Wiadomości PIG 6/2006 (181)




 ImageWersja kolorowa - wysoka rozdzielczość - pdf 2 387 KB



ImageWersja kolorowa - niska rozdzielczość - pdf 450 KB

 


W tym numerze:

Maja Kowalska
Geologia w Pałacu
W dniach 6 i 7 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Międzynarodowe Targi GEOLOGIA 2006. Tę jedyną w Polsce gospodarczą imprezę poświęconą technice i zastosowaniom geologii w gospodarce, administracji samorządowej i ochronie środowiska organizuje co roku Biuro Reklamy – Zarząd Targów Warszawskich.
Niestety, odnotowano znacznie mniejsze niż w latach ubiegłych zainteresowanie zwiedzających, mniejsza też była liczba wystawców. Na 30 stoiskach targowych ofertę przedstawiło 60 firm.

 


 

Mateusz Hordejuk, Wojciech Irmiński, Joanna Kaczmarzyk, Olga Polechońska, Marta Wróblewska
GEOSPORT 2006 – to był turniej!
Zapowiadane w marcowym numerze „Wiadomości” zawody sportowe służb geologicznych Francji, Czech, Niemiec i Polski GEOSPORT 2006, które odbywały się tym razem w naszym kraju, zakończyły się sukcesem sportowym i organizacyjnym. Od 15 do 18 czerwca gościliśmy w Warszawie ponad sto osób z francuskiego BRGM, czeskiego CGU oraz niemieckiego BGR. Była zacięta, ale sportowa rywalizacja na boiskach, dobre wyniki naszej reprezentacji, doskonała atmosfera, pogoda i zabawa. Kogo zabrakło niech żałuje, a zapraszaliśmy wszystkich, przynajmniej do kibicowania naszym zawodnikom na basenie i boiskach kompleksu sportowego SGGW na Ursynowie.

Jerzy Gągol OŚ PIG
Wiadomości z Kielc
Uroczyste wręczenie nagród w regionalnym etapie konkursu plastycznego pod hasłem „W głębinach dawnych mórz” odbyło się 24 maja br. w Oddziale Świętokrzyskim PIG.
W sympatycznej scenerii odziedziczonej po konkursie plastycznym (ściany sali konferencyjnej Oddziału od podłogi po sufit zdobiły konkursowe obrazki) odbyła się następnego dnia sesja naukowa „Podstawowe badania geologiczne w regionie świętokrzyskim”.

Barbara Żbikowska
Warszawa jakiej nie było

Niedawno mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu, którego autorem jest nasz dobry znajomy dr Marek Ostrowski. Wszyscy pamiętamy zorganizowaną przez Instytut  w maju 2004 roku wystawę plenerową „Gea – znaczy Ziemia”. Stanowiła ona pierwszy etap autorskiego projektu dr. Ostrowskiego „Aleje Polskie”. Teraz możemy podziwiać kolejne odsłonięcie – wystawę, która zagościła na chodniku przy Parku Ujazdowskim w Warszawie i nosi tytuł „Warszawa z lotu orła”.

Nowy „GEM officer”
Jak informuje biuletyn IUGS Commission on Geological Sciences for Environmental Management (IUGS GEM) prof. Marek Graniczny, związany od lat z Państwowym Instytutem Geologicznym, został powołany do ścisłego kierownictwa tej komisji jako „GEM officer”.


oraz, jak zwykle:

W skrócie     czerwiec 2006

5–10.06
   M. Wróblewska, J. Szewczyk oraz    J. Majorowicz przedstawili trzy referaty na „The Sixth International Meeting – Heat flow and the structure of the lithosphere”, który odbył się w Bykov (Czechy).

6–12.06   Podczas konferencji SEDIMENT 2006, która odbyła się w Getyndze, A. Kozłowska oraz A. Feldman-Olszewska przedstawiły dwa postery; T. Peryt i M. Jasionowski wygłosili referaty.

10–13.06   I. Śmietańska wzięła udział w spotkaniu Contact Persons EuroGeoSurveys, które odbyło się w Barcelonie.

10-26.06   M. Krąpiec z Oddziału Karpackiego PIG wziął udział w VII Międzynarodowej Konferencji Dendrochronologicznej, która odbywała się w Pekinie.

12–17.06   Cztery postery na „5th European Congress on Regional Geoscientific Cartography and Information Systems Earth and Water” w Barcelonie przedstawili J. Chełmiński, M. Rossa, M. Tomaszczyk, E. Szynkaruk. Siedem posterów zaprezentowali: M. Schiewe, R. Dobracki, A. Piotrowski, M. Mazurowski z Oddziału Pomorskiego oraz J. Badura i K. Urbański z Oddziału Dolnośląskiego PIG.

14–17.06   W Zakładzie Geologii Gospodarczej PIG w Warszawie gościł dr Achim Bechtel z Uniwersytetu w Bonn.

15–23.06   W Pekinie T. Podhalańska wygłosiła referat podczas II Międzynarodowego Kongresu Paleontologicznego.

20–23.06   „12th EC and GIS Workshop”, poświęcony budowie i rozwojowi ESDI (Europejskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych) w ramach inicjatywy INSPIRE, odbył się w Insbrucku. W warsztatach udział wzięli J. Chełmiński, M. Rossa oraz M. Tomaszczyk.