Wiadomości PIG (1999-11) nr 102


80 lat Instytutu - Centralne uroczystości w Warszawie
B. Żbikowska
   
WIZYTA U PREZYDENTA RP

Z okazji 80-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski zaprosił kierownictwo Instytutu do złożenia w dniu 20 października 1999 r. wizyty w Pałacu Prezydenckim.

W spotkaniu z Prezydentem RP uczestniczyli: Dyrektor Naczelny PIG - Stanisław Speczik, Dyrektor ds. Finansowych - Maria Stacewicz, Przewodniczący Rady Naukowej - Krzysztof Jaworowski, Kierownik Muzeum Geologicznego - Włodzimierz Mizerski oraz Kierownik Zakładu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej - Andrzej Sadurski.

Delegacja Instytutu przybyła do Pałacu o godz. 10 rano. Przy wejściu przywitał ją dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Krzysztof Szamałek, który również wziął udział w spotkaniu z Prezydentem.

Tematem spotkania była działalność Instytutu - programy badawcze związane z ochroną środowiska, monitoringiem wód podziemnych, pomocnym przy likwidacji zanieczyszczeń, bazy danych wykorzystywane w planowaniu przestrzennym, kartografia geologiczna i poszukiwanie surowców mineralnych. Podkreślano znaczenie rozpoznania geologicznego i dokumentowania złóż dla bezpieczeństwa surowcowego państwa.

Podczas spotkania rozmawiano również o zaproszeniu Instytutu do udziału w EuroGeoSurveys - Organizacji Służb Geologicznych Krajów Unii Europejskiej, oraz o regionalnej współpracy służb geologicznych państw Europy Środkowej i Wschodniej i krajów nadbałtyckich.

Na zakończenie wizyty dyrektor S. Speczik wręczył Panu Prezydentowi dar - okaz geologiczny w postaci pięknie wykształconej geody ametystowej.

OTWARCIE ZMODERNIZOWANEGO MUZEUM GEOLOGICZNEGO

Centralnym punktem obchodów Jubileuszu 80-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego stało się uroczyste otwarcie w dniu 21 października br. zmodernizowanego Muzeum Geologicznego w Warszawie.

Tego dnia zabytkowy gmach Instytutu (budynek C) wypełniły setki przybyłych na uroczystość gości i pracowników Instytutu. Nie wszyscy zaproszeni mogli przybyć osobiście. Z całej Polski napływały dziesiątki adresów gratulacyjnych.

Zgromadzonych w holu i wokół głównej sali Muzeum gości, powitał Dyrektor Naczelny Państwowego Instytutu Geologicznego Stanisław Speczik.

W swoim wystąpieniu dyrektor S. Speczik powołał się na znane wszystkim dokonania Instytutu, stawiające go w czołówce placówek naukowo-badawczych oraz podkreślił znaczenie roli służby geologicznej, jaką Instytut wypełnia od momentu powołania go do życia przez Sejm Ustawodawczy w 1919 r. Mówił też o trudnym okresie przekształceń ostatnich lat i o transformacji, dzięki której prace Instytutu odpowiadają aktualnym potrzebom Kraju. Dziękował całej załodze, której wysiłki przyczyniają się do umocnienia roli Instytutu w polskiej geologii.

Nawiązując do uroczystości otwarcia Muzeum, Dyrektor wyraził wdzięczność wszystkim instytucjom, które wspierając starania Instytutu o dodatkowe fundusze przyczyniły się do tak poważnego zadania, jakim była modernizacja Muzeum (remont sali wystawowej, budowa wspaniałego świetlika, całkowita wymiana ekspozycji).

Na zakończenie dyrektor S. Speczik poinformował zebranych, że Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, nie mogąc osobiście przybyć na uroczystość, poprosił szefa Kancelarii Prezydenta RP ministra Ryszarda Kalisza o przekazanie adresu gratulacyjnego.

