Wiadomości PIG 8/2006 (183)


ImageWersja kolorowa, wysoka rozdzielczość - pdf 3831 KB

ImageWersja kolorowa, niska rozdzielczość - pdf 471 KB

 
W tym numerze:

Image

Grzegorz Pieńkowski
Kongres Jurajski w Krakowie

Kongresy jurajskie, organizowane pod auspicjami Międzynarodowej Podkomisji Stratygrafii Jury (ISJS), wchodzącej w skład Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS), odbywają się co cztery lata, poczynając od roku 1984. Siódmy z kolei kongres, który rozpoczął się 6 września, a zakończył 18 września 2006 roku w Krakowie, przygotowały wspólnie najważniejsze placówki badawcze polskiej geologii...

Ilona Śmietańska
Forum Polskiej Geologii w Londynie

Jednym z ważniejszych wydarzeń października, w dziedzinie  promocji Instytutu oraz ogólnie polskiej geologii, było seminarium pt. „Forum Polskiej Geologii” zorganizowane w Ambasadzie RP w Londynie przez Ministerstwo Środowiska, Państwowy Instytut Geologiczny i Brytyjską Służbę Geologiczną (BGS). Seminarium odbyło się 13 października w stylowych pomieszczeniach ambasady przy Portland Place...

Ryszard Wagner
Stratygraficzna tabela Polski 2006
Stratygraficzna tabela Polski została opracowana przez zespół 55 autorów, grupujących najwybitniejszych specjalistów, podzielonych na zespoły systemowe. W ciągu niespełna dwóch lat udało się opracować syntezę wiedzy stratygraficznej, polegającej na umiejscowieniu w czasie i przestrzeni geologicznej wszystkich, aktualnych jednostek stratygraficznych w Polsce, z dokładnością do co najmniej piętra i formacji...

Magdalena Czarnogórska i Marek Graniczny
Na pograniczu polsko-litewskim powstanie geopark
W maju 2006 roku, w Druskiennikach, odbyła się międzynarodowa konferencja „Geoheritage for Sustainable Development” poświęcona utworzeniu nowego geoparku – Jaćwież...

Włodzimierz Mizerski
Festiwal Nauki w Muzeum Geologicznym

Już po raz dziesiąty odbył się w Warszawie wrześniowy Festiwal Nauki. Trwał tydzień (16-24 września) i jak zwykle nie zabrakło w nim Muzeum Geologicznego PIG...

Maja Kowalska
Wystawa „Wiatr i kamień”
W Muzeum Geologicznym PIG w Warszawie 12 października otwarto nową wystawę okresową „Wiatr i kamień”. Jej przesłanie brzmi „zatrzymać wiatr”...
 

oraz, jak zwykle:

W skrócie: wrzesień 2006

2–6.09   W Pradze odbyło się spotkanie Commissione Internationale de Microflore du Paleozoique (CIMP), podczas którego referat wygłosiła M. Jachowicz (Oddział Górnośląski).

3–6.09   W Belgradzie odbył się „XVIII Congress of Carpathian-Balkan Geological Association”, podczas którego J. Chowaniec,  L. Jankowski, R. Kopciowski i W. Ryłko (Oddział Karpacki) wygłosili referaty, przedstawili mapy tematyczne oraz poster.

3–7.09   Podczas konferencji „New Trends In Geomagnetism”, która odbyła się w Valtice (Czechy) referat przedstawił J. Grabowski.

3–8.09   Konferencja International Association for Mathematical Geology (IAMG) połączona  z warsztatami odbyła się Liege (Belgia). Uczestniczyli w niej i przedstawili poster M. Rossa i M. Tomaszczyk.

3–13.09   H. Tomassi-Morawiec i G. Czapowski przedstawili referaty na kongresie „The Messinian salinity crisis revisited...”, który odbył się w Parmie.

5–9.09   W Kolonii odbyła się „Carboniferous Conference Cologne 2006: From platform to basin”. Referat wygłosiła H. Matyja.

5–11.09   W Pradze odbyła się „7. Międzynarodowa Konferencja Paleobotaniczno-Palinologiczna”, w trakcie której B. Słodkowska, M. Waksmundzka, J. Zachowicz i G. Miotk-Szpiganowicz przedstawiły referaty i postery.

11–15.09   A. Ber przedstawił poster podczas sympozjum „The Pleistocene Glacigenic Deposits in the Central Part of the Scandinavian Ice Sheet”, zorganizowanym przez The Peribaltic Group INQUA w Oulu (Finladia).

13–16.09   W Berlinie M. Hordejuk, T. Nałęcz, A. Sadurski i L. Śmietański wzięli udział w “IAH Meeting of the German and Polish Chapter of IAH – Interaction between Groundwater and Surface Water”.

13–16.09   Do Mińska na uroczystości pogrzebowe dr Iriny Pavlovskiej, pracownika naukowego Instytutu Geochemii i Geofizyki Narodowej Akademii Nauk Białorusi wyjechali L. Marks i H. Winter.

13–17.09   T. Mardal, T. Peryt i I. Śmietańska  wzięli udział w „EuroGeoSurveys General Assembly Meeting”, które odbyło się w Bukareszcie.

17–20.09   W Luksemburgu J. Gutowski oraz T. Mardal uczestniczyli w spotkaniu inicjalnym projektu unijnego GEOMIND.

20–23.09   J. Gutowski i T. Mardal wzięli udział w 6. spotkaniu międzynarodowej grupy roboczej IUGS–CGI „Multilingual Thesaurus of Geosciences”, w Helsinkach.

20–23.09   A. Becker, A. Feldman-Olszewska, J. Kasiński, H. Kiersnowski, P. Krzywiec, T. Peryt, M. Waksmundzka i S. Wybraniec uczestniczyli w spotkaniu roboczym zespołu realizującego projekt „Petroleum Geological Atlas of the Southern Permian Basin Area”, które odbyło się w Amsterdamie.

23–26.09   P. Krzywiec na Aarhus University (Aarhus – Dania) wygłosił wykład na temat inwersji bruzdy śródpolskiej.

23–30.09   W Giens (Francja) odbyła się międzynarodowa konferencja terenowa „Sea level changes: Records, Processes and Modeling”.Referat przedstawili Sz. Uścinowicz i G. Miotk-Szpiganowicz.

24–30.09   W Bonn M. Czarnogórska uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych dotyczących geozagrożeń.