Wiadomości PIG (1999-12) nr 103


Jubileuszowa Sesja w Oddziale Geologii Morza PIG
J. Zachowicz
  • plik .doc


  • PAMIĘCI ZBIGNIEWA RUBINOWSKIEGO
    J. Gągol
       
    19 października br. na budynku szkoły podstawowej (dawnym budynku kopalnianym) w Miedziance k. Kielc została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona tragicznie zmarłemu w 1997 r. geologowi Instytutu, wybitnemu badaczowi ziemi świętokrzyskiej, sozologowi i alpiniście, doc. dr inż. Zbigniewowi Rubinowskiemu.

    Historyczne złoże miedzi w Miedziance było przedmiotem jego pierwszych badań naukowych w regionie świętokrzyskim i tematem pracy magisterskiej wykonanej w 1954 r. Tablicę ufundował Państwowy Instytut Geologiczny i Polskie Towarzystwo Geologiczne. Szkoła w Miedziance otrzyma wkrótce imię Zbigniewa Rubinowskiego. Uroczystość w Miedziance stanowiła otwarcie dwudniowego spotkania geologów w 70-lecie urodzin badacza.

    20 października br. w Oddziale Świętokrzyskim Instytutu odbyła się X Konferencja Sozologiczna PTG Geologia i sozologia w regionie świętokrzyskim u schyłku XX wieku, dedykowana pamięci Z. Rubinowskiego. Zaprezentowanych zostało 17 referatów, komunikatów i posterów. Materiały konferencyjne - dzięki hojności sponsorów: dwunastu kieleckich kopalń, firm i instytucji - zostały opublikowane w okolicznościowej broszurze. Uczestnicy konferencji przez aklamację przyjęli wniosek o nadanie nowo tworzonemu rezerwatowi geologicznemu "Wietrznia" w Kielcach (to już piąty rezerwat na terenie miasta) imienia Zbigniewa Rubinowskiego. Wojewoda Świętokrzyski w dniu 24 listopada br. ustanowił rezerwat i nadał mu imię Z. Rubinowskiego.


    PRZYJACIELSKA WIZYTA W PRADZE (80-lecie Czeskiej Służby Geologicznej)
    S. Cwojdziński
       
    W dniach 14 i 15 października br. przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego - Dyrektor Naczelny S. Speczik i S. Cwojdziński - dyrektor Oddziału Dolnośląskiego PIG, wzięli udział, na zaproszenie dyrektora Czeskiej Służby Geologicznej M. Ruľički, w uroczystości Jubileuszu 80-lecia tej siostrzanej organizacji.

    14 października br. po południu miało miejsce spotkanie gości zagranicznych z dyrektorem ČGU. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele służb geologicznych Polski, Saksonii, Słowacji i Austrii. Goście złożyli gratulacje gospodarzom, wręczając upominki i składając życzenia dalszych sukcesów. Dyrektor Ruľička przedstawił prace ČGU w ostatnich latach i dalsze plany na przyszłość.

    Wieczorem delegacja PIG wzięła udział w sympatycznym spotkaniu z pracownikami ČGU, które odbyło się w przepięknych wnętrzach pałacu Lichtensteina na Kampie nad Wełtawą, w starej części Pragi, przy dobrym morawskim winie i typowo czeskim jadle. W czasie uroczystości składano życzenia Czeskiej Służbie Geologicznej.

    Następnego dnia odbyło się trójstronne spotkanie przedstawicieli PIG z przedstawicielami służb geologicznych: czeskiej i saksońskiej. Tę ostatnią reprezentował W. Pälchen - kierownik Landesamt für Umwelt und Geologie we Freibergu.

    Omówiono stan dotychczasowej współpracy PIG z ČGU i LfUG. Odbywała się ona w oparciu oraz o kolejne porozumienia o współpracy. Ostatnie takie porozumienie między PIG a ČGU zostało zawarte 28 kwietnia 1998 r.

    W wyniku dyskusji postanowiono kontynuować pracę w zakresie tematów: Kartografia obszarów wzdłuż granicy państw: opracowanie i wydanie map geologicznych i strukturalnych oraz map geologicznych dla turystów oraz Geologia środowiskowa dotycząca obszarów przygranicznych między dwoma krajami.

