Wiadomości PIG (1998-11) nr 89


Przed nami wzmożony wysiłek edytorski
I. Olkowicz-Paprocka
  • Rozmowa z nowym Kierownikiem Zakładu Publikacji - mgr Janiną Małecką (plik .doc)


  • Konferencja i warsztaty komputerowe Grupy Roboczej GAGE - INQUA
    A. Ber
       
    W dniach 25 - 27 września 1998 r. w Instytucie w Warszawie odbyła się II Konferencja grupy roboczej projektu "Analiza przestrzenna obszarów zlodowaconych" (Geospatial Analysis of Glaciated Environments - GAGE) Komisji Zlodowaceń Międzynarodowej Unii Badań Czwartorzędu (INQUA), zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny (A. Ber, M. Jastrzębska, L. Marks), przy współpracy Uniwersytetu Warszawskiego (J. Dzierżek).

    Uczestniczyło w niej 21 osób z Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znajdowało się 7 koordynatorów, realizujących pod kierunkiem A. Bera (PIG) oraz Jamesa S. Abera (Uniwersytet w Emporia, Kansas, USA) opracowanie glacitektonicznej mapy Europy środkowej i wschodniej w skali 1:500 000.

    Sesja referatowa poświęcona była m.in. prezentacji komputerowych map glacitektonicznych Białorusi, Estonii, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji (rejonu kaliningradzkiego) i Ukrainy. Szczególnie interesujące były prezentacje dotyczące możliwości modelowania dynamiki lądolodów plejstoceńskich z wykorzystaniem oprogramowania GIS, przetwarzającego zarówno standardowe zdjęcia satelitarne (G. S. Boulton, Uniwersytet w Edynburgu), jak również zdjęcia interferometryczne, radarowe (A. L. J. Ford, Uniwersytet w Southampton). Pozostałe referaty przedstawiały formy glacitektoniczne na Białorusi (A. Karabanow, Akademia Nauk, Mińsk), w Estonii (V. Kalm, Uniwersytet w Tartu), na Litwie (P. Aleksa i A. Bitinas, Służba Geologiczna Litwy) i na Łotwie (V. Zelčs, Uniwersytet w Rydze). Na sesji posterowej pokazano przykłady interpretacji zdjęć satelitarnych rzeźby glacjalnej na Półwyspie Tajmyrskim (H. Alexanderson, Uniwersytet w Lund, Szwecja) oraz wykorzystania GIS do kompleksowego opracowania plejstoceńskiej rzeźby glacjalnej w masywach górskich Portugalii (G. T. Vieira, Uniwersytet w Lizbonie).

    Późnym popołudniem uczestnicy sympozjum zwiedzali Warszawę, a wieczorem uczestniczyli w uroczystej kolacji w "Karczmie Słupskiej".

    Drugiego dnia odbyły się warsztaty poświęcone zastosowaniu techniki komputerowej do opracowania map geologicznych. Do prezentacji wykorzystano komputery Zakładu Geologii Czwartorzędu i sieć komputerową Instytutu. W. Gogołek i J. Kocyła (PIG) przedstawili strukturę bazy danych i metodykę opracowania Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000. Rozmach i tempo tego przedsięwzięcia, wdrożonego od dwóch lat w Instytucie w Warszawie, wzbudziły powszechne zainteresowanie. Następnie J. S. Aber (USA) zademonstrował możliwości wykorzystania niektórych baz GIS dostępnych w internecie, przy czym uczestnicy mogli sami zapoznać się z cyfrowymi modelami wysokościowymi, zdjęciami lotniczymi i satelitarnymi oraz z kompleksowymi mapami.

    Na zakończenie podsumowano dotychczasową działalność grupy roboczej GAGE oraz przedstawiono plany na najbliższe lata. Następne sympozjum GAGE odbędzie się na Słowacji jesienią 2000 roku, zorganizowane przez służbę geologiczną tego kraju.

