Wiadomości PIG (2000-01) nr 105


TO BYŁ ROK SZCZEGÓLNY

B. Żbikowska

Rozmowa z Dyrektorem Naczelnym Instytutu prof. dr hab. Stanisławem Speczikiem (plik .doc)


Spotkanie Barbórkowe w Warszawie

H. Sylwestrzak

   


W dniu 10 grudnia 1999 r. pracownicy i emeryci Państwowego Instytutu Geologicznego spotkali się w Karczmie Piwnej przygotowanej w holu i krużgankach Muzeum Geologicznego w Starym Gmachu. Wielu uczestników przybyło na spotkanie w górniczych mundurach. Wśród gości byli przedstawiciele: MOŚZNiL - H. J. Jezierski, K. Wojtczak i M. Pietras, NFOŚiGW - S. Traczyk i B. Koszarowska, UW - T. Merda i B. Matyja, KBN - J. Pinińska oraz reprezentanci zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw: J. Wróblewski z Polskiej Organizacji Naftowej, A. Gajewski z Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych, W. Wiśniowski z Instytutu Lotnictwa i ppłk. K. Marszalik z MON.

Gości, pracowników i emerytów przywitał Dyrektor Naczelny Stanisław Speczik, który krótko omówił stan i najbliższe perspektywy Instytutu, podziękował przedstawicielom instytucji nadrzędnych za stworzenie przychylnego klimatu, a załodze za zaangażowanie i wkład pracy w realizację postawionych przed Instytutem zadań.

Po wystąpieniu Dyrektora rozpoczęła się druga część spotkania, znacznie rozciągnięta w czasie. Jej siłą napędową był strumień beczkowego piwa żywieckiego, którego kolejne kufle były zagryzane najchętniej chlebem ze wspaniałym smalcem. Wzorem lat ubiegłych wkrótce rozległy się chóralne, składne i nieskładne śpiewy (przygotowany był okolicznościowy śpiewniczek); akustyka gmachu muzealnego pozostawia, niestety, wiele do życzenia.

Udany przebieg spotkania winien stanowić inspirację do podjęcia przez Instytut tematu badawczego Hydrogeologia polskiego piwa.


Spotkanie Barbórkowe w Sosnowcu

A. Zdanowski

   


Trzecigo grudnia kiej pizło czternaście, w zalu w kierym dycki trefiajom się na konferencyjach w Abtajlongu Górnoślaskim w Sosnowcu lodbouło się tradycyjne barbórkowe spotkanie przi zajdlu połnym piwa. Ulubiony ślonski napitek na "K" - kista piwa Tyskiego - Brackiego fondnuli tego roku Kerowniki Zakładów.

Pierwsi piwoleje i piwożłopy Albin Z. i Krzysztof W. na pocontku menczyli się fest z łodkrynceniem wihajstra do lonio piwa. Po paru próbach piwo nareszcie lało się elegancko, chociaz niekerym smakorzom przeszkodzoły łobfite szuminy. Zakouskom do zajdla piwa bouł wyśmienity świyży konwiśmok i łobowionskowo tuste, czyli doskonale doprawiony szmalec domowyj roboty. Sebrane ludziska z roboty popijali złocisty trunek śpiewajonc górnicze pieśniczki.


Miła niespodzianka

S. Cwojdziński

   


3 grudnia, w przeddzień Barbórki 1999, świętowaliśmy w Oddziale Dolnośląskim PIG tradycyjne już, barbórkowe spotkanie z Seniorami Oddziału. Podczas tej sympatycznej imprezy podsumowaliśmy mijający rok, rok obchodów Jubileuszu 80-lecia PIG, generalnego remontu budynku Oddziału, wielu wydarzeń ważnych i mniej ważnych, sukcesów, ale także porażek. Jak to w życiu instytucji bywa. Po zakończeniu spotkania z Seniorami odszpuntowaliśmy także tradycyjną już beczkę piwa wrocławskiego, tym razem zafundowaną przez dyrektora OD. Około 5-tej po południu miłą niespodziankę sprawił nam Dyrektor Naczelny, Stanisław Speczik, który w drodze na uroczystość barbórkową w Cuprum zatrzymał się w Oddziale i spędził z nami niezwykle sympatyczne dwie godziny popijając piwo, rozmawiając, a nawet tańcząc z naszymi Paniami.