    Współpracą z PIG i ČGU interesuje się także saksoński LfUG: dyrektor W. Pälchen zadeklarował chęć udziału w opracowaniu i wydaniu wybranych map geologicznych dla turystów na obszarach przygranicznych. Przedstawiciele trzech stron omówili stan obecny Mapy geologicznej Lausit -Jizera-Karkonosze bez osadów kenozoicznych w skali 1:100 000. Mapa ta jest obecnie w ostatnim stadium opracowania komputerowego i redakcji. Końcowa weryfikacja wydruków kolorowych odbędzie się w grudniu w Pradze, druk mapy w Niemczech zostanie zakończony do czerwca 2000 r.

    Strony niemiecka i czeska zgodziły się na dostarczenie niezbędnych danych dla opracowywanej w OD PIG Mapy tektonicznej Dolnego Śląska 1:200 000. Zgodzono się na polską propozycję opracowania atlasu: Geology for environmental protection and territorial planning in the Polish - Czech - German cross-border area. Atlas będzie przypominać podobne opracowanie polsko-litewskie, wydane przez PIG w 1997 r.

    W obrębie zaproponowanego jeszcze w 1995 r. ramowego programu Korelacja i porównanie jednostek i formacji geologicznych wzdłuż północno-wschodniej krawędzi masywu czeskiego omawiano następujące projekty szczegółowe: 1/ Historia termiczna waryscyjskiego basenu morawsko-śląskiego, 2/ Geochemiczno-metalogeniczne predyspozycje magmowych i metamagmowych kompleksów Sudetów i Łużyc, 3/ Strefy ścinań a mineralizacja Au i polimetali - związki genetyczne i przestrzenne, 4/ Interpretacja głębokiej struktury Sudetów wzdłuż wybranych regionalnych profili geofizyczno-geologicznych.


    Nasz Kolega odznaczony za działalność w Automobilklubie
    B. Bańkowska-Zajączkowska
       
    Z okazji 90-lecia Atombilklubu Polskiego prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski przyjął w dniu 9 grudnia br., w pałacu prezydenckim zasłużonych działaczy Klubu. Wśród nich był nasz Kolega, Stefan Młynarski, który otrzymał przy tej okazji Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

    Odznaczenie zostało przyznane za prawie czterdziestoletnią, aktywną działalność, związaną z organizacją samochodowych rajdów sportowych, turystycznych i nawigacyjnych, ogólną działalność w Klubie w którym obecnie S. Młynarski pełni funkcję wiceprezesa, jak również za osiągnięcia zawodowe przy rozwiązywaniu problemów badawczych w dziedzinie geofizyki.

    Po uroczystości wręczenia odznaczeń odbyła się symboliczna lampka wina z udziałem Prezydenta.


    Instytut Honorowym Członkiem Stowarzyszenia LIVER
    M. Brzezicki
       
    Państwowy Instytut Geologiczny ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w działalności charytatywnej. Owa działalność dobroczynna ma różny poziom odniesienia, permanentny lub okazjonalny czas trwania oraz - rzeczowy, jak i finansowy charakter.

    I tak na przykład w ostatnich 3 latach Instytut patronuje kwestom i akcjom świątecznym dla dzieci, nauczycieli szkół i rodzin Polaków na Litwie, przekazuje eksponaty geologiczne, wydawnictwa, meble, aparaturę laboratoryjną i komputerową, sprawuje opiekę organizacyjną spotkań grupy środowiskowej żołnierzy kombatantów Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie generała Franciszka Kleeberga. Dokonuje również wpłat na konto fundacji, hospicjów onkologicznych, rehabilitacyjnych, katolickich domów opieki, itp.

    Za taką pomoc przyjęto ostatnio Instytut w poczet tych, którzy bezinteresownie ratują życie, nadając jednocześnie naszej geologicznej społeczności tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia LIVER.

