Wiadomości PIG (1998-08) nr 86


Państwowy Instytut Geologiczny: Poszukiwanie swojego miejsca w kraju i wkraczanie do zjednoczonej Europy
B. Bańkowska-Zajączkowska
  • Wywiad z dr Maciejem Podemskim, Dyrektorem ds. Służby Geologicznej (plik .doc)


  • Nagrody Ministra OŚZNiL dla naszych kolegów
    B. Żbikowska
       
    W dniu 10 lipca br. w siedzibie Ministerstwa OŚZNiL odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród Ministra OŚZNiL za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie nauki oraz za wdrażanie postępu naukowo-technicznego w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej, geologii, leśnictwa i ochrony przyrody. Do Komisji Konkursowej, której przewodniczył sekretarz stanu Radosław Gawlik, wpłynęło 28 wniosków o nagrody. Komisja w tajnym głosowaniu zdecydowała o przyznaniu 12 nagród (w tym 2 nagród indywidualnych i 10 zespołowych) oraz dwóch wyróżnień. W imieniu ministra J. Szyszko nagrody wręczali: sekretarz stanu R. Gawlik i podsekretarz stanu J. Radziejowski. W tym roku Ministerstwo zrezygnowało z różnicowania nagród na nagrody I, II i III stopnia, zatem wszystkie nagrody są równorzędne. W swoim wprowadzeniu minister R. Gawlik podkreślił jednak, że Komisja oceniała poszczególne wnioski punktami, a więc kolejność, w jakiej nagrody były wręczane, świadczy o ilości zdobytych punktów. Nagrody dla Państwowego Instytutu Geologicznego wręczono jako pierwsze.

    Nagrodę indywidualną za całokształt działalności w dziedzinie geologii przyznano prof. Sylwestrowi Markowi.

    Nagrodę zespołową za Atlas: Geology for environmental protection and territorial planning in the Polish-Lithuanian cross-border area 1: 500 000 przyznano zespołowi w składzie: Marek Graniczny, Barbara Słowańska, Józef Lis, Andrzej Ber, Ryszard Strzelecki i Stanisław Doktór.

    Dyplom Uznania Ministra OŚZNiL za prace badawcze wspierające politykę ekologiczną państwa w zakresie racjonalizacji wydobywania i użytkowania zasobów kopalin zdobył zespół w składzie: Marek Narkiewicz (kierownik), Ryszard Dadlez, Maciej Kotarba (AGH), Ryszard Wagner, Piotr Such (IGNiG), Lech Antonowicz (BG GEONAFTA), Michał Lipiec oraz Hubert Kiersnowski, za opracowanie pt.: Analiza basenów sedymentacyjnych Niżu Polskiego.

    Ponadto Jan Mitręga znalazł się w zespole wykonawców programu Podstawy strategii ochrony krajowych zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem, wyróżnionym Dyplomem Uznania Ministra OŚZNiL za realizację prac badawczych wspierających politykę ekologiczną państwa w zakresie racjonalizacji wykorzystania i zagospodarowania zasobów wodnych.

    Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!


    To było trudne zadanie
    A. Maliszewska
       
    Pracujący pod moim przewodnictwem Zespół ds. okresowej oceny dorobku naukowo-badawczego, organizacyjnego i technicznego pracowników PIG, w składzie: Anna Maliszewska, Tadeusz Peryt, Marcin Piwocki, Barbara Ptak i Andrzej Sadurski, powołany 19.03.1998 r. przez Radę Naukową Państwowego Instytutu Geologicznego, na wniosek Dyrektora Naczelnego, zakończył swoją działalność 30 czerwca br. W pracach Zespołu uczestniczyli ponadto Kol. Kol.: Izabela Bojakowska, Sonia Dybova-Jachowicz, Zbigniew Frankowski, Hubert Kiersnowski, Czesław Królikowski, Leszek Marks, Zdzisław Modliński, Marek Narkiewicz, Ryszard Podstolski, Andrzej Rydzewski, Ryszard Strzelecki, Hubert Sylwestrzak i Bronisław Szymański. Zgodnie z zaleceniem Rady Naukowej zadaniem Zespołu było zaklasyfikowanie dorobku do następujących klas: wyróżniający się, pozytywny, negatywny.

    Zespół zaproponował, aby do oceny przedstawić ankiety w formie tabel obejmujących różne formy aktywności pracowników. Ankiety te zostały w dniu 23.04.1998 r. zaaprobowane przez Radę Naukową PIG.

    Przeanalizowano 270 ankiet pracowników, które były podstawą oceny wynikowej dorobku przy zastosowaniu przyjętych przez Zespół kryteriów. Dla każdej z czterech grup pracowników - 1. profesorowie i docenci, 2. adiunkci, 3. asystenci i 4. specjaliści - w komputerowej analizie statystycznej brano pod uwagę następujące (odpowiednio punktowane) sfery działalności: publikacje, opracowania archiwalne, referaty oraz elementy życiorysu naukowo-organizacyjnego. W grupie profesorów i docentów ocenie podlegał dorobek z lat 1993-1997, a dla pozostałych grup - z lat 1995-1997. W danych grupach zaszeregowania oraz w każdej ze sfer działalności wyliczono wartości średnie punktów oraz wielkości 25 i 75% (odnoszące się do maksymalnych sum punktów wynikających z ankiet).