Spotkanie Barbórkowe w Gdańsku-Oliwie

J. Zachowicz

   


Coroczne uroczystości barbórkowe w Oddziale Geologii Morza odbyły się 3 grudnia 1999 r. w pięknym, nowym otoczeniu. Było to spotkanie pracowników Oddziału przy piwie i skromnym poczęstunku.

Po kilku okolicznościowych, ciepłych słowach i życzeniach sukcesów naukowych i szczęścia w życiu osobistym, złożonych pracownikom przez dyrektora Oddziału, Joannę Zachowicz, rozpoczęto biesiadę piwną. Trwała ona w miłej atmosferze.

Były również śpiewy i rozmowy do późnych godzin wieczornych.


Ważniejsze wydarzenia grudnia 1999 r.

Redakcja

   


1.12. Minister T. Bachleda-Curuś, dyrektor J. H. Jezierski i R. Cichy (Ministerstwo Środowiska) zapoznali się w Instytucie ze stanem prac nad Centralną Bazą Danych Geologicznych.

1-5.12. Dyrektor M. Podemski i T. Mardal uczestniczyli w III roboczym spotkaniu grupy tematycznej GEIXS w Budapeszcie. Temat spotkania brzmiał The Future of Geo-Referenced Information Exchange in Eastern Europe. Kończyło ono kilkuletni temat prowadzony przez EuroGeoSurveys Association, a finansowany przez Komisję Europejską.

1-6.12. S. Wybraniec przebywał w Kopenhadze prowadząc prace przygotowawcze do złożenia wniosku o przyznanie grantu z V Ramowego Programu Unii Europejskiej w zakresie zastosowania nowych metod transformacji i wizualizacji do europejskich danych geofizycznych.

3.12. W Oddziałach: Geologii Morza, Dolnośląskim i Górnośląskim odbyły się doroczne uroczystości Barbórkowe.

5-13.12. Gościł w Instytucie I. V. Dudok z AN Ukrainy, prowadzący we współpracy z K. Jarmołowicz-Szulc badania inkluzji w diamentach marmaroskich.

6.12. W Kopalni Soli w Wieliczce odbyła się centralna, instytutowa uroczystość Barbórkowa.

6-11.12. M. Piwocki, J. Kasiński i A. Saternus przebywali we Freibergu w Sächsisches Landesamt für Umwelt und Geologie w ramach konsultacji mających na celu zapoznanie się z problematyką podziału stratygraficznego trzeciorzędu.

9.12. W Instytucie w Warszawie odbyło się ostatnie przed końcem roku spotkanie Komisji 2000, na którym omówiono stan przygotowań Instytutu do problemu "Y2K".

10.12. Dyrektorzy S. Speczik i M. Podemski wzięli udział w spotkaniu kierownictwa NFOŚiGW z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska i jego instytutów. Przewodniczyła prezes Maria Zajączkowska. Omawiano warunki otwierania nowych tematów badawczych.

10.12. Uroczystości Barbórkowe w Instytucie w Warszawie.

12-15.12. Z. Cymerman, W. Kozdrój i B. Jaranowska uczestniczyli w Pradze w spotkaniu roboczym dotyczącym korekty merytorycznej i technicznej ploterowych wydruków mapy geologicznej 1:100 000 Lausitz-Jizera-Karkonosze.

12-15.12. M. Graniczny i A. Kaczmarczyk przeprowadzili w Niemieckiej Służbie Geologicznej w Berlinie (BGR) konsultacje dotyczące interpretacji zdjęć satelitarnych.

13-17.12. I. Bojakowska, G. Sokołowska i A. Bellok uczestniczyli w Berlinie i Koblencji w konsultacjach na temat ochrony wód przeprowadzonych w ramach współpracy z Bundesanstalt für Geowasserkunde.

13-17.12. S. Mikulski wziął udział w kursie geologii złożowej na temat Epithermal Systems and Gold Mineralisation in Volcanic Areas, który odbył się we Freibergu w Niemczech.

20-21.12. Dyrektor T. Peryt wziął udział w konferencji Sole potasowe Białorusi w Mińsku przedstawiając wspólnie z prof. O. Petrichenko referat Chloristyj kalcij w ewaporitach basiejna dewona - problemy proischożdienija.

28.12. W Oddziale Karpackim PIG gościł wicewojewoda małopolski T. Parchański. Gość zapoznał się z tematyką badań Oddziału, a szczególnie z problematyką występowania wód mineralnych i termalnych w Karpatach.


BARBÓRKA '99 w Państwowym Instytucie Geologicznym

B. Żbikowska

Specjalny dodatek (plik .doc)