Wiadomości PIG (1999-05) nr 96


TRUDNO UWIERZYĆ, ALE TO JUŻ 50 LAT
D. Kamecka
  • Wywiad z dr Stefanem Cwojdzińskim, dyrektorem Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (plik .doc)


  • Czwartorzędowe Warsztaty Metodologiczne
    S. Lisicki
       
    W dniach 22-23 kwietnia 1999 roku odbyły się w Instytucie w Warszawie II Warsztaty Metodologiczne Metody petrograficzne i mineralogiczne w stratygrafii czwartorzędu. Organizatorem był Państwowy Instytut Geologiczny (Pracownia Litologii Zakładu Geologii Czwartorzędu) i Instytut Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawiono niektóre aspekty aktualnie prowadzonych badań petrograficznych i mineralogicznych osadów czwartorzędowych, głównie dla potrzeb realizacji arkuszy SMGP 1:50 000, przeprowadzono wzajemne konsultacje i szeroką wymianę doświadczeń.

    Pierwszy dzień warsztatów wypełniła sesja referatowa i posterowa, a drugi dzień - zajęcia z wykorzystaniem instrumentów badawczych. W Warsztatach wzięło udział ponad czterdzieści osób z całej Polski: z instytutów badawczych, uniwersytetów, przedsiębiorstw i firm prywatnych. Opinie uczestników Warsztatów wykazały, że zajęcia te były bardzo potrzebne i oczekiwane od dłuższego czasu.


    Obchody Dnia Ziemi 1999 r.
    P. Woźniak
       
    Obchody Dnia Ziemi 1999 r., zorganizowane przez Oddział Górnośląski PIG, miały szczególny charakter. Oprócz oprowadzania tradycyjnych wycieczek po Oddziale Górnośląskim PIG w dniach 20-27 kwietnia, mgr Paweł Woźniak uczestniczył w spotkaniach i okolicznościowych imprezach organizowanych przez szkoły naszego regionu.

    Obchody Dnia Ziemi zorganizowane przez szkoły były starannie przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Poruszały ważne tematy związane z ochroną środowiska naturalnego. Tym bardziej powinien cieszyć nas fakt, że nie zapomniano o Państwowym Instytucie Geologicznym. Podczas spotkań z młodzieżą można było zwrócić uwagę na potrzebę ochrony miejsc szczególnie ciekawych pod względem geologicznym w naszym regionie, a także wprowadzić młodzież w tajemniczy "świat geologii".


    Dinozaur Dyzio w Kielcach
    J. Gągol
       
    Ponad 6 godzin trwała podróż dilofozaura Dyzia z Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie do siedziby Oddziału Świętokrzyskiego w Kielcach. W deszczu i zimnie oczekiwali w dniu 21 kwietnia na jego przyjazd dziennikarze z telewizji, radia i prasy, grupa nieletnich fanów dinozaurów oraz pracownicy Oddziału. Dobrze zabezpieczony przed zimnem i uszkodzeniami ciała Dyzio podróżował pod opieką "mamy" - plastyczki Marty Szubert, obawiającej się, aby nie uciekł w Góry Świętokrzyskie, gdzie kiedyś była jego ojczyzna. Trudne czynności załadowania i wyładowania odbyły się bez zakłóceń. Przez wyjęte uprzednio drzwi Oddziału Dyzio został triumfalnie wniesiony do budynku. Wśród zgromadzonych wzbudził zainteresowanie i sympatię. Świadczą o tym tytuły, które nazajutrz ukazały się w lokalnej prasie: "Dilofozaur wraca do domu", "Dyzio wrócił w rodzinne strony" itp. Jego pobyt w Kielcach potrwa do końca lipca br.


    Ziemia rozszerza się w Sosnowcu
    P. Woźniak
       
    W dniu 17 marca 1999 r., w sali ekspozycyjnej Oddziału Górnośląskiego PIG odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Czy Ziemia się rozszerza?. Otwarcia dokonał kierownik Muzeum Geologicznego PIG w Warszawie - Włodzimierz Mizerski.

    Uroczystość ta została poprzedzona okolicznościową sesją naukową, zorganizowaną przez Oddział Górnośląski PIG oraz przez Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Miała ona na celu wprowadzenie uczestników wystawy w zagadnienia ekspansji Ziemi. Podczas sesji referaty wygłosili zaproszeni goście (w kolejności prezentacji): Stefan Cwojdziński (Oddział Dolnośląski PIG) - Słowo wstępne do teorii ekspansji Ziemi oraz Jan Koziar (Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego) - Drogi i bezdroża geotektoniki.


    Ważniejsze wydarzenia kwietnia 1999 r.
    Redakcja
  • plik .doc


  • Mamy wreszcie nowoczesne Laboratorium Chemiczne
    P. Pasławski
  • Dodatek Specjalny (plik .doc)