Wiadomości PIG 8/2007 (192)


Image Pełna wersja kolorowa, wysoka rozdzielczość - plik pdf 2288 KB

 

Image Pełna wersja kolorowa, niska rozdzielczość - plik pdf 485 KB

 

W tym numerze:

 
INSPIRETomasz Nałęcz
W stronę INSPIRE
Mija 15 lat od rozpoczęcia wdrażania Systemów Informacji Przestrzennej w Polsce. Zdobyte doświadczenia skłaniają do refleksji nad przyszłymi działaniami i udoskonalaniem istniejących zasobów. Refleksja jest tym bardziej potrzebna, albowiem nad znaczeniem i przyszłością systemów informacji przestrzennej zastanawiają się także inne kraje Europy. Efektem tych przemyśleń było przyjęcie przez Parlament Europejski 14 marca 2007 r. dyrektywy INSPIRE, ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennych.





Maja Kowalska
Konferencja "GeoPomerania 2007"
Międzynarodowa konferencja „GeoPomerania 2007 – Geology cross-bordering the Western and Eastern European Platform” odbyła się w Szczecinie, w dniach od 24 do 26 września.

Mirosław Rutkowski
Zielony Laur dla Państwowego Instytutu Geologicznego
Państwowy Instytut Geologiczny gościł finalistów III edycji konkursu „Zielony Laur” organizowanego corocznie przez Polską Izbę Gospodarczą EKOROZWÓJ.

Marek Narkiewicz
Rosną wpływy "Geological Quarterly"
Wydawany przez Państwowy Instytut Geologiczny „Geological Quarterly” zanotował znaczący sukces w rankingu czasopism prowadzonym przez ISI w Filadelfii. Według „Journal Citation Report”, nasze czasopismo uzyskało IF 2006 równy 0,846, podczas gdy ubiegłoroczny IF wynosił 0,325.

Maja Kowalska
Skarby Ducha Gór w Gołuchowie
W wyniku współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym, nawiązanej podczas ubiegłorocznych targów POLEKO w Poznaniu, w tym roku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie prezentowane są dwie nasze wystawy.


oraz:

In memoriam


Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 17 września 2007 r. zmarł w wieku 79 lat
Profesor dr hab. inż. Stefan Kozłowski
Wybitny emerytowany pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego, który pełną wielkich sukcesów naukowych pracę w zakresie geologii surowcowej, a następnie ochrony i kształtowania środowiska przyrodniczego umiejętnie łączył z działalnością o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym. Ikona geologii środowiskowej w Polsce, uznany w kraju i za granicą specjalista i niekłamany autorytet w tej dziedzinie.
Członek Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie, poseł na Sejm IX kadencjii przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jana Olszewskiego, doradca prezydenta Lecha Wałęsy do spraw ekologii i ochrony środowiska.
Propagator idei międzynarodowych rezerwatów biosfery, organizator współpracy polsko-ukraińskiej w strefie Roztocza i zlewni Bugu, inicjator idei Zielonych Płuc Europy. Pod jego naukową kuratelą w Państwowym Instytucie Geologicznym przygotowano ostatnio „Atlas georóżnorodności”, który miał zostać zaprezentowany na jubileuszu Jego 80-lecia.
Człowiek wielkiego formatu, wielkiego serca, oddany Matce Ziemi i wszystkiemu, co na niej istnieje.
Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia
Dyrekcja i Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego


Z ogromnym żalem powiadamiamy, że w dniu 10 października 2007 roku zmarł nasz Kolega
Karol Sabath
Człowiek o ogromnej i wszechstronnej wiedzy, błyskotliwej inteligencji i nietuzinkowym poczuciu humoru. Z wykształcenia biolog paleontolog, znawca kopalnych kręgowców, zajmował się popularyzacją nauk przyrodniczych. Tłumacz i konsultant naukowy wielu wydawnictw popularnonaukowych z dziedziny paleontologii.
W ostatnich latach pracownik Muzeum Geologicznego PIG i Muzeum Ewolucji PAN.
Świetny kolega, towarzyski, o specyficznej, zaciekawiającej osobowości, w swoim otoczeniu często prowokował interesujące, burzliwe dyskusje zachęcając do wymiany poglądów.
Bardzo nam Go brakuje
koleżanki i koledzy z Instytutu



a także:

W skrócie - sierpień i wrzesień 2007

17.08–22.08 W ramach realizacji polsko-węgierskiego tematu „Magnetostratigraphy and sedimentological changes…”, kierowanego przez J. Grabowskiego do Instytutu przyjechali prof. Emoe Marton oraz dr Gabor Imre.

18.08–25.08 Na zaproszenie Izraelskiej Służby Geologicznej, w ramach projektu finansowanego przez NATO Science „Zagrożenia powodowane przez globalne zmiany klimatyczne” w Jerozolimie przebywali H. Winter, T. Nałęcz oraz W. Granoszewski.

18.08–26.08 I. Bojakowska i A. Paulo przedstawili referat podczas „17th Annual Goldschmidt Conference”, która odbyła się Kolonii.

