Wiadomości PIG (1999-01) nr 92


MOŻEMY BYĆ ZADOWOLENI Z MINIONEGO ROKU
B. Żbikowska
  • Rozmowa z Dyrektorem Naczelnym Instytutu prof. dr hab. Stanisławem Speczikiem (plik .doc)


  • Nowi Emeryci
    H. Sylwestrzak
       
    W dniu 28 grudnia odbyło się w Klubie Geologa uroczyste pożegnanie pracowników PIG, którzy w ciągu roku odeszli na emeryturę. Dyrektor Naczelny - prof. dr hab. Stanisław Speczik podziękował zebranym za długotrwałą, niejednokrotnie ponad czterdziestoletnią pracę, podczas której tworzyli historię Instytutu i przyczynili się do jego obecnego stanu. Podkreślił też, że wysoko ceni wiedzę i doświadczenie odchodzących pracowników; w licznych przypadkach są nadal współpracownikami na innych warunkach, korzystnych tak dla zainteresowanych, jak i dla Instytutu.

    Wszyscy odchodzący, prócz pisma z podziękowaniem i wiązanki kwiatów, otrzymali pamiątkowy zegarek. Po wystąpieniu Dyrektora, przy lampce szampana, kawie i słodyczach rozwiązały się języki. W rozmowach dominowały wspomnienia z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, plany na przyszłość oraz uwagi na temat zdrowia.

    W 1998 roku na emeryturę przeszli następujący pracownicy: dr Alicja Bałuk (BQ), mgr Barbara Dąbrowska (SW), Jadwiga Dudzik (BN), dr Joanna Jaroszewska (SP), Halina Jaśkiewicz (TG), prof. dr hab. Stefan Kozłowski (BS), Jadwiga Kwiatkowska (TR), prof. dr hab. Sylwester Marek (BN), mgr Eugenia Niemczynow-Burchart (NZ), mgr Barbara Piechulska-Słowańska (SW), doc. dr Hanna Senkowicz (BM), dr Hubert Sylwestrzak (BM), Jerzy Synator (TA), mgr Marlena Wilczek (SG) i prof. dr Jerzy Znosko (BN). Na rentę odeszli w ciągu roku: Ewa Kossakowska (BS) i mgr Antoni Pizon (SG).

    Odchodzących na emeryturę pracowników Oddziałów Zamiejscowych: Barbarę Kośmider (OK) i Alicję Szczecińską (OŚ) pożegnali Dyrektorzy Oddziałów.


    Konferencja naukowa "Ekologiczne aspekty funkcjonowania Sił Zbrojnych"
    A. Samsel
       
    18 listopada 1998 r. w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie odbyła się konferencja "Ekologiczne aspekty funkcjonowania Sił Zbrojnych", zorganizowana przez Departament Rozwoju i Wdrożeń Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Państwowy Instytut Geologiczny. Spotkanie to poświęcono problematyce ochrony środowiska na terenach wojskowych. W konferencji wzięło udział ponad 100 osób, związanych zawodowo z wojskiem, z różnymi instytutami naukowymi, ośrodkami badawczymi oraz z Ministerstwem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Część oficjalną otworzyły wystąpienia Sekretarza Stanu, I Zastępcy Ministra Obrony Narodowej Romualda Szeremietiewa, następnie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Jana Szyszko oraz Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marii Zajączkowskiej.

    W trakcie konferencji wygłoszono 11 referatów poruszających zagadnienia bioróżnorodności na terenach poligonów i bardzo ważne obecnie problemy zmiany prawa oraz polityki przestrzennej, związane z integracją z NATO. Osobną grupą zagadnień, podkreślaną w wystąpieniach, jest konieczność wprowadzenia edukacji ekologicznej w wojsku, między innymi przez odpowiednie kształtowanie struktury szkoleniowej. Prof. Stefan Kozłowski podkreślił aspekty ochrony georóżnorodności i potrzebę ekorozwoju terenów wojskowych. Oddzielną grupę referatów stanowiły wystąpienia zespołu naukowców z Akademii Obrony Narodowej, kierowanego przez prof. Juliana Skrzypa. Przedstawiono w nich plan ochrony środowiska i przestrzennego użytkowania poligonów na przykładzie obiektu "Świętoszów". Zaznaczono potrzebę uszczegółowienia tych opracowań, szczególnie w zakresie geologii, hydrogeologii oraz inwentaryzacji przyrodniczej. Wystąpienia Ryszarda Strzeleckiego i Wojciecha Irmińskiego z Instytutu poświęcone były metodyce identyfikacji stanu środowiska naturalnego, którą stosuje w swoich pracach Instytut, a która jest możliwa do wprowadzenia na poligonach wojskowych. Opracowania stanu środowiska, będące podstawą racjonalnej gospodarki przestrzennej, powinny być wykonywane bardzo starannie przez interdyscyplinarne zespoły specjalistów z dużym doświadczeniem. Pewne elementy takiej analizy musi wykonywać geolog. Nasz Instytut może więc stać się ważnym partnerem dla wojska przy tworzeniu założeń gospodarki przestrzennej na poligonach i przykoszarowych placach ćwiczeń.