Szanowny panie Dyrektorze,
Drodzy pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego,
Z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia Państwowego Instytutu składam wszystkim pracownikom, Radzie Naukowej oraz Dyrekcji serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w odpowiedzialnej służbie dla Ojczyzny.
Wasz Instytut powołany został przez Sejm Ustawodawczy w 1919 roku jako jedna z pierwszych instytucji publicznych w Polsce. Druga Rzeczpospolita potrzebowała bowiem dla swojego rozwoju wielu surowców mineralnych - dzięki wysiłkom pracowników PIG odkryto i udokumentowano szereg złóż, które posłużyły realizacji tego wiekopomnego dzieła, jakim było stworzenie podwalin odrodzonej Rzeczpospolitej.
Nasza Ojczyzna ponownie znalazła się w potrzebie w czasie II wojny światowej oraz bezpośrednio po jej zakończeniu. Państwowy Instytut Geologiczny raz jeszcze pokazał swoją niezwykłą przydatność państwową. Odkrycie nowych złóż miedzi, rud cynku i ołowiu, surowców skalnych to tylko niektóre przykłady z wielkiej listy osiągnięć polskich geologów zgrupowanych w Waszym Instytucie.
Ostatnie lata wskazują, że Państwowy Instytut Geologiczny odnalazł również swoje miejsce w warunkach gospodarki rynkowej. Wyniki finansowe, rozwój naukowy, ranga Instytutu, wreszcie nowe inwestycje w postaci nowych siedzib oddziałów w Gdańsku i Szczecinie, remont i modernizacja Muzeum Geologicznego - są dowodami sprawnego i dobrego funkcjonowania Waszego Instytutu.
Przekazuję życzenia wszystkim pracownikom i współpracownikom Instytutu wielu lat kontynuowania wspaniałej tradycji pracy i osiągnięć PIG. Instytut, jego pracownicy i dyrektorzy dobrze zasłużyli się Ojczyźnie.

Z poważaniem
Aleksander Kwaśniewski

Następnie zabrał głos Główny Geolog Kraju Tadeusz Bachleda-Curuś, który przekazał gratulacje Ministra Środowiska Antoniego Tokarczuka:

Szanowni Państwo!
Liczne i ważne sprawy nie pozwoliły mi na skorzystanie z otrzymanego zaproszenia i wzięcie udziału w tej podniosłej i wyjątkowej uroczystości 80-lecia istnienia Państwowego Instytutu Geologicznego.
Począwszy od roku 1919, dzięki dużemu doświadczeniu naukowemu i wysokim kwalifikacjom zawodowym, wzbogaconym dodatkowo intuicją - osiągnęliście Państwo znaczący postęp w poznaniu budowy geologicznej Kraju. Ten ogromny dorobek naukowy i materialny stawia Państwowy Instytut Geologiczny w gronie przodujących krajowych jednostek naukowo-badawczych i zagranicznych służb geologicznych.
To dzięki Państwa wytężonej pracy w minionym 80-leciu zbudowany został solidny fundament uprzemysłowienia i rozwoju gospodarczego wielu regionów Polski. Tymi osiągnięciami w zakresie kartografii geologicznej, odkryć złóż kopalin i zasobów wód podziemnych, zasłużyliście Państwo na szczególne uznanie i wdzięczność społeczeństwa.
Za ten ogromny dorobek naukowy i materialny składam Państwu najserdeczniejsze podziękowania i życzę dalszych sukcesów naukowych w dziele poznawania budowy geologicznej Polski, satysfakcji z wykonywanej pracy i osobistej pomyślności.

Antoni Tokarczuk

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały Panie: Maria Zajączkowska - Prezes Zarządu NFOŚiGW, Barbara Bolkowska - Dyrektor Departamentu Badań KBN oraz Maria Stacewicz - Dyrektor ds. Finansowych PIG.

Dyrektor S. Speczik wraz kierownikiem Muzeum Geologicznego PIG W. Mizerskim oprowadzili gości prezentując centralną ekspozycję Historia Polski w kamieniu pisana.

Ogromne zainteresowanie zwiedzających wzbudzał realistyczny naturalnej wielkości model jaskini wykonany przez artystkę rzeźbiarkę Martę Szubert.

Po obejrzeniu nowych ekspozycji wszyscy goście zostali zaproszeni na symboliczną lampkę wina. Była to okazja do składania okolicznościowych życzeń i gratulacji.

Na ręce Dyrektora Naczelnego PIG Stanisława Speczika nadeszły życzenia i pisma gratulacyjne, które zostały odczytane w sali im. J. Morozewicza. W imieniu reprezentowanych przez siebie instytucji pisma te wręczyli:

  • Wojciech Bradecki - Prezes Wyższego Urzędu Górniczego,
  • Michał Szulczewski - Przewodniczący Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN,
  • Tadeusz Merta - Dziekan Wydziału Geologii UW,
  • Tadeusz Słomka - Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH,
  • Adam Graczyński - Naczelny Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa,
  • Andrzej Gajewski - Dyrektor Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych,
  • Jan Kurek - Prezes Zarządu "Petrobaltic" Sp. z o.o.,
  • Wiesław Sagan - Dyrektor Centrum Badawczo-Projektowego Miedzi "Cuprum",
  • Mirosław Biliński - Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.,
  • Tadeusz Wolnowski - Dyrektor Ośrodka Regionalnego BG "Geonafta" w Pile,
  • Andrzej Klocek - Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa,
  • Witold Wiśniowski - Dyrektor Instytutu Lotnictwa,
  • Marek Hoffmann - Dyrektor Biura Geologicznego "Geonafta",
  • Tadeusz Wilczek - Wicedyrektor Biura Geologicznego "Geonafta" przekazał adresy gratulacyjne w imieniu Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i w imieniu Dyrektora Biura Geologicznego "Geonafta",
  • Eugeniusz Sobczyński - Szef Oddziału Topograficznego Sztabu Głównego WP przekazał list gratulacyjny wraz z pamiątkowymi odznakami,
  • Stanisław Lembas - Dyrektor Zakładów Górniczych "Rudna" wraz z życzeniami przekazał pamiątkowy miedziany medal 25-lecia Zakładu.