19.08–24.08 W Dublinie odbył się „9th Biennial SGA Meeting”, w którym uczestniczyli S. Oszczepalski, S. Mikulski i S. Speczik. Referat przedstawił S. Speczik.

20.08–23.08 Prof. John Ludden, dyrektor British Geological Survey i prezydent European Geosciences Union złożył wizytę w Państwowym Instytucie Geologicznym.

25.08–2.09 W Daging (Chiny) odbyły się warsztaty IGCP 555 „Rapid Environmental Climate Change in the Cretaceous Greenhouse World…”, w którym uczestniczyła I. Ploch.

26.08–31.08 Podczas konferencji „Glaciotectonic Structures – palaeobasins and neotectonic setting” zorganizowanej przez Litewską Służbę Geologiczną w ramach projektu MELA, która odbyła się w Wilnie, dwa referaty oraz poster przedstawili J. Zachowicz, D. Koszka-Maroń i Sz. Uścinowicz (OGM PIG).

26.08–1.09 U. Hara przedstawiła referat podczas 10. Międzynarodowego Sympozjum Antarktycznych Nauk o Ziemi, które odbyło się w Santa Barbara (Kalifornia, USA).

31.08–6.09 Na zaproszenie J. Wiszniewskiej w Instytucie gościł prof. Daniel Demaiffe z Brukseli.

2.09–7.09 M. Czarnogórska uczestniczyła w warsztatach z zakresu teledetekcji, zorganizowanych w Lizbonie przez Europejską Agencję Kosmiczną, Portugalski Instytut Geografii i Instytut Statystyki i Zarządzania Informacją.

2.09–10.09 Podczas „25th IAS Meeting of Sedimentology”, które odbyło się w Patras (Grecja) referaty przedstawili H. Tomassi-Morawiec i G. Czapowski.

5.09–7.09 W Kijowie A. Gąsiewicz i J. Nawrocki uzgadniali szczegóły porozumienia międzyrządowego o współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie geologii.

5.09–7.09 J. Krzymińska (OGM PIG) przedstawiła referat podczas 6. Europejskiego Sympozjum Ostrakodologicznego (EOM VI), które odbyło się we Frankfurcie nad Menem.

6.09–9.09 W Edynburgu odbyło się 19. spotkanie „Contact Persons EuroGeoSurveys”, organizowane przez BGS, w którym udział wzięła I. Śmietańska.

6.09–12.09 W ramach projektu SINCOS, S. Uścinowicz (OP PIG) uczestniczył w rejsie badawczym, organizowanym przez Instytut Badań Bałtyku w Warnemünde.

8.09–20.09 H. Matyja wygłosiła referat podczas dorocznego spotkania Podkomisji Stratygrafii Dewonu IUGS, które odbyło się w Eureka (Nevada, USA).

10.09–17.09 W “International Workshop on Environmental Changes and Sustainable Development in Arid and Semi-arid Regions Alaskan, Inner Mongolia, China” wzięła udział K. Rywocka-Kenig.

12.09–14.09 A. Feldman-Olszewska, A. Kozłowska, A. Maliszewska i T. Peryt uczestniczyli w konferencji „Sediment 2007”, która odbyła się Brixen (Włochy). Reprezentanci PIG przedstawili 3 postery, a T. Peryt wygłosił referat.

12.09–16.09 G. Gierliński przedstawił referat podczas IV Międzynarodowego Sympozjum Dinozaurów, które odbyło się w Madrycie.

12.09–18.09 Podczas siódmego międzynarodowego sympozjum „Cephalopada Present and Past”, które odbyło odbyło się w Sapporo (Japonia) referat przedstawiła I. Ploch.

15–19.09 P. Krzywiec uczestniczył w spotkaniu roboczym dotyczącym poszukiwań naftowych w obszarach orogenicznych, zorganizowanym przez firmę naftową Rohöl – Aufsuchungs w Wiedniu.

15–24.09 W spotkaniu „MAEGS 15”, które odbyło się w Tallinie postery przedstawili B. Radwanek-Bąk (OK PIG) i W. Trela (OŚ PIG). K. Jarmołowicz-Szulc wygłosiła dwa referaty i przedstawiła poster.

15–29.09 W ramach porozumienia między ministrem środowiska RP a ministrem przemysłu i handlu Mongolii A. Wojciechowski dokonał oceny złożowej materiałów archiwalnych w Ułan Bator.

16.09–20.09 W Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie przebywała prof. B. C. Schreiber ze St. Zjednoczonych.

22.09–28.09 W ramach współpracy z Instytutem Geologii i Geochemii NANU do Instytutu przyjechali dr A. Poberezhskyy, prof. V. Kovalevych, dr I. Kurovets, prof. O. Stupka, dr O. Stupka oraz dr S. Hryniv.

23.09–28.09 Podczas „CIMP – Joint Meeting of Spores/Pollen Lisboa’07” M. Jachowicz (OG PIG) przedstawiła referat i poster.

26.09–29.09 W Kokkola (Finlandia) D. Kaulbarsz i Z. Kordalski (OGM PIG) wzięli udział w spotkaniu dotyczącym projektu ASTRA, podczas którego przedstawili poster.