    Ważniejsze wydarzenia grudnia 1998 r.
    A. Samsel
       
    24.11.-03.12. Prof. prof. Colette Raulph i Bernard Vayssade z École des Mines d'Ales (Francja) gościli w Instytucie, w Zakładzie Geologii Środowiskowej i w Górnośląskim Oddziale w Sosnowcu. Omawiano możliwości współpracy naukowej w dziedzinie gospodarki odpadami i ochrony środowiska obszarów pogórniczych. Omawiano również możliwość wymiany stażystów (młodych pracowników naukowych i studentów).

    27.11-7.12. J. Nawrocki i J. Grabowski przebywali w Norwich (Wlk. Brytania) w Laboratorium Paleomagnetycznym Uniwersytetu Wschodniej Anglii, w ramach współpracy międzynarodowej na temat Mapa podatności magnetycznej gleb z delty Wisły.

    7.12. W Instytucie w Warszawie odbyły się uroczyste obchody święta górniczego, tradycyjnej Barbórki.

    8-11.12. J. Kucharzyk z Centralnego Laboratorium Chemicznego przebywał w Laboratorium Służby Geologicznej Słowacji w miejscowości Spisska Nova Ves na konsultacji dotyczącej badań geochemicznych.

    9.12. W Instytucie w Warszawie odbyło się szkolenie kadry kierowniczej o tematyce Konsekwencje polityczno-militarne naszego wejścia do NATO w świetle jego nowej koncepcji strategicznej oraz Zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne, a system bezpieczeństwa państwa. Szkolenie zorganizował starszy specjalista ds. obronnych, płk M. Troiński, a wykłady prowadził płk dr A. Podkowski.

    10-12.12. W ramach tematu Mapa geologiczna Łużyce - Izery - Karkonosze w skali 1:100 000 Z. Cymerman i W. Kozdrój przebywali w Czeskiej Służbie Geologicznej w Jeseniku.

    12-20.12. Dyrektor S. Speczik przebywał w Instytucie Geologii Assint University w Egipcie, gdzie uzgadniał tematy współpracy i negocjował podpisanie umowy.

    14.12. W Ministerstwie OŚZNiL odbyło się spotkanie Zespołu ds. polityki naukowej pod kierunkiem min. J. Radziejowskiego. Omawiano m.in. współpracę Ministerstwa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz projekty komercjalizacji i prywatyzacji jednostek badawczo-rozwojowych (JBRów). Instytut reprezentował dyr. M. Podemski.

    17.12. Dyr. M. Podemski wizytował Oddział Dolnośląski Instytutu. Przedyskutowano wyniki 1998 roku oraz plany prac na 1999 r.

    18.12. Odbyło się posiedzenie Rady Geologicznej przy Ministrze OŚZNiL. Tematem obrad były zadania i pozycja prawna państwowej służby geologicznej w Polsce. Materiały do dyskusji przygotowali (niezależnie): Barbara Janik oraz Maciej Podemski. W posiedzeniu wziął udział Główny Geolog Kraju, minister T. Bachleda-Curuś.

    21.12. W Instytucie w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej, na którym nadano stopień naukowy doktora nauk o ziemi w dziedzinie geologii Lidii Razowskiej za pracę Zmiany hydrogeochemiczne w rej. kłobucko-częstochowskim, spowodowane zatopieniem kopalni rud żelaza (promotor - prof. A. Sadurski). W drugiej części posiedzenia odbyło się kolokwium habilitacyjne Włodzimierza Mizerskiego Tektonika i tektogeneza utworów paleozoicznych Gór Świętokrzyskich oraz wykład habilitanta na temat Od dryftu kontynentów do tektoniki płyt - studium teorii geotektonicznych.

    29.12. Na specjalnym spotkaniu dyrektor S. Speczik uroczyście podziękował za wieloletnią pracę pracownikom, którzy w 1998 r. odeszli na emeryturę.




    BARBÓRKA '98 w Państwowym Instytucie Geologicznym
    I. Olkowicz-Paprocka
  • (plik .doc)