Wiadomości PIG (1998-10) nr 88


INTEGRACJA NOWOCZESNYCH BADAŃ - WARUNKIEM PRZYSZŁOŚCI INSTYTUTU
I. Olkowicz-Paprocka
  • Rozmowa z Kierownikiem Zakładu Geofizyki - dr inż. Piotrem Krzywcem (plik .doc)


  • VIII konferencja "Analityka w służbie geologii i ochrony środowiska" - Warszawa, 15-16 września 1998 r.
    P. Pasławski
       
    W dniach 15-16.09.1998 r. odbyła się w Instytucie VIII konferencja Analityka w służbie geologii i ochrony środowiska. Organizatorami konferencji było Centralne Laboratorium Chemiczne PIG wraz z Działem Marketingu i Organizacji oraz Komisja Analitycznej Spektrometrii Atomowej Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Udział w konferencji wzięło ponad 60 osób z całej Polski oraz 19 gości z zagranicy (Wielka Brytania, Holandia, Finlandia, Rosja, Estonia, Litwa, Słowacja, Czechy, Węgry, Rumunia i Słowenia).

    Drugi dzień konferencji prowadzony był w języku angielskim. Wygłoszono 12 referatów oraz przedstawiono ponad 40 posterów. Konferencja została otwarta przez Dyrektora Stanisława Speczika, a wzięły w niej udział tak znane osoby ze świata nauki, jak: A. Hulanicki, A, Kabata-Pendias, S. Rubel, J. Golimowski, E. Bulska (przewodnicząca Komisji Analitycznej Spektrometrii Atomowej) oraz prezydent światowej organizacji International Association of Geoanalysts - Douglas L. Miles z Wielkiej Brytanii. Goście zwiedzili Centralne Laboratorium Chemiczne oraz pokaz odczynników i aparatury badawczej prezentowanych przez 16 firm światowych. Materiały konferencyjne zostały wydane w postaci specjalnego numeru "Przeglądu Geologicznego". Z publikowanych prac 39 dotyczyło badania środowiska (analiza gleb, wód, osadów, odpadów), 7 - geologii i geochemii, 4 zajmowały się badaniami próbek biologicznych (analiza roślin, tkanek ryb), 7 - problemami ogólnymi chemii analitycznej. Poziom konferencji i jej organizacja zostały wysoko ocenione przez przedstawicieli PAN oraz gości zagranicznych.


    Spotkanie robocze programu INCO-Copernicus, Warszawa, 17-18 września 1998 r.
    P. Pasławski
       
    W dniach 17-18 września br. odbyło się spotkanie grupy roboczej programu INCO-Copernicus na temat harmonizacji prac laboratoryjnych. Udział wzięło 27 osób, w tym goście zagraniczni z omówionej powyżej konferencji naukowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele służb geologicznych z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Rosji, Estonii, Litwy, Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii i Polski. Temat Development of Analytical Procedures to Guarantee Quality Assurance in International Environmental Monitoring dotyczył problemów analityki chemicznej próbek środowiskowych i geochemicznych. Laboratoria w ramach programu biorą udział w porównaniach międzylaboratoryjnych dla analizy próbek gleb.


    Wizyta chińskich geologów
    K. Niczyporuk
       
    W dniach 14.08-10.09.1998, w ramach realizowanego z geologami chińskimi tematu Comperative research of ophiolite mineralization between A'nyemaqen Mts. and Sudetes Mts., w Państwowym Instytucie Geologicznym przebywali prof. XU Goizhong oraz prof. BIAN Qiantao z Instytutu Geologii Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Po spotkaniu i rozmowach z Dyrekcją i Kierownikiem Zakładu Geologii Surowców Mineralnych w Warszawie delegacja udała się w teren. Podczas pobytu w terenie goście chińscy zapoznali się z budową geologiczną sudeckich skał zasadowych i ultrazasadowych typu ofiolitowego oraz ze związanymi z nimi przejawami okruszcowania Au, Ti, Fe, Ni. Następnie - z budową geologiczną Karpat, a szczególnie ze związkiem epitermalnego okruszcowania As, Ag, Cu, Pb, Zn, Hg, Au, z wykształceniem litologicznym serii fliszowych i geochemizmem trzeciorzędowego wulkanizmu andezytowego. Goście interesowali się również występowaniem złota okruchowego w piaskowcach i zlepieńcach krynickich, jako pośrednim źródłem złota.

    Delegacji chińskiej w terenie towarzyszyli A. Wojciechowski, W. Olszyński oraz K. Niczyporuk z Instytutu w Warszawie. Wizyta potwierdziła chęć kontynuowania współpracy pomiędzy zainteresowanymi departamentami (zakładami) Chińskiej Akademii Nauk i Państwowego Instytutu Geologicznego w dziedzinie polimetalicznej mineralizacji kruszcowej związanej z ofiolitami.


    Międzynarodowe uznanie zasług prof. A. Langer-Kuźniarowej
    I. Olkowicz-Paprocka
       
    Prof. A. Langer-Kuźniarowa na przełomie sierpnia i września br. przebywała w Balatonfüred (Węgry) na ESTAC 7 (European Symposium on Thermal Analysis and Calorimetry). Uczestniczyła też w dwóch posiedzeniach organizacyjnych: Rady (ESTAC Council) - jako przedstawicielka Polski od powstania ESTAC w 1981, i w zebraniu przewodniczących komitetów ICTAC (międzynarodowego stowarzyszenia analizy termicznej i kalorymetrii - International Confederation for Thermal Analysis and Calorimetry). Na zebraniu tym wybrano Panią Profesor na Przewodniczącą Komitetu Nauk o Ziemi (ICTAC Geosciences Committee).

    Powierzenie prof. A. Langer-Kuźniarowej odpowiedzialnej funkcji w ICTAC stanowi dowód wysokiej międzynarodowej oceny poziomu prac z dziedziny analizy termicznej prowadzonych przy Jej udziale w Państwowym Instytucie Geologicznym. GRATULUJEMY SERDECZNIE!


    FOREGS - podziękowań ciąg dalszy
    M. Podemski
       
    Wracając do organizacji prestiżowego spotkania Forum Dyrektorów Europejskich Służb Geologicznych w Polsce, jeszcze raz serdecznie dziękuję pracownikom Sekcji Zaopatrzenia - paniom Jolancie Dąbrowskiej, Jadwidze Kondrackiej oraz panom Krzysztofowi Nowakowi, Markowi Wielgoszowi i Jarosławowi Zawłockiemu za szczególne zaangażowanie i pomoc.


    Ważniejsze wydarzenia września 1998 r.
    Redakcja
  • (plik .doc)


  • Oddział Geologii Morza w nowej siedzibie w Gdańsku-Oliwie
    B. Żbikowska
  • Dodatek Specjalny (plik .doc)