    Organizacja i program konferencji zostały wysoko ocenione przez jej uczestników, czemu dano wyraz w licznych wyrazach uznania przekazanych organizatorom ustnie oraz pisemnie.

    Sprawozdanie z niniejszej konferencji i warsztatów zostało również opracowane w języku angielskim przez J. S. Abera (USA) i jest dostępne w internecie (http://www.emporia.edu/earthsci/gage/meeting/warsaw98.htm).


    Wrzesień 1939 w pamięci naszych Kolegów
    W. M. Brzezicki
       
    Specjalną uchwałą Sejmu RP z 11.09.br. ustanowiony został Dzień Polskiego Państwa Podziemnego - w nawiązaniu do daty 27 września 1939 roku, tj. powstania pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej - Służby Zwycięstwu Polski. Wyjątkowe w swym wymiarze i znaczeniu uroczystości odbyły się w niedzielę 27 września z udziałem m.in. marszałków Sejmu i Senatu, Premiera, reprezentacji ministerstw, kancelarii Prezydenta, i przy udziale nielicznych bohaterów Polski podziemnej. We mszy św. w Katedrze Polowej WP, na spotkaniu na Zamku Królewskim, w apelu, przy zmianie warty i przy składaniu wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i w capstrzyku w twierdzy Modlin brali także udział specjalnie zaproszeni przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, w tym żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie". Ta składająca się z 2 dywizji piechoty i 3 brygad kawalerii grupa, pod dowództwem generała Francisz-ka Kleeberga, dokonała na początku października 1939 roku w bitwie pod Kockiem oskrzydlającego manewru, zmuszając Niemców pod dowództwem gen. Paulusa von Otto do niebywale spiesznego odwrotu.

    Trzeba przypomnieć, iż wśród pracowników Instytutu, w tym zwycięskim akordzie kampanii wrześniowej 59 lat temu, brali udział: Władysław Karaszewski, Jan Skorupa i Jerzy Znosko. Dzięki rzadko dziś spotykanej wzajemnej życzliwości i uprzejmości oraz zgodzie Dyrektora Naczelnego, od 2 już lat w gmachu Instytutu spotykać się mogą członkowie - weterani wojenni - Kleeberczycy. Tę grupę kombatantów reprezentowali na wspomnianych uroczystościach i w Dniu Chwały honorowi chorążowie pocztu sztandarowego SGO "Polesie" generała F. Kleeberga: W. M. Brzezicki i K. Żukowski, którzy (wraz z nieobecnym A. Budzykiem) na prośbę zgrupowania i ile sił w jeszcze młodych piersiach, wspomagają uroczystości godnie upamiętniające boje naszych Ojców i Matek.


    Geolodzy niemieccy uznają zasługi Profesora Jerzego Znosko
    I. Olkowicz-Paprocka
       
    Prof. dr J. Znosko w dniach 5-8.10.1998 r. przebywał w Berlinie na uroczystym, jubileuszowym Zjeździe Niemieckiego Towarzystwa Geologicznego (Deutsche Geologische Gesellschaft), na który Profesora zaprosił Prezes Towarzystwa, prof. P. Neumann-Mahlkau. Zjazd miał uroczysty charakter, ponieważ odbywał się z racji 150-lecia powstania Towarzystwa.

    Na Zjeździe tym przyznano prof. J. Znosko tytuł Honorowego Członka Niemieckiego Towarzystwa Geologicznego i wręczono srebrny medal wybity z okazji 150-lecia istnienia Towarzystwa. Następnie, na zaproszenie dyrektora F. W. Wellmer'a i Prezesa DGG, prof. J. Znosko udał się do Hanoweru, gdzie w Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe wygłosił referat pt. Das Heiligkreuzgebirge in Polen, ein Stück kaledonisches Gebirge ausserhalb der varistischen Saumtiefe. Referat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i wywołał ożywioną dyskusję, którą długo prowadzono jeszcze poza salą obrad. GRATULUJEMY SERDECZNIE!


    Ważniejsze wydarzenia października 1998 r.
    Redakcja
  • plik .doc