    Rozkład punktów w poszczególnych sferach działalności jest przedstawiony na załączonym diagramie - od lewej do prawej strony, w obrębie danej grupy pracowników - rzędna pionowa pokazuje liczbę punktów. Dla orientacji zaznaczono średnią liczbę punktów dla każdej sfery działalności i dla każdej grupy pracowników. Następnie, przyporządkowano każdej ze sfer działalności i każdej z grup nową liczbę punktów: 0 pkt. - w przypadku braku danego rodzaju działalności, 1 pkt. - w przypadku liczby punktów wynoszącej poniżej 25% wielkości w danej grupie, (kolor purpurowy), 2 pkt. - w przypadku punktów zawartych między wielkością 25 a 75% w danej grupie (kolor fioletowy), 3 pkt. - w przypadku punktów mieszczących się w 75% i więcej w danej grupie (kolor jasnofioletowy). O końcowej ocenie dorobku stanowiła suma nowych punktów klasyfikacyjnych (maksymalnie 12) z czterech rodzajów działalności. Za wyróżniający się uznawano dorobek, za który w okresie sprawozdawczym pracownik uzyskał 9 lub więcej punktów.

    Zespół przyznał dorobkowi 82 pracowników ocenę "wyróżniającą", natomiast ocenę "pozytywną" uzyskał dorobek 188 pracowników. Ocen "negatywnych" nie było. Pewne trudności spowodowała ocena dorobku pracowników Centralnego Laboratorium Chemicznego, który zdaniem Zespołu, ze względu na zakres i specyfikę swoich prac, powinien być rozpatrywany przez Komisję ds. oceny pracowników administracyjnych i technicznych.

    Sprawozdanie z wyników prac Zespołu zostanie przedłożone na najbliższym posiedzeniu Rady Naukowej Państwowego Instytutu Geologicznego.

    Wszystkim członkom Zespołu oraz wymienionym na wstępie Koleżankom i Kolegom pomagającym w dokonywaniu oceny składam serdeczne podziękowanie za ich trud i zaangażowanie.


    Ważniejsze wydarzenia lipca 1998 r.
    Redakcja
       
    01-05.07. T. Mardal był uczestnikiem First User Workshop - the Association of the Geological Survey of the European Union - Syd-Norden Programme, który miał miejsce w Orleans (Francja).

    02-24.07. A. Wojciechowski, W. Olszyński i K. Niczyporuk przebywali w Instytucie Geologii Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie w związku ze współpracą prowadzoną w ramach tematu Cooperative research of ophiolite mineralisation between A'nyemagen Mts. and Sudetes Mts.

    03.07. W Oddziale Górnośląskim PIG w Sosnowcu odbyła się obrona pracy doktorskiej Anny Jurczak-Drabek "Rozwój mikrofacji organicznej w profilu litostratygraficznym karbonu górnośląskiego udostępnionego otworami głębokimi w południowo-zachodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego". Promotorem pracy był S. Alexandrowicz. Dyrekcję reprezentował M. Podemski.

    05-12.07. Z. Cymerman uczestniczył w zorganizowanej przez Wydział Geologii Uniwersytetu w Padwie (Włochy) międzynarodowej konferencji dotyczącej ewolucji głębokiej skorupy litosfery w środkowych i wschodnich Alpach, na której wygłosił referat o ewolucji strukturalnej Sudetów.

    06.07. W Oddziale Geologii Morza PIG w Sopocie pracę doktorską pt.: "Zespoły mięczaków w osadach czwartorzędowych południowego Bałtyku" obroniła J. Krzymińska. Promotorem doktoratu była J. Kruszewska.

    07-10.07. A. Zdanowski i Z. Buła w Wielkich Mostach k/Lwowa badali z geologami ukraińskimi wykształcenie osadów górnego karbonu Zagłębia Lwowsko-Wołyńskiego, porównując je z Zagłębiem Lubelskim.

    10.07. W Ministerstwie OŚZNiL wręczono doroczne nagrody Ministra za wyniki prac wykonanych w 1997 r. Nasi Koledzy otrzymali dwie nagrody (indywidualną i zespołową) oraz dwa dyplomy uznania.

    14.06-13.07. Z. Migaszewski i P. Pasławski konsultowali w Denver (USA) z geologami amerykańskimi wyniki wspólnie prowadzonych badań zagrożeń parków narodowych. Badania prowadzone są w ramach II Funduszu im. M. Skłodowskiej-Curie.

    25-31.07. M. Stępniewski brał udział w Dublinie (Irlandia) w 61st Meteorical Society Meeting, zorganizowanym przez Lunar and Planetary Institute (Houston, USA) i Department of Geology, Trinity College (Dublin). Na spotkaniu tym zaprezentował poster New Data on the L5 (S1) chondrite Baszkówka - autorstwa M. Stępniewskiego, J. Boruckiego i J. Siemiątkowskiego - i omówił najnowsze wyniki badań mateorytu Baszkówka, który spadł 25.08.94 k/Piaseczna.

    28.07. W Instytucie gościł przedstawiciel American Association of Petroleum Geologists (AAPG), G. D. Lemmon III oraz przedstawiciel AAPG w Wiedniu, W. P. Grün, wizytujący ośrodki geologiczne w Polsce. Gości podejmował dyr. M. Podemski. W spotkaniu, obok specjalistów instytutowych, brali również udział: dyrektor J. Wróblewski z MOŚZNiL oraz dyrektor C. Filipowicz z Geopolu.