Życzenia nadesłali:

  • Maciej Płażyński - Marszałek Sejmu RP,
  • Andrzej Wiszniewski - Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych,
  • Mariusz Furmanek - Szef Obrony Cywilnej Kraju,
  • Mirosław Mossakowski - Prezes Polskiej Akademii Nauk,
  • Kazimierz Thiel - Przewodniczący Wydziału IV Nauk Technicznych PAN,
  • Ryszard Gradziński - Kierownik Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie,
  • Sławomir Skrzypek - Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW,
  • Andrzej Urbanik - Prezes Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad,
  • Jan Zieliński - Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (życzeniom towarzyszył pamiątkowy medal 80-lecia IMGW),
  • Wojciech Majewski - Dyrektor Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku,
  • Andrzej Jankowski - Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi UŚl.,
  • Wojciech Górecki - Kierownik Zakładu Surowców Energetycznych AGH,
  • Paweł Barański - Dyrektor Zarządu Dzielnicy Mokotów,
  • Andrzej Wacowski - Prezes Polskiej Agencji Ekologicznej S.A. (dawniej P. P. Wydawnictwa Geologiczne),
  • Wiesław Klimczak - Prezes Fundacji Ochrony Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza,
  • Ksiądz Prałat Henryk Jankowski - Proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.

Serdeczne życzenia wraz z podziękowaniami za stałą opiekę nadeszły od grona nauczycielskiego i dzieci Szkoły Polskiej w Rostynianiach koło Wilna. Życzenia nadesłało również Środowisko Żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" generała Franciszka Kleeberga.

Fakt otwarcia zmodernizowanego Muzeum Geologicznego PIG odnotowały warszawskie i ogólnokrajowe media, zamieszczając liczne reportaże i relacje w programach telewizyjnych, radiowych, oraz w prasie.

Dzień 21 października 1999 r. z pewnością trwale zapisze się w kalendarium znaczących wydarzeń instytutowych, nie tylko z powodu powtórnych narodzin ważnej ze względów społeczno-edukacyjnych placówki muzealnej, ale także z uwagi na życzliwe zainteresowanie najwyższych władz państwowych tym, czym żyje Instytut.


Ważniejsze wydarzenia października 1999 r.
Redakcja
   
27.09-2.10. W IV Bałtyckiej Konferencji Stratygraficznej w Jurmala (Łotwa) uczestniczyli L. Marks, A. Ber i T. Lisicki. Wygłoszono referaty: Pleistocene stratigraphy of Northeastern Poland based on recent data (A. B.); Lithostratigraphic correlation of selected section of Quaternary in Northeastern Poland and Southern Lithuania (T. L.); River network of the Holsteinian Interglacial in Mid-Eastern Poland and Western Belarus (L. M., I. Pavlovskaya).

29.09-7.10. J. Hernandez i L. Bermudez (Kuba) przeprowadzili w Instytucie rozmowy z Dyrektorem Naczelnym S. Speczikiem i M. Granicznym. Tematem była współpraca w dziedzinie wykorzystania zdjęć satelitarnych w kartografii geologicznej.

1.10. W Oddziale Geologii Morza w Gdańsku-Oliwie odbyła się uroczysta Sesja Naukowa z okazji 80-lecia PIG.

1-6.10. W połączonej konferencji EUROPROBE-TESZ, PANCARDI, GEORIFT w Tulczy (Rumunia) uczestniczyli M. Jarosiński, Cz. Królikowski, M. Narkiewicz i S. Wybraniec. Wygłoszono referaty: Present-day stress field of Poland: the transition from the West European province to the specific Pericarpathian Region (M.J.), Tectonic subsidence modelling of the Polish Basin in the light of new data on crustal structure and magnitude of inversion (M.N. i in.), Variscan structure and history of the TESZ in South-Eastern Poland (M.N.), Regional tectonic framework of the trans-European suture zone from gravity and magnetic data (S.W. i in.). Zaprezentowano także poster autorstwa P. Krzywca: Modes of the late Mesozoic and Miocene tectonic activity along the trans-European suture zone - from the Baltic Sea to the Carpathians.

