Wiadomości PIG 9/2006 (184)


ImageWersja kolorowa, wysoka rozdzielczość - plik pdf 3 212 KB

ImageWersja kolorowa, niska rozdzielczość - plik pdf 430 KB

 

 

Image

 

W tym numerze:


Mirosław Rutkowski
Geologiczna Barbórka
W warszawskiej siedzibie PIG górnicze i geologiczne święto obchodziliśmy 7 grudnia. Uroczystości w Warszawie poprzedziły Barbórki oddziałowe: w Szczecinie, Krakowie, Gdańsku, Kielcach i Wrocławiu

Maja Kowalska
Międzynarodowe targi POLEKO 2006 w Poznaniu
Tegoroczna, osiemnasta edycja Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, odbyła się w dniach 21-24 listopada, jak zawsze w Poznaniu. Tematem wiodącym targów były zmiany klimatu. Honorowy patronat nad imprezą sprawował minister środowiska prof. Jan Szyszko.


Marszałek Sejmu w Instytucie
Marszałek Sejmu RP Pan Marek Jurek 30 listopada br. złożył wizytę w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Józef Chowaniec
W setną rocznicę urodzin prof. Mariana Książkiewicza
Konferencja naukowa w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin i 25. rocznicy śmierci prof. Mariana Książkiewicza odbyła się 15 listopada br. w Oddziale Karpackim PIG w Krakowie, który nosi imię Profesora. Patronat nad konferencją objął Główny Geolog Kraju, prof. Mariusz-Orion Jędrysek.

Tadeusz Peryt
Urodziny profesora Władysława Pożaryskiego
W dniu święta górników i geologów – 4 grudnia – profesor Władysław Pożaryski, nestor polskiej geologii, obchodził 96. urodziny.

Barbórka 2006 - nagrody i odznaczenia
Barbórka stanowi tradycyjnie okazję do podsumowania osiągnięć pracowników i wręczenia im odznaczeń resortowych i okolicznościowych, nagród specjalnych dyrektora PIG oraz dyplomów habilitacyjnych i doktorskich.


oraz jak zwykle:

W skrócie: październik – listopad 2006

1–29.10 W paryskim Institut Francaise du Petrole S. Kijewska uczestniczyła w przetwarzaniu danych sejsmicznych w ramach projektu POLONIUM.

2–5.10 W Berlinie, podczas spotkania dotyczącego projektu MELA, A. Piotrowski (OP PIG) przedstawił dwa referaty.

2–5.10 W konsultacjach dotyczących podziału litostratygraficznego ordowiku, które odbyły się w Ukraińskim Państwowym Instytucie Geologiczno-Poszukiwawczym oraz w Państwowym Muzeum Przyrodniczym we Lwowie, wzięli udział Z. Modliński oraz B. Szymański.

9–13.10 A. Becker i M. Wróblewska uczestniczyły w szkoleniu na temat projektowania i zarządzania pracami badawczymi w głębokich otworach na przykładzie otworu KTB w Windischeschenbach (Niemcy).

9–14.10 W ramach realizacji polsko-czeskiego tematu badawczego w PIG przebywali prof. Petr Pruner i dr Petr Schnabl.

11–15.10 J. Nawrocki, P. Krzywiec, G. Pieńkowski, Sz. Uścinowicz, (OGM PIG), M. Gientka i I. Śmietańska przy współpracy Ministerstwa Środowiska i Brytyjskiej Służby Geologicznej zorganizowali „Forum Polskiej Geologii”, (13.10), podczas którego przedstawiono 5 referatów i 6 posterów promujących najważniejsze osiągnięcia Instytutu.

13–21.10 D. Kaulbarsz (OGM PIG) uczestniczyła w rejsie badawczym po Bałtyku, zorganizowanym przez Instytut w Warnemünde.

18–26.10 W Filadelfii odbył się zjazd American Association of Petroleum Geologists. 4 referaty przedstawili A. Trzepierczyńska, A. Zdanowski (OG PIG) oraz T. Peryt.

21–30.10 J. Nawrocki, L. Skrzypczyk, S. Wołkowicz, A. Kozłowska, W. Gogołek i M. Tomaszczyk przebywali w ramach misji roboczej w Instytucie Geologicznym w Luandzie (Angola).

22–28.10 M. Wróblewska i W. Irmiński uczestniczyli w seminarium nt. projektu MAGIC, które odbyło się w Lipsku, a w Stuttgarcie – w seminarium dotyczącym projektu PROMOTE.

22–29.10 Na zaproszenie J. Gutowskiego Instytut odwiedził dr Ihor W. Popaduk z Instytutu „Nauka-Nafta-Gaz” w Kijowie.

23–27.10 P. Lis i G. Wróbel w Londynie podczas „Petroleum Geoscience Collaboration Conference”, zorganizowanej przez the Geological Society of London, przedstawili dwa referaty.

23–30.10 W ramach dwustronnej współpracy naukowej pomiędzy Polską i Walonią do Instytutu przyjechał Stephen Barassiness z Brukseli.

24–27.10 W Brukseli odbyło się posiedzenie robocze grup eksperckich UE: Sustainable Development Indicators oraz Raw Material Supply, w którym udział wziął T. Smakowski.

6–13.11 P. Lis i M. Jasionowski prowadzili badania terenowe w rejonie Kamieńca Podolskiego, Tarnopola, Czortkowa i konsultacje w Instytucie Geologii i Geochemii NANU.

6.11 A. Bącik (OP PIG) na Technische Universität Berlin rozmawiał na temat programu MELA.

7–9.11 W Mińsku M. Żarski, A. Ber i Ł. Nowacki uzgadniali warunki współpracy pomiędzy PIG a Narodową Akademią Nauk Białorusi i Przedsiębiorstwem Geologicznym Belgeo.

11–14.11 W spotkaniu grupy kontaktowej EuroGeoSurveys – Marine Geology w Haarlem (Holandia) udział wzięli: R. Kramarska i Sz. Uścinowicz (OGM PIG).

11–14.11 Do Rzymu na spotkanie robocze konsorcjum projektu GEOMIND wyjechał J. Gutowski i T. Mardal.

12–18.11 I. Ploch w ramach projektu NATO „Zagrożenia powodowane przez globalne zmiany klimatyczne” prowadziła prace terenowe w Tel Awiwie.

14–18.11 W. Mizerski i B. Bańkowska wzięli udział w jubileuszu 90-lecia polskiej szkoły w Rakańcach pod Wilnem. Przy tej okazji ustalili również szczegóły planowanego konkursu plastycznego dla dzieci z Litwy i Polski.

14–18.11 W Wilnie M. Graniczny, M. Czarnogórska i Z. Kowalski prowadzili konsultacje na temat projektu INTERREG „Opracowanie założeń geologiczno–przyrodniczych Geoparku Jaćwież na pograniczu polsko-litewskim”.

19–26.11 W ramach współpracy pomiędzy Polską i Walonią, J. Wiszniewska prowadziła konsultacje w brukselskim Université Libre.

21–23.11 Sz. Uścinowicz (OGM PIG) wziął udział w posiedzeniu inauguracyjnym Management Committee COST Action 638, które odbyło się w Brukseli.

22–24.11 W Bechyniu k. Tabora (Republika Czeska) A. Wojtkowiak (OD PIG) uczestniczył w spotkaniu roboczym polsko-czeskiej grupy ekspertów ds. monitoringu strefy przygranicznej, a L. Skrzypczyk, B. Kazimierski i T. Rudzińska-Zapaśnik wzięli udział w 29. naradzie grupy ekspertów hydrologów i hydrogeologów.