    W liście Rady Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chorym na Schorzenia Dróg Żółciowych i Wątroby, dziękującym za dotychczasową życzliwość, z uznaniem podkreślono wielkie zaangażowanie Instytutu w uratowanie życia dziesięciu polskim, ciężko chorym dzieciom, u których dokonano skomplikowanych operacji medycznych w zachodnioeuropejskich szpitalach.

    Pozarządowa organizacja LIVER ma statut osoby prawnej i posiada odpowiednie zezwolenie MSWiA na prowadzenie zbiórki pieniężnej. Podajemy nr konta: PeKaO SA, I O-Kraków, nr: 12401431 - 7007439 - 2700 - 401112 - 001 - LIVER.


    Ważniejsze wydarzenia listopada 1999 r.
    Redakcja
       
    3-5.11. Dyr. S. Speczik uczestniczył w International Symposium on Geochemical and Mineralogical Tracers in Mining Exploration, zorganizowanym w Santiago, Chile, przez Institut de Recherche pour le Development-IRD (Francja) oraz Universidad de Chile.

    6-10.11. M. Piwocki, S. Przeniosło i M. Nieć wzięli udział w odbywającym się w Genewie posiedzeniu komisji UN ECE na temat Klasyfikacji zasobów na przykładzie wybranych złóż, według zaleceń ONZ.

    13-16.11. Dyr. M. Podemski reprezentował w Wiedniu Państwowy Instytut Geologiczny na uroczystościach 150-lecia utworzenia Służby Geologicznej Austrii (Geologische Bundesanstalt). Podczas uroczystości, w których uczestniczył Minister Nauki i Transportu Austrii, powołano nowych Członków Korespondentów SG Austrii. Tytułem tym zaszczycono m.in. Dyrektora Naczelnego PIG, Stanisława Speczika. Gratulujemy!

    17.11. Wizyta wiceprezesa NFOŚiGW Lecha Płotkowskiego. Gość zapoznał się z wynikami prac Zakładu Geologii Czwartorzędu, Zakładu Geologii Środowiskowej i zwiedził Centralne Laboratorium Chemiczne.

    18-19.11. Z. Cymerman i W. Kozdrój przedyskutowali we Freibergu (Niemcy) z Saksońską Służbą Geologiczną stan realizacji opracowywanej w kooperacji polsko-niemiecko-czeskiej mapy geologicznej Lausitz-Jizera-Karkonosze w skali 1:100 000.

    19.11. Odbyły się obchody 80-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego w Oddziale Górnośląskim PIG w Sosnowcu.

    19-23.11. Dyr. T. Peryt przebywał we Lwowie w Instytucie Geologii i Geochemii AN Ukrainy prowadząc konsultacje w ramach tematu Migracja fluidów w skałach osadowych Karpat.

    23-26.11. Jak co roku Instytut zorganizował stoisko na Międzynarodowych Targach POLEKO w Poznaniu.

    24.11. Wojewoda Świętokrzyski ustanowił rezerwat geologiczny "Wietrznia" imienia Zbigniewa Rubinowskiego.

    26.11. W Instytucie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej PIG, na której był obecny minister T. Bachleda-Curuś. Zakład Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej zaprezentował temat Monitoring i ochrona wód podziemnych - stan obecny i zamierzenia na przyszłość. Na posiedzeniu wybrano przedstawicieli Rady do Komisji Konkursowej mającej wyłonić kandydata na stanowisko dyrektora naczelnego PIG.

    29-30.11. W Pułtusku odbyła się konferencja Zarządzanie środowiskiem i przestrzenią dla potrzeb województw zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny pod patronatem i przy udziale ministra T. Bachledy-Curuś. Podczas konferencji pracownicy PIG zaprezentowali przedstawicielom Urzędów Marszałkowskich i Wojewódzkich instytutowe zasoby informacji geologicznej, hydrogeologicznej i środowiskowej. Obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Środowiska z dyrektorem H. J. Jezierskim, Narodowego Funduszu OŚiGW z prezesem Zarządu - M. Zajączkowską, Komitetu Badań Naukowych z B. Neyem oraz wyższych uczelni i przedsiębiorstw geologicznych.


    Centralna Baza Danych Geologicznych - nasze nowe narzędzie pracy
    T. Mardal
  • Specjalny dodatek (plik .doc)