Wiadomości PIG (1999-08) nr 99


Instytut - nowe działania w nowych warunkach
B. Bańkowska-Zajączkowska
  • plik .doc


  • Nowe władze Rady Naukowej
    Redakcja
       
    W dniu 8 lipca br. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naukowej, na którym wybrano nowe władze:

    • Przewodniczący: prof. dr hab. Krzysztof Jaworowski
    • Zastępcy:
      • prof. dr hab. Aleksander Guterch
      • prof. dr hab. Leszek Marks

    Komisja Nauki:

    • Przewodniczący: doc. dr hab. Zbigniew Kowalczewski
    • Zastępca: dr hab. Włodzimierz Mizerski

    Komisja Doskonalenia Kadr:

    • Przewodniczący: prof. dr hab. Anna Maliszewska
    • Zastępca: dr hab. Andrzej Sadurski

    Komisja Ekonomiczno-Organizacyjna:

    • Przewodniczący: doc. dr hab. Marcin Piwocki
    • Zastępca: dr Józef Chowaniec

    Życzymy owocnej pracy, Redakcja

    PS. Redakcja przeprasza doc. dr hab. Zdzisława Modlińskiego i dr Andrzeja Stachowiaka za pominięcie ich nazwisk w wykazie członków Rady Naukowej podanym w nr 7 (98) Wiadomości.


    Meteoryty i ślady ich upadku
    Konferencja w Johannesburgu (RPA) 11-16 lipca 1999
    M. Stępniewski
       
    Wykuty z meteorytowego żelaza miecz Atylli był nazywany "darem niebios". Podobnym darem dla polskiej nauki stał się przed kilku laty upadek w okolicach Warszawy meteorytu Baszkówka. Przeprowadzone w Państwowym Instytucie Geologicznym badania tego meteorytu zyskały rozgłos i uznanie na świecie w kręgach specjalistów. Najnowsze wyniki wskazują, że mimo głębokiego zmetamorfizowania meteoryt Baszkówka nie jest całkowicie zhomogenizowany, a występujące w nim chondry spinelowe mogą być reliktem najstarszej materii naszego Układu Słonecznego.

    Okazją do zaprezentowania przez autora najnowszych wyników powyższych badań była 62 Konferencja Towarzystwa Meteorytowego, zorganoziwane na Uniwersytecie Wits w Johannesburgu. Konferencja odbyła się dokładnie w 5 lat od dramatycznego i fascynującego wydarzenia kosmicznego, jakim było zderzenie komety Shoemaker-Levy 9 z Jowiszem. Podobna kolizja komety z Ziemią mogłaby zagrozić istnieniu na niej życia.

    Odczytywanie zjawisk uderzeniowych było tematem całodniowej wycieczki do krateru meteorytowego Tswaing, pierwotnie uważanego za wulkaniczny. Wyprawa ta była okazją do oddania hołdu Eugene Shoemakerowi - wybitnemu geologowi i astronomowi zajmującemu się badaniem kraterów meteorytowych, także księżycowych.

    Był on pionierem badań zjawisk uderzeniowych, jednym z szefów projektu astrogeologicznego dotyczącego badań księżyca; analizował m.in. zdjęcia przesyłane przez sondę Ranger i lądownik Surveyor. Shoemaker zginął w wypadku samochodowym 18 lipca 1997 r. w trakcie podróży po Australii w poszukiwaniu nie odkrytych dotychczas kraterów.

    Odsłonięcia tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez Towarzystwo Geologiczne Afryki Południowej, dokonała podczas konferencji jego żona - Carolyn Shoemaker.

    Udział autora w odbywającym się na antypodach światowym spotkaniu meteorytyków był świadectwem włączenia się geologów polskich do badań Kosmosu, którego elementem jest nasza planeta.

    W ostatnich dniach jedność Ziemi i Kosmosu zyskała nowy, symboliczny wymiar. Sonda Lunar Prospector, która rozbiła się o powierzchnię Księżyca w dniu 31 lipca br., zaniosła na Srebrny Glob prochy Eugene Shoemakera. Marzenia uczonego, żeby stanąć na powierzchni Księżyca, przekreśliła przed laty choroba. Spoczęły tam teraz jego prochy ...


