Wiadomości PIG 7/2007 (191)

 

Image Wersja kolorowa - plik pdf 714 KB

 

Wykład prof. Johna Luddena

 

W tym numerze:

Mirosław Rutkowski
Wizyta dyrektora BGS w Instytucie
W dniach 20-23 sierpnia br. dyrektor British Geological Survey (BGS) prof. John Ludden złożył oficjalną wizytę w Państwowym Instytucie Geologicznym.

Mirosław Rutkowski
Projekt powołania Polskiej Służby Geologicznej
W warszawskiej siedzibie Instytutu, 1 sierpnia br., odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Środowiska: prof. Mariusza-Oriona Jędryska, Głównego Geologa Kraju, podsekretarza stanu w MŚ oraz Ewy Zalewskiej, dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych MŚ z kadrą kierowniczą Państwowego Instytutu Geologicznego.

Jerzy Gągol
Międzynarodowe targi kamieniarskie w Kielcach
W dniach 15-17 czerwca odbyły się w Kielcach XII Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ 2007. Z organizatorem tej imprezy, Targami Kielce, od początku współpracuje Oddział Świętokrzyski PIG, przygotowując cykliczną, towarzyszącą targom konferencję naukową „Kamień w budownictwie”.


oraz jak zwykle:

W skrócie czerwiec–lipiec 2007

29.05–1.06 U. Stępień uczestniczyła w warsztatach technicznych dotyczących portalu OneGeology, które odbyły się w Utrechcie (Holandia).

27.05–2.06 M. Bruj, D. Gałązka, S. Lisicki oraz M. Żarski w Wilnie przedstawili referaty i postery podczas międzynarodowego sympozjum „Quaternary of Western Lithuania: from the Pleistocene glaciations to evolution of the Baltic Sea”.

4–9.06 W Bernie (Szwajcaria) odbyła się doroczna konferencja Geoscience Information Consortium (GIC), w trakcie której prezentację wstępnej wersji strategii zarządzania geologicznymi danymi cyfrowymi w PIG i resorcie środowiska przedstawili M. Jakóbczak i T. Mardal.

5–22.06 P. Nescieruk, A. Wojciechowski oraz A. Wójcik (OK PIG) przebywali w Ułan Bator w ramach realizacji umowy między Rządem RP a Rządem Mongolii w sprawie uregulowania zadłużenia.

11–14.06 T. Smakowski weryfikował na Ukrainie dane o poszukiwaniach rud miedzi na Wołyniu.

11–15.06 M. Schiewe (OP PIG) w ramach projektu MELA wykonywała badania geofizyczne metodą refrakcyjną w dolinie Odry w okolicach Schwedt (Niemcy).

12–13.06 A. Bącik i M. Dobies (OP PIG) uczestniczyły w szkoleniu we Freie Universität Berlin dotyczącym programu modelowania przepływów wód podziemnych.

12–26.06 W Nanjing (Chiny) podczas XVI International Congres on Carboniferous and Permian (ICCP) referaty przedstawili: A. Trzepierczyńska i A. Zdanowski (OG PIG) oraz H. Kiersnowski i T. Peryt.

13–16.06 I. Ploch i W. Mizerski podczas 8. Czesko-Słowacko-Polskiej Konferencji Paleontologicznej, która odbyła się Bratysławie, przedstawili poster „Tropy dinozaurów w kolekcjach Muzeum Geologicznego PIG”.

18–24.06 I. Ploch w ramach projektu NATO „Zagrożenie powodowane przez globalne zmiany klimatyczne” przebywała w amerykańskim Idaho National Laboratory.

20–21.06 P. Pietrzykowski (OK PIG) przedstawił poster podczas 6th YELGIP Meeting, które odbyło się w Oslo.

21.06–2.07 T. Podhalańska i W. Trela (OŚ PIG) przedstawili referaty podczas III Międzynarodowego Sympozjum Systemu Sylurskiego oraz IV Spotkania IGCP 503 „Ordovician Paleogeography and Palaeoclimate”, które odbyły się w Nanjing (Chiny).

22.06 W Berlinie A. Piotrowski i A. Lewandowski uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym organizacji warsztatów terenowych w ramach projektu MELA.

26.06-6.07 W PIG gościli naukowcy z Białorusi, doktorzy: A. Karabanov, G. Khursevich, T. Rylova i J. Savchenko.

27–28.06 W Kleinmachnow (Niemcy) A. Stachowiak i J. Badura (OD PIG) uzgadniali z geologami niemieckimi wspólny projekt służby geologicznej Brandenburgii (LBGR) i PIG.

4–6.07 13. Warsztaty EC-GI i GIS dotyczące wdrażania dyrektywy INSPIRE odbyły się w Porto (Portugalia). Uczestniczyli w nich: I. Sadowa, W. Gogołek, M. Rossa i U. Stępień.

4–8.07 J. Szewczyk przedstawił referat na konferencji International Union of Geodesy and Geophysics, która odbyła się Perugii (Włochy).

4–9.07 G. Pieńkowski uczestniczył w IV Sympozjum projektu IGCP 506, które odbyło się w Bristolu (Wlk. Brytania).

5.07 A. Piotrowski (OP PIG) w ramach projektu MELA przeprowadził konsultacje organizacyjne i merytoryczne z naukowcami w Technische Universität Berlin.

7–9.07 W. Irmiński uczestniczył w seminarium projektu PROMOTE we Frankfurcie oraz w konsultacjach w firmie SVBuero Ertel w Stuttgarcie.

9.07 W Berlinie J. Kasiński odebrał wyróżnienie „Krajowy GeoPark” przyznane geoparkom „Nadodrzański Krajobraz Polodowcowy” i „Łuk Mużakowa”.

9–11.07 W Ruegenswalde (Niemcy) A. Piotrowski i M. Schiewe (OP PIG) prowadzili terenowe prace badawcze w ramach projektu MELA.

10-11.07 W PIG w Krakowie przebywali naukowcy z Ukrainy: prof. M. Pavlyuk, dr J. Kurovets i dr A. Poberezhskyy.

11-17.07 Na zaproszenie J. Grabowskiego przebywali w PIG w Warszawie prof. P. Pruner i dr S. Slechy z Czech.

13-19.07 Podczas 13th Bathurst Meeting of Carbonate Sedimentolgists, które odbyło się w Norwich (Wlk. Brytania) referaty przedstawili M. Jasionowski i T. Peryt.

15–22.07 W Bernie (Szwajcaria) odbyła się konferencja ECROFI XIX dotycząca badań inkluzji fluidalnych, podczas której K. Jarmołowicz-Szulc przedstawiła poster.

22–28.07 W Aveiro (Portugalia) podczas konferencji EUROCLAY 2007 M. Kuberska oraz A. Kozłowska przedstawiły postery.