Wiadomości PIG 5/2007 (189)


Imagewersja kolorowa, wysoka rozdzielczość - plik pdf 3280 KB

Imagewersja kolorowa, niska rozdzielczość - plik pdf 579 KB


W tym numerze:

Prorektor AGH prof. Andrzej Słomka przekazuje dar od braniej społeczności geologicznej Mirosław Rutkowski
Święto Instytutu
W tym roku 88. rocznica powstania Państwowego Instytutu Geologicznego zbiegła się z okrągłą rocznicą nadania mu statusu państwowego instytutu naukowo-badawczego. Okazja do świętowania była więc podwójna, co znalazło swój wyraz w nieco dłuższych niż zwykle, bo dwudniowych, obchodach ustanowionego przed czterema laty majowego Święta Instytutu.



 

 




Maja Kowalska
Święto Instytutu – nagrody i odznaczenia
Corocznie obchodzone Święto Państwowego Instytutu Geologicznego stanowi okazję do podsumowania osiągnięć pracowników Instytutu i wręczenia im odznaczeń państwowych, resortowych i okolicznościowych, nagród specjalnych dyrektora PIG, dyplomów habilitacyjnych i doktorskich oraz stopni górniczych.

 

oraz: 

Maja Kowalska
Dzień Ziemi na Polach Mokotowskich
W niedzielę, 22 kwietnia na Polach Mokotowskich w Warszawie odbył się wielki festyn...

Stefan Cwojdziński, Małgorzata Kładź
Karboński las Franza Zimmermanna w Jeleniej Górze
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze 27 kwietnia br. uroczyście otwarto wystawę „Las sprzed 300 mln lat”.

Leszek Siejda
Książę w Instytucie
Od grudnia 2006 w Państwowym Instytucie Geologicznym odbywają się szkolenia z zakresu zarządzania projektami zgodnie z metodyką PRINCE2

Mateusz Hordejuk
Emocje sportowe rosną

Zaledwie w kilka dni po wyborze kandydatury Polski i Ukrainy, jako gospodarzy mistrzostw Europy w 2012 roku, odbyło się pierwsze spotkanie piłkarskie o charakterze międzynarodowym. 19 marca w Warszawie drużyna Państwowego Instytutu Geologicznego zmierzyła się z drużyną British Geological Survey.

Remontujemy dalej
A w warszawskiej siedzibie PIG trwa remont. Dopiero co zniknęły rusztowania z budynku C (Muzeum Geologiczne), by w marcu pojawić się na sąsiadującym budynku B.



a także, jak zwykle:

W skrócie: marzec 2007
21.01–8.03 J. Nawrocki i M. Pańczyk przebywali na stacji polarnej im. H. Arctowskiego oraz na Wyspach Króla Jerzego (Antarktyda), gdzie pobrali próby skalne do badań paleomagnetycznych. Wyjazd odbył się dzięki współpracy z Zakładem Biologii i Antarktyki PAN.

1–2.03 A. Malon i M. Tymiński wzięli udział w konferencji „World Sustainable Energy Days”, która odbyła się w Wels (Austria).

1–3.03 W Kopenhadze odbyło się 18. spotkanie EuroGeoSurveys. PIG reprezentowali: I. Śmietańska, P. Krzywiec i J. Kasiński.

2–4.03 A. Dusza i P. Dobek przedstawili referat podczas VIII międzynarodowej konferencji doktorantów i młodych pracowników nauki w Herlanach (Słowacja).

7–9.03 Sz. Uścinowicz (OGM PIG) uczestniczył w spotkaniu roboczym projektu badawczego dotyczącego podwodnej archeologii środowiskowej, które odbyło się w Kłajpedzie.

12–16.03 W Brighton (Wlk. Brytania) D. Gałązka, U. Stępień i M. Żarski wzięli udział w międzynarodowych warsztatach „One Geology” (mapa geologiczna całego globu w skali 1: 1 000 000).

12–14.03 W PIG w Warszawie gościli dr G. Khursevich, dr T. Rylova i dr I. Savchenko z Instytutu Geochemii i Geofizyki Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

13–18.03 M. Jasionowski, R. Patorski, B. Radwanek-Bąk, J. Laskowicz i B. Bąk (OK PIG) we Lwowie uczestniczyli w konsultacjach dotyczących „Atlasu środowiska abiotycznego w pasie granicznym Ukrainy i Polski”.

19–23.03 D. Kaulbarsz (OGM PIG) przedstawiła poster podczas „The Baltic Sea Science Congress 2007” w Rostock (Niemcy).

22–27.03 L. Jankowski, R. Kopciowski i W. Ryłko (OK PIG) w ramach tematu „Badania transgraniczne wgłębnych struktur geologicznych” prowadzili prace w Karpatach Ukraińskich.

25–28.03 W Brukseli odbyło się spotkanie robocze nowego projektu w ramach Coordination Action AEGOS (African-European Georesources Observation System). W spotkaniu udział wziął W. Gogołek.

26–28.03 W Güstrow (Niemcy) A. Piotrowski, A. Bącik, P. Przezdziecki i R. Pikies (OP PIG) prowadzili badania płytkiej sejsmiki refleksyjnej z użyciem 24 kanałowego sejsmografu Terraloc Mk6.



W skrócie: kwiecień 2007
13.03–14.04 U. Hara prowadziła badania w Museo Argentina de Ciencias Naturales w Buenos Aires.
31.03–6.04 W Bari (Włochy) A. Piotrowski podpisał umowę o współpracy partnerskiej Państwowego Instytutu Geologicznego z Istituto di Ricerca per la Protezione Idrogeologica.

2–4.04 M. Wróblewska przedstawiła poster podczas konferencji dotyczącej eksploatacji wysokotemperaturowych systemów geotermalnych, która odbyła się w Volterra (Włochy).

5.04 W Uniwersytecie Humboldta w Berlinie A. Bącik i M. Mazurowski prowadzili konsultacje geologiczne dotyczące badań geofizycznych na terenie Templina.

11–13.04 A. Piotrowski i P. Zientara prowadzili badania geofizyczne na wyspie Rugii, w rejonie zagrożonego osuwiskami półwyspu Jasmund.

15–20.04 I. Ploch wzięła udział w zgromadzeniu generalnym European Geosciences Union w Wiedniu.
17.04 W spotkaniu przedstawicieli komitetów krajowych ds. Międzynarodowego Roku Planety Ziemia w Wiedniu Polskę reprezentował T. Peryt.

18–21.04 T. Nałęcz i L. Skrzypczyk wzięli udział w naradzie podgrupy roboczej „Zarządzanie Danymi” Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami. Spotkanie odbyło się w Koblencji (Niemcy).

18–21.04 W Wilnie podczas międzynarodowych warsztatów „Groundwater in the Baltic Region: Challenges for Future” przedstawiciele PIG: T. Gidziński, B. Kazimierski i J. Kochanowski zaprezentowali 2 postery .

23–27.04 M. Czarnogórska przedstawiła poster podczas „Envisat Symposium 2007”, które pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej odbyło się w Montreux (Szwajcaria).

24–28.04 W konferencji i wystawie „Managing Urban Land”, która odbyła się w Stuttgarcie udział wzięli W. Irmiński, D. Lech i B. Żbikowska – przedstawili 8 posterów i referat (W. Irmiński).

25–27.04 W spotkaniu informacyjnym EuroGeoSurveys w Amsterdamie wzięła udział I. Śmietańska.

25.04 A. Bącik i A. Piotrowski odwiedzili Technische Universität Berlin, gdzie przeprowadzili rozmowy na temat organizacji warsztatów terenowych w ramach projektu MELA.