Wiadomości PIG 5/2006 (180)




ImageWersja kolorowa - wysoka rozdzielczość - pdf 2 208 KB



ImageWersja kolorowa - niska rozdzielczość - pdf 499 KB



 

W tym numerze:

Mirosław Rutkowski
Święto Instytutu
W tym roku Święto obchodziliśmy nieco później, bo 19 maja, ale może to i lepiej – jak pamiętamy z pogodą w terminie „urzędowym” bywało różnie. Uroczystości były nieco skromniejsze niż w latach ubiegłych, jednak świętowaliśmy godnie i uroczyście.
Obchody rozpoczęła sesja naukowa poświęcona pamięci prof. Wacława Ryki...

Monika Cyrklewicz
Święto Instytutu – nagrody i odznaczenia
Z okazji Święta Instytutu, 19 maja, pracownicy PIG zostali uhonorowani odznaczeniami i nagrodami. Ceremonia wręczania i dekoracji odbyła się w świeżo odrestaurowanej sali  im. prof. Wacława Ryki, w gmachu Muzeum Geologicznego.

Włodzimierz Mizerski
Noc w Muzeum Geologicznym
Europejska Noc Muzeów na stałe weszła do kalendarza imprez kulturalnych. Po raz drugi wzięło w niej udział Muzeum Geologiczne PIG. W tym roku impreza pod hasłem „Noc z kolczastymi dinozaurami”odbyła się w nocy z 20 na 21 maja . Mimo iż otwarcie Muzeum zaplanowano, podobnie jak  w innych muzeach warszawskich, na godzinę 19, to już od 18 przed wejściem do gmachu ustawiła się kolejka.

Paleontologia widziana oczami artysty
Projekt plastyczny mamuta, który dumnie prezentuje kły przed gmachem Instytutu, powstał rok temu. Była to początkowo mała figurka wyczarowana z gliny przez Martę Szubert – rzeźbiarkę, która w swoim dorobku ma wiele fascynujących rekonstrukcji wymarłych zwierząt. O trudnej pracy artystki realizującej szalone pomysły paleontologów rozmawia z „paleorzeźbiarką” Mirosław Rutkowski.

Marek Narkiewicz
Jubileusz Kwartalnika Geologicznego – Geological Quarterly
Kwartalnik Geologiczny powstał w 1957 r., gdy Instytutem kierował prof. Edward Rühle. Powodem założenia czasopisma była konieczność szybkiej publikacji bieżących wyników badań, głównie z zakresu geologii surowcowej i podstawowej.

Justyna Bugała
W głębinach dawnych mórz
W Oddziale Górnośląskim PIG 10 maja br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy geologicznej, organizowanego przez Oddział z okazji obchodów Dni Ziemi.

Naukowcy w Sejmie
W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się 16 maja br. bardzo ważna dla nas sesja, podczas której przedstawiciele świata nauki mogli zapoznać posłów i senatorów z potencjałem badawczym swoich ośrodków i problemami środowiska.  


oraz, jak zwykle:

W skrócie     maj  2006

19.04–9.05   D. Dąbrowska i D. Karmasz wzięły udział w szkoleniu poświęconym zastosowaniu nowoczesnych metod instrumentalnych w analizie próbek geologicznych oraz w badaniach środowiskowych. Szkolenie w Denver zorganizowała   US Geological Survey.

5–19.05   W Ankarze G. Pieńkowski i R. Wagner uczestniczyli w konferencji „Storage of Petroleum in Salt Caverns ...”.

10–12.05   W terenowym spotkaniu geologicznym na terenie Meklemburgii i Pomorza Przedniego uczestniczyło 22 pracowników Instytutu.

15–18.05   W Sztokholmie W. Granoszewski (OK PIG) przedstawił referat podczas sympozjum „Quaternary stratigraphy, vegetation dynamics and human impact…”.

15–22.05   W Monachium M. Mazurowski (OP PIG) uczestniczył w konsultacjach dotyczących projektu MELA, a następnie w seminarium hydrogeologicznym oraz terenowym.

17–21.05   M. Graniczny i Z. Kowalski przedstawili referat na międzynarodowych warsztatach    w ramach projektu GMES Terrafirma we Frascati (Włochy).

18–31.05   W Kłajpedzie i Druskiennikach (Litwa) odbyła się konferencja projektu ASTRA, w której wzięli udział  W. Jegliński, G. Miotk-Szpiganowicz, Z. Kordalski oraz Sz. Uścinowicz (OGM PIG).

25–26.05   J. Chowaniec, T. Nałęcz, B. Kazimierski i A. Sadurski na konferencji „Zasoby wodne regionu karpackiego – Lwów 2006” przedstawili 3 referaty.

26–31.05   Konferencja „Geoheritage for sustainable development” odbyła się w Druskiennikach. M. Czarnogórska, M. Graniczny, J. Kmita, T. Krzywicki, I. Śmietańska, E. Tołkanowicz oraz H. Urban przedstawili 4 referaty i poster.