3-5.10. J. Zachowicz i Sz. Uścinowicz uczestniczyli w spotkaniu roboczym FOREGS - Marine Contact Group w Wilnie.

8-12.10. Z. Cymerman i W. Kozdrój wzięli udział w spotkaniu uczestników międzynarodowego programu Palaeozoic Amalgamation of Central Europe w Kopenhadze.

9-12.10. A. Sadurski uczestniczył w spotkaniu roboczym Groundwater inflow from coastal aquifers to the Baltic Sea w Helsinkach.

10-17.10. T. Mrozek i W. Rączkowski przeprowadzili w Modenie (Włochy) konsultacje na temat zagrożeń wywoływanych przez osuwiska w górskich obszarach zurbanizowanych i możliwości przeciwdziałania tym zjawiskom.

11.10. Dyr. M. Podemski złożył wizytę ministrowi Mariuszowi Furmankowi - Szefowi Obrony Cywilnej Kraju. Omówiono możliwości wykorzystania danych instytutowych w przypadku sytuacji kryzysowych.

11-14.10. T. Janicki wziął udział w konferencji GIS-based hydrogeological mapping in Central Europe, która odbyła się w Koblencji (Niemcy).

11-14.10. A. Szydło i R. Kopciowski wzięli udział w konferencji Carpathian Geology 2000 w Smolenicach k/Bratysławy.

12-17.10. D. Lech uczestniczył w Tallinie w spotkaniu grupy roboczej programu INFO-COPERNICUS.

13-14.10. Dyr. M. Podemski uczestniczył w konferencji GEIXS w Brukseli. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Służb Geologicznych i Dyrektoriatu Generalnego Komisji Europejskiej. Temat obrad brzmiał The future of geo-referenced information, exchange for European industry and research.

14-15.10. Dyrektor Naczelny S. Speczik i dyr. S. Cwojdziński reprezentowali Instytut w uroczystościach 80-lecia Czeskiej Służby Geologicznej w Pradze.

18-20.10. W Dębem nad Zalewem Zegrzyńskim odbyło się FORUM GEOLOGÓW zorganizowane przez Departament Geologii MOŚZNiL pod patronatem Głównego Geologa Kraju T. Bachledy-Curuś.

18-20.10. Cz. Królikowski i Z. Petecki przeprowadzili w Wilnie konsultacje dotyczące struktury podłoża krystalicznego w oparciu o dane pól potencjalnych z obszaru Polski i Litwy.

18-22.10. K. Jarmołowicz-Szulc na IX Konferencji Termobarogechemicznej w Aleksandrowie k/Moskwy wygłosiła referat w języku rosyjskim Niskotemperaturowa synteza kryształów zawierających inkluzje fluidalne.

18-24.10. J. Grabowski przeprowadził w Instytucie Geofizyki Słowackiej AN w Bratysławie konsultacje dotyczące petromagnetycznych właściwości skał paleozoicznych jednostki gemerskiej.

19-20.10. W Oddziale Świętokrzyskim PIG odbyła się X Konferencja Sozologiczna PTG Geologia i sozologia w regionie świętokrzyskim u schyłku XX wieku, poświęcona pamięci Zbigniewa Rubinowskiego. Pierwszego dnia odsłonięto upamiętniającą Go tablicę na budynku szkoły podstawowej w Miedziance koło Kielc.

20.10. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyjął delegację Państwowego Instytutu Geologicznego (szczegóły wyżej).

21.10. W Instytucie odbyła się centralna uroczystość 80-lecia PIG połączona z otwarciem zmodernizowanego Muzeum Geologicznego (szczegóły wyżej).

25-31.10. M. Lipiec przeprowadził w Belgijskiej Służbie Geologicznej w Brukseli i na Uniwersytecie Katolickim w Louvain konsultacje na temat badań otwornic z karbonu północnej Polski.

26.10. Na posiedzeniu Rady Naukowej PIG, kierownik Zakładu Publikacji J. Małecka przedstawiła rozwój wydawnictw Instytutu w latach dziewięćdziesiątych.

28-30.10. Na spotkaniu w Poczdamie na temat badań basenu północnoniemieckiego (Scientific Play North German Basin) wygłoszono referaty: H. Kiersnowski - Erg development as a response to basin-wide palaeoclimatic changes: sedimentary counterparts from the Polish and German Rotliegend Basins oraz M. Jarosiński, L. Antonowicz i P. Poprawa - Structure of the Mid-Polish Basin along regional seismic reflection profiles.


Muzeum Geologiczne Instytutu - Ośrodek Edukacji i Nauki
W. Mizerski
  • Dodatek Specjalny (plik .doc)