    Profesor Jerzy Znosko laureatem nagrody Ministra
    B. Żbikowska
       
    Corocznie Minister OŚZNiL przyznaje nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i wdrażania postępu naukowo-technicznego w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej, geologii, leśnictwa i ochrony przyrody. Na ostatni konkurs wpłynęło 96 wniosków z 8 dziedzin, z których Komisja Konkursowa pod przewodnictwem sekretarza stanu Radosława Gawlika rozpatrzyła 81 spełniających wymogi formalne. Minister Jan Szyszko wyróżnił 3 osoby za całokształt działalności, przyznał 7 nagród za osiągnięcia naukowo-badawcze oraz 4 dyplomy uznania.

    Wśród tegorocznych laureatów znalazł się profesor Jerzy Znosko, uhonorowany nagrodą za całokształt działalności naukowej w dziedzinie geologii. Nagrody zostały wręczone w dniu 7 lipca br. podczas uroczystości , w której uczestniczyli minister Jan Szyszko, sekretarz stanu Radosław Gawlik, podsekretarz stanu, główny geolog kraju Tadeusz Bachleda-Curuś, podsekretarz stanu Marek Michalik oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maria Zajączkowska.

    Serdecznie gratulujemy - Redakcja




    Ważniejsze wydarzenia lipca 1999 r.
    Redakcja
       
    1.07. W Instytucie gościł marszałek województwa mazowieckiego L. Kwiatek. W spotkaniu poświęconym współpracy PIG z zarządem i władzami województwa w zakresie ochrony środowiska uczestniczyli: M. Trzaskowski - dyrektor Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego, jego zastępca - J. Pilich oraz przedstawiciele Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Ze strony Instytutu w rozmowach brali udział dyrektor naczelny S. Speczik, A. Sadurski oraz R. Strzelecki.

    5-18.07. Wizyta gości z Egiptu - Awada Abdel Khalek Omrana i Hamzy Ahmed Ibrahima. Jej celem było określenie warunków geologicznych i zagrożeń geośrodowiskowych na terenie Abu Simbel i Tushka przy pomocy metod teledetekcyjnych i geofizycznych.

    6-10.07. R. Wagner, J. Pokorski i G. Burchart przebywali w Bundesanstalt für Geowissenschaften und Rohstoffe w Hannoverze w celu przygotowania z partnerami z Niemiec, Danii i Szwecji projektu grantu europejskiego dotyczącego badań budowy geologicznej akwenu południowo-zachodniego Bałtyku w aspekcie zagrożeń dla środowiska (Uniwersytet w Liubljanie).

    6-15.07. Wizyta gości ze Słowenii - Simona Pirca i Roberta ©ajna (Służba Geologiczna Słowenii). W ramach umowy o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska zapoznali się oni z metodami kartografii geochemicznej.

    7.07. Prof. J. Znosko otrzymał nagrodę indywidualną ministra OŚZNiL za całokształt działalności naukowej w dziedzinie geologii.

    7.07. Posiedzenie Komisji 2000 - omówiono stan przygotowania Instytutu do przejścia instytutowych systemów informatycznych w rok 2000.

    8.07. Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naukowej PIG, na którym wybrano nowe władze.

    10-15.07. M. Jasionowski wziął udział w spotkaniu sedymentologów węglanowych 11th Bathurst Meeting w Cambridge (W. Brytania) wygłaszając referat: C and O stable isotope geochemistry of Sarmatian Carbonates of Parathetys: Environmental Implications.

    10-22.07. T. Peryt przebywał w Niemczech prowadząc badania w kopalniach soli triasowych (Heilbronn, Stetten, Phillipsthal) i pobierając próbki do badań geochemicznych.

    11-16.07. M. Stępniewski wziął udział w 62 Konferencji Towarzystwa Meteorytowego w Johannesburgu prezentując poster: Oxygen isotopes in a picotite-bearing chondrule-like object from Baszkówka L5/Sl.


    Publikacje naszą instytutową wizytówką
    J. Małecka
  • plik .doc