Wiadomości PIG (1999-06) nr 97


Kieleckie obchody 80 - lecia Państwowego Instytutu Geologicznego oraz 60 - lecia Oddziału Świętokrzyskiego PIG
J. Gągol
  • plik .doc


  • Wyróżnienie dla Oddziału Dolnośląskiego PIG
    H. Sylwestrzak
       
    W dniu 18.05.99 r. odbyło się w Ministerstwie OŚZNiL plenarne posiedzenie Komisji Zasobów Kopalin. Wśród zaproszonych na posiedzenie był J. Koźma z Oddziału Dolnośląskiego PIG.

    Wykonane przez zespół pracowników Oddziału, pod kierunkiem J. Koźmy, opracowanie Analiza zasobów złóż kruszywa naturalnego wraz z ich klasyfikacją jakościową i waloryzacją pod kątem ochrony środowiska oraz ocena potencjalnych zasobów w rejonie Doliny Odry znalazło się wśród wyróżnionych przez KZK prac, wykonanych w latach 1997-1998.

    Wyróżniono nowoczesność, wszechstronność i oryginalność ujęcia oraz prezentację na mapach wielostronnych informacji dotyczących geologii złóż i ochrony środowiska.


    Jubileusz Dyrektora Eugeniusza Wutcena
    B. Kubica
       
    W dniu 8 maja br. były długoletni dyrektor pionu surowcowego PIG - Eugeniusz Wutcen ukończył 90 lat. Z tej okazji odbyło się w Instytucie spotkanie Dyrekcji PIG i dawnych współpracowników z Zasłużonym Jubilatem, pod którego kierownictwem Instytut odniósł największe sukcesy w dziedzinie odkryć i rozpoznawania złóż surowców mineralnych.

    Dyrektor S. Speczik wręczył Jubilatowi list gratulacyjny oraz medal "Zasłużony dla Państwowego Instytutu Geologicznego".

    Szanowny Pan
    Doc. mgr inż. Eugeniusz Wutcen

    Wielce Czcigodny Jubilacie!

    Z okazji tak pięknego i niezwykłego Jubileuszu, jakim jest 90 rocznica urodzin, niech mi będzie wolno przekazać Panu tą drogą najserdeczniejsze gratulacje w imieniu własnym, Dyrekcji, Rady Naukowej i pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego.
    W latach 1952-1970 piastował Pan w naszym Instytucie stanowisko zastępcy dyrektora do spraw surowcowych. Był to obfitujący w sukcesy okres powstawania i realizowania programów poszukiwań surowców i tworzenia bazy surowcowej, mającej zabezpieczyć potrzeby Kraju, który odbudowywał swój potencjał gospodarczy po zniszczeniach wojennych.
    Właśnie wtedy, gdy dyrygował Pan, Drogi Jubilacie, pionem surowcowym Instytutu Geologicznego, doszło do bezprecedensowych i liczących się w skali światowej odkryć surowcowych, m.in. siarki rodzimej, polimetalicznych rud miedzi, złóż cynku i ołowiu oraz polihalitów i soli kamiennej.
    Wówczas powstały także zręby koncepcji poszukiwań węgli kamiennych na lubelszczyźnie oraz węgli brunatnych na Niżu Polskim i monoklinie Przedsudeckiej. Nastąpiło również poszerzenie bazy zasobowej surowców skalnych oraz wód mineralnych.
    Było wielką zasługą Pana, jako dyrektora, że promował Pan najlepsze koncepcje poszukiwawcze, stojąc niezmiennie na straży rzetelnej oceny zasobów, prawidłowych modeli złóż i ich parametrów. Wielokrotnie był Pan weryfikatorem wybranych dokumentacji geologicznych, a słuszność Pańskich decyzji została potwierdzona w praktyce wydobywczej.
    Za ten wielki trud w ujawnianiu i przekazywaniu przez Państwowy Instytut Geologiczny naszych bogactw surowcowych gospodarce narodowej, za odpowiedzialność i odwagę w podejmowaniu nieraz trudnych decyzji, składamy Panu piękne podziękowanie, życząc Panu, Drogi i Czcigodny Jubilacie, jeszcze wielu lat w zdrowiu i pomyślności.

    Z wyrazami najwyższego szacunku,

    Dyrektor Naczelny
    Państwowego Instytutu Geologicznego

    Prof. dr hab. Stanisław Speczik

    Warszawa, 9 maja 1999 r.


    Z kilofem na ryby
    H. Sylwestrzak
       
    Pod tym dowcipnym tytułem kielecki magazyn "Słowo Ludu" zamieścił artykuł o Piotrze Szreku - absolwencie Technikum geologicznego w Kielcach. Obrona jego pracy dyplomowej odbyła się w niecodziennych dla szkoły okolicznościach, gdyż w Oddziale Świętokrzyskim PIG.

    Piotr Szrek mimo młodego wieku jest wybitnym znawcą dewońskich ryb trzonopłetwych i pancernych. Okazy zbierał głównie na Kadzielni, Wietrzni, w okolicach Łagowa i Kowali; uważa on zresztą, że jest to dopiero początek rozpoznawania tych stanowisk.

    Obrona pracy dyplomowej w Instytucie była pierwszą w historii szkoły. Piotr Szrek będzie studiował paleontologię. Wstęp na studia ma zapewniony, gdyż już wcześniej z powodzeniem startował w olimpiadach wiedzy geologicznej.

    Kolekcja zebranych przez niego ryb będzie zdeponowana w muzeum Oddziału Świętokrzyskiego, a w sierpniu br. zostanie udostępniona do zwiedzania.

    Gratulacje Piotrowi Szrekowi
    składa przewodniczący Państwowej Komisji Egzaminacyjnej
    - dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kielcach
    - Tadeusz Mertyna



    Ważniejsze wydarzenia maja 1999 r.
    Redakcja
  • plik .doc


  • Oddział Świętokrzyski Państwowego Instytutu Geologicznego w służbie regionu
    Maciej Podemski
  • Dodatek Specjalny (plik .doc)