. Dziękowaliśmy dr Marii Lindner za wieloletnią pracę w Komitecie Redakcyjnym naszego pisma. Ofiarowując Jej różę za każdy rok pracy doliczyliśmy się ich siedmiu. Tyle właśnie lat ukazują się „Wiadomości”.

    Maria Lindner współpracuje z Redakcją od pierwszego numeru, który ukazał się w styczniu 1992 roku. „Współpracuje”, to za mało powiedziane. Raczej „współtworzy”, od samego początku wypracowując wraz z nami nie tylko kształt pisma i jego merytoryczną zawartość, ale także jego generalny układ i formę zewnętrzną. Pamiętamy chociażby Jej wywiady z dyrektorami i pozostałą kadrą kierowniczą Instytutu (było ich ponad 30). Inicjowała również bloki tematyczne, takie jak „wiadomości * Wiadomości”, czy „Korzenie sięgają głęboko” (materiały z historii Instytutu), wypełniając je redagowanymi przez siebie tekstami. Stała rubryka – comiesięczne kalendarium ważniejszych wydarzeń – zaczęła szybko spełniać rolę kroniki Instytutu. Wspaniałą próbką Jej poczucia humoru był numer Primaaprilisowy „Wiadomości” z kwietnia 1992 roku (szkoda, że dotychczas jedyny). Lekkości dalszym numerom, wypełnianym solennymi materiałami, nadawały, na szczęście, celnie dobierane aforyzmy i dowcipne rysunki.

    Kontakty z co wytrwalszymi korespondentami naszego pisma, zwłaszcza z Oddziałów Regionalnych, przemieniały się u Marii Lindner w przyjaźnie. Sprawy ludzkie były zresztą stale w centrum Jej zainteresowania. Systematycznie relacjonowała uroczystości instytutowe, zawsze zauważając uczestniczące w nich osoby. Cieszyły Ją zwłaszcza nagrody otrzymywane przez nasze Koleżanki i Kolegów. Nie zapominała też o przechodzących na emeryturę, ... i o tych odchodzących na zawsze.

    Odchodząc w lipcu br. z naszej Redakcji, dr Maria Lindner nie porzuca Instytutu. Przystępuje właśnie do przygotowywania drugiego tomu cieszącej się już wielkim zainteresowaniem serii Biuletynu PIG „Z kart historii Państwowego Instytutu Geologicznego”. Oczekujemy niecierpliwie tego tomu, jak i następnych. Życzymy dalszych sukcesów i zadowolenia z pracy dla Instytutu.

    Marysiu, serdecznie Ci dziękujemy!


    „Czy Ziemia się rozszerza?” – nowa ekspozycja w Muzeum PIG
    H. Grodzicka
       
    W hallu Muzeum Geologicznego PIG została otwarta 17 czerwca 1998 roku nowa, okresowa ekspozycja „Czy Ziemia się rozszerza?”. Ekspozycja powstała dzięki udostępnieniu przez dyrektora Oddziału Dolnośląskiego PIG Stefana Cwojdzińskiego modeli rozszerzającej się Ziemi, wykonanych przez Jamesa Maxlowa, oraz na podstawie materiałów przekazanych przez Jana Koziara. Posłużyły one autorowi scenariusza, W. Mizerskiemu, do przedstawienia niektórych aspektów tej jednej z ciekawszych hipotez geotektonicznych.

    Modele ekspandującej Ziemi stanowią główny element ekspozycji. Obrazują one kolejne etapy rozwoju, ułożenia bloków kontynentalnych i oceanów na powierzchni Ziemi w ciągu ostatnich 200 milionów lat. Najstarszy z nich przedstawia glob ziemski z okresu dolnej jury, kiedy to, według tej hipotezy, jego promień był prawie dwukrotnie mniejszy od obecnego. Następne modele obrazują kolejne etapy rozszerzania się globu ziemskiego i związany z tym rozwój dna oceanicznego rozdzielającego płyty kontynentalne. Prezentowana ekspozycja ma zachęcić zwiedzających do zastanowienia się nad charakterem procesów zachodzących na Ziemi oraz nad rozwojem naszej planety.

    W dniu otwarcia ekspozycji udostępniono zwiedzającym kioski multimedialne z programami edukacyjnymi, takimi jak: „Encyklopedia dinozaurów” i „Ziemia we wszechświecie”.


    Ważniejsze wydarzenia czerwca 1998 r.
    Redakcja
       
    31.05-9.06. K. Jarmołowicz-Szulc na zorganizowanej przez Uniwersytet Newady w Las Vegas (USA) konferencji „The Pan American Current Research on Fluid Inclusions Conference” – wygłosiła referat „Badania wypełnienia przestrzeni porowej w skałach osadowych czerwonego spągowca w SW Polsce: inkluzje fluidalne, luminescencja, izotopy”.

    02.06. W Oddziale Górnośląskim odbyła się obrona pracy doktorskiej Z. Buły „Dolny Paleozoik Górnego Śląska i zachodniej Małopolski”. Promotorem pracy był prof. K. Jaworowski.

    03-04.06. W Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie odbył się kurs „System Informacji Geograficznej GIS”, prowadzony przez dr R. Bedella z Homestate Mining Company, USA.

    03-06.06. J. Wiszniewska przebywała w Tallinie na zorganizowanym przez Służbę Geologiczną Estonii spotkaniu roboczym uczestników programu IGCP-315 „Rapakivi Granites”, na którym przedstawiła wyniki badań geochemicznych anortozytów suwalskich oraz zaprezentowała poster dotyczący badań geologicznych i geofizycznych polskiej części platformy wschodnioeuropejskiej.

    08-12.06. Dyrektor R. Wagner i T. Peryt wzięli udział w odbywającej się w Lipsku (Niemcy) konferencji European Association of Geoscientists and Engineers (EAGE), na którym wspólnie napisany referat o cyklach i sekwencjach stratygraficznych w basenie cechsztyńskim wygłosił T. Peryt.

    10-12.06. Dyrektor S. Speczik brał udział w spotkaniu Informal meeting with cooperating geological surveys, które miało miejsce w Koszycach na Słowacji.

    14-17.06. R. Dadlez i M. Piwocki na spotkaniu roboczym w Kopenhadze (Dania) uzgadniali dane dotyczące realizacji mapy podłoża obszarów lądowych i morskich północno-zachodniej Europy, w skali 1:4 000 000, opracowywanej przez Norweską Służbę Geologiczną przy współpracy Służb Geologicznych Niemiec, Danii, Szwecji, Polski, Litwy i Białorusi.

    14-18.06. A. Jaklewicz wziął udział na odbywającym się w Pradze międzynarodowym sympozjum analitycznym „3-rd European Furnace Symposium”. Zaprezentował poster dotyczący oznaczania talku w próbkach środowiskowych metodą absorbcji atomowej w wersji płomieniowej i bezpłomieniowej.

    15.06. Andrzej Urbanik – Prezes Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad, był gościem dyrekcji PIG. Nowemu prezesowi Agencji przedstawiono m.in. uwagi Instytutu na temat niewłaściwej lokalizacji niektórych odcinków planowanych autostrad na Dolnym Śląsku, wytyczonych na udokumentowanych złożach węgli brunatnych.

    15-19.06. M. Jugowiec z Oddziału Karpackiego konsultowała w Wiedniu, ze Służbą Geologiczną Austrii, badania nad wapiennym nannoplanktonem alpejskiej kredy dolnej.

    16.06. Dyrektor M. Podemski oraz R. Podstolski wzięli udział w specjalnym posiedzeniu prezydiów Komitetu Górnictwa PAN oraz Komitetu Surowców Mineralnych PAN, które odbyło się w Krakowie. Przedstawili tam zagrożenia złóż węgla brunatnego na Dolnym Śląsku w związku z planowaną budową autostrad.

    17.06. Posiedzenie Rady Naukowej Instytutu poświęcone sprawozdaniu z działalności PIG w 1997 r. Sprawozdanie przyjęto pozytywnie.

    21-28.06. W. Mizerski, K. Skurek-Skurczyńska, A. Kozłowska i M. Kuberska uczestniczyli w St. Petersburgu w sympozjum poświęconym historii mineralogii i mineralogicznym ekspozycjom muzealnym.

    22.06. Dyrektor M. Podemski wziął udział w Gliwicach w posiedzeniu Rady Głównej JBR.

    22-27.06. A. Zdanowski, J. Jureczka, W. Kriger i A. Ihnatowicz uczestniczyli w obradach „8 Międzynarodowej konferencji geologii węglowej”, zorganizowanej przez Czeską Służbę Geologiczną w Pradze.

    24-27.06. M. Graniczny i S. Doktór konsultowali w Pradze z Czeską Służbą Geologiczną przebieg prac w ramach wspólnie prowadzonego tematu „Badania geologiczne na obszarach prawnie chronionych – Góry Stołowe”. Temat zlecony został do realizacji przez Inicjatywę Środkowo-Europejską (CEI).

    25.06. Posiedzenie Rady Geologicznej przy Ministerstwie OŚZNiL. Dyrektor S. Speczik przedstawił stanowisko Instytutu w sprawie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Propozycje Instytutu przyjęte zostały